УКР РУС  


 Головна > Українські новини > Місіонерство  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 333 відвідувачів


Рейтинг@Mail.ru


ДНІПРОПЕТРОВСЬК – МІНСЬК. «Світські журналісти повинні навчитися розуміти, що таке святиня»

 

У вівторок, 19 вересня, у Білоруській столиці в рамках реалізації Програми співробітництва між Білоруською Православною Церквою та Міністерством інформації Республіки Білорусь, підписаної 31 березня 2004 року, відбувся семінар «Висвітлення церковного життя на білоруському телебаченні: етичний та богословський аспекти».

У роботі семінару, проведеного з благословення митрополита Мінського й Слуцького Філарета (Білоруський Екзархат Руської Православної Церкви), взяли участь представники громадського православного телеканалу «Спас», православного телеканалу «Благовіст», клірики Руської та Української Православних Церков, Білоруського Екзархату, журналісти столичних і регіональних телеканалів.

 

На початку семінару з вітальним словом до учасників семінару звернувся Митрополит Мінський і Слуцький Філарет, Патріарший Екзарх усієї Білорусі. «Зростання святої Церкви, що відбивається на духовному й інтелектуальному рівні нашого життя, вимагає сьогодні від Церкви та телебачення особливої уваги до душі людини. Важливо не тільки знайти цікавий сюжет з життя віруючої людини або чернечої обителі, але й зуміти дотриматися відповідного рівня поваги до об'єкта своєї телевізійної розповіді, для чого слід навчитися розуміти церковне життя і християнську психологію, вивчати православну культуру, дотримуватися етики поводження в храмі й способу ведення дискусій», - зазначив у своєму виступі Митрополит Філарет.

Перед присутніми виступив заступник Міністра інформації Республіки Білорусь Сергій Булацький, керівник програми «Русский час - вехи» телеканалу «Спас» Олександр Дугін, генеральний директор телеканалу «Благовіст» Григорій Міхнов-Войтенко, протоієрей Олексій Умінський, а також організатор семінару - голова координаційної ради з реалізації Програми співробітництва Білоруської Православної Церкви й Міністерства інформації РБ архімандрит Олексій (Шинкевич).

 

Потім відбувся майстер-клас настоятеля парафії на честь Живоначальної Трійці в Хохлах (Москва) протоієрея Олексія Умінського, ведучого інтерактивного історико-пізнавального телеальманаху «Православна енциклопедія» телеканалу «ТВЦ Москва». Про особливості роботи світських журналістів у церковній тематиці в запланованому майстер-класі розповів керівник телепроектів «Інформаційного огляду "Седмиця"» і дитячої програми «В гостях у Дуняші» протоієрей Ігор Собко з Дніпропетровська.

Якими були підсумки неформального діалогу Церкви та світських мас-медіа?

Це, мабуть, єдиний семінар, який упевнено можна назвати роботою над спільними помилками. Відомо, що засоби масової інформації активно впливають на формування особистості з високим духовно-моральним потенціалом, але при цьому самі мають потребу в духовному наставництві. Спроба журналістів самостійно адаптуватися в зовсім незнайомому їм церковному форматі закріпила поверхневе ставлення до православного життя та його традицій. Не кожен майстер пера готовий визнати, що зіштовхується з чимось таким, що перевищує ступінь його компетенції, й покладається на власні сили. Так виникає перекручене й навіть дещо карикатурне трактування подій з життя Церкви.

 

Головний редактор телеканалу «Спас» Олександр Дугін говорить: «Світські журналісти повинні навчитися розуміти, що таке святиня. Пишучи про церкву, вони доторкаються до святині. А це вимагає певної дистанції та поваги. Якщо вони не здатні виявити повагу, то повинні займатися іншими питаннями».

Найбільш результативним методом вирішення загальних питань став відкритий діалог. Семінар тривав лише один день, але цього часу виявилося достатньо для нових відкриттів. Наприклад, служителі Церкви підказали побратимам, що більшість парафіян відмовляються дивитися інформаційні програми через докладний опис наслідків тієї чи іншої катастрофи. А це вже сигнал про зниження рейтингу. Журналісти, у свою чергу, зізналися, що події, які відбуваються у світі, не дають змоги повністю заповнити ефір чимось добрим і світлим. Хоча задумалися, чи варто смакувати кожну деталь і без того страшної новини заради гарного слівця.

Коментатор агентства телевізійних новин Національної державної телерадіокомпанії республіки Білорусь Ольга Юшкевич поділилася своїми враженнями: «Ну звичайно мені хочеться подати свіжу інформацію, гарячу, якщо розбився літак, ну як про це не сказати? Я не замислююся над тим, що мене дивляться православні люди. На мене дивиться національний глядач. Мені так хочеться думати. Але, можливо, після семінару потрібно задуматися над тим, чи завжди потрібна повна картина інформації про ситуацію у світі».

Не менш важливою частиною семінару став обмін досвідом телевізійної практики, в якому активну участь взяли церковні журналісти з Росії та України. З невеликих уроків майстерності й перегляду програм «Православна енциклопедія» і православний огляд «Седмиця» білоруські журналісти отримали чимало користі. Як виявилося, для Церкви немає таких питань, на які вона не могла б знайти відповідей. Світські кореспонденти усвідомили, що навіть на церковну тему можна зробити сюжети, не позбавлені динаміки та певної драматургії. Головна їхня ціль - інформувати, а не нав'язувати, оскільки церковна журналістика відкидає тиск на глядача.

 

Ведучий програми «Православна енциклопедія» протоієрей Олексій Умінський радить: «Коли світський журналіст бере інтерв'ю, скажімо, у священика, сам священик не завжди готовий говорити зі світським журналістом адекватною мовою. І тому багато церковних слов'янізмів або непояснених понять, які виходять в ефір, залишаються мовою інопланетян для багатьох телеглядачів. Тут спільна проблема, на мою думку, тому сьогоднішній семінар є чудовим кроком для взаєморозуміння».

Навчальний семінар був приречений на успіх, насамперед, завдяки можливості живого спілкування. Саме в такому неформальному діалозі журналісти й служителі церкви змогли перекинути над колишньою прірвою нерозуміння маленький місточок, який міцнішатиме з кожною такою зустріччю. Журналісти з України й Росії зізналися, що саме таких семінарів їм не вистачає на батьківщині. Вони не просто поділилися досвідом з білоруськими братами, але й самі навчилися багатьом речам у них, зокрема, як забути про розділяючі їхні держави кордони.

«І нашим слухачам і служителям преси дуже багато чого прояснилося, починаючи з того, що Білорусь, Україна, Росія - це єдиний народ. Не скажемо, єдина країна - єдиний народ, а це більше, ніж країна», - саме такими глибокими словами підбив підсумок роботи семінару Патріарший Екзарх всієї Білорусі Митрополит Філарет.

Диякон Георгій Скубак і Тетяна Рудіна