УКР РУС  


 Головна > Українські новини > По єпархіях > Дніпропетровська  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 148 відвідувачів


Рейтинг@Mail.ru


ДНІПРОПЕТРОВСЬК. Археологи підтвердили історичний літопис про існування на Монастирському острові храму часів княгині Ольги

  26 листопада 200821 листопада у прес-центрі інформаційного агентства «НОВИЙ МІСТ» відбулася прес-конференція «Результати археологічних досліджень експедиції ДНУ в 2008 році». Організатором зустрічі із представниками регіональних ЗМІ виступив Історичний факультет Дніпропетровського національного університету ім. Олеся Гончара. На питання журналістів відповіли: доктор історичних наук, професор Дніпропетровського національного університету ім. Олеся Гончара Ірина Федорівна Ковальова та старший науковий співробітник науково-дослідної лабораторії Подніпров'я Володимир Миколайович Шалобудов.

Для дніпропетровських археологів 2008 рік був досить насиченим та ознаменувався багатьма важливими подіями. Зокрема, були проведені досить цікаві дослідження в районі парку Шевченка та Монастирського острова, який завжди привертав увагу не тільки красою, але й загадковістю. У результаті проведених археологічних розкопок було встановлено, що на Монастирському острові в часи княгині Ольги розташовувалася церква.

З історичних письмових свідчень відомо, що на цьому острові був монастир, у якому бували київські князі. Катеринославський літописець єпископ Феодосій (Макаревський) у своїй праці «Матеріали для історико-статистичного опису Катеринославської єпархії. Церкви та парафії минулого XVIII сторіччя» писав, що тут княгиня Ольга зупинилася відпочивати після бурі, яка наздогнала її на дніпровських порогах. Її супроводжував чернець Григорій, який заснував тут каплицю, а потім на цьому місці побудували храм. Тепер ці письмові свідчення підкріплені археологічними знахідками.

«З письмових джерел нам було відомо, що на Монастирському острові розташовувався монастир, побудований за наказом княгині Ольги у Х столітті. Під час розкопок на острові були знайдені шматочки смальти. Цей матеріал використовувався при будівництві ранніх київських церков і ніколи не використовувався в побуті. Раніше на острові знаходили візантійські монети VIII-IX століть. У цей період по Дніпру проходив торговельний шлях «з варяг у греки», а на Монастирському острові купці відпочивали до або після проходження порогів», - сказав доктор історичних наук Ірина Ковальова.

Також Ірина Ковальова відзначила, що на території парку Шевченка, зокрема на Монастирському острові, були знайдені фрагменти останків людини ще раннього палеоліту: «Місцевим геологом Миколою Короповим був знайдений череп людини неандертальського типу, а біля нього - знаряддя праці того часу», - сказала вона.

Також історики за дослідженнями цього року довели, що на Монастирському острові бували візантійці. Володимир Шалобудов зазначив, що влітку 2005 року дніпропетровським археологам передали монету, знайдену на Монастирському острові. «Коли ми розчистили цю монету, стало відомо, що ми маємо справу з форестом. Це мідна візантійська монета, що відноситься до VIII-IХ ст. Вона доводить імовірність існування храму на Монастирському острові», - сказав він.

Ще Ірина Ковальова зазначила, що в 2008 році на території Монастирського острова були знайдені елементи стародавньої мозаїки: «Разом із матеріалами слов'янського часу були знайдені елементи мозаїки візантійського походження. Це ще один доказ того, що храм на Монастирському острові все-таки був. Дуже прикро, що коли будувалася сучасна церква на Монастирському острові, археологічні роботи проведені не були».

Диякон Георгій Скубак, за матеріалами інформагентства «Новий Міст»