УКР РУС  


 Головна > Українські новини > По єпархіях > Київська  
Опитування



Наш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.ua



Зараз на сайті 68 відвідувачів

Теги
Церква і політика краєзнавство монастирі та храми України Священний Синод УПЦ вибори Церква і влада церковна журналістика церква і суспільство комуністи та Церква постать у Церкві Митрополит Володимир (Сабодан) Ющенко секти УПЦ КП Мазепа Предстоятелі Помісних Церков Церква і медицина Києво-Печерська Лавра Голодомор Патріарх Алексій II Доброчинність педагогіка розкол в Україні милосердя шляхи єднання молодь українська християнська культура Археологія та реставрація іконопис Вселенський Патріархат Католицька Церква церква та політика Президент Віктор Ющенко забобони УГКЦ Приїзд Патріарха Кирила в Україну конфлікти діаспора автокефалія 1020-річчя Хрещення Русі






Рейтинг@Mail.ru






КИЇВ. Видатним архітекторам столиці важко вирішити долю Десятинної церкви



На сьогодні найголовнішим для архітекторів столиці є питання про долю славетної Десятинної церкви. Хтось пропонує побудувати на території, де розташовані стародавні фундаменти, храм на згадку про стародавню святиню, хтось - створити над залишками будівлі музей, щоб туристи могли оглядати найголовніший експонат з різних боків, а комусь видається доцільним обгородити весь район, де знаходяться фундаменти «Десятинки» і таким чином створити справжній музейний комплекс. Ці та інші варіанти вирішення долі стародавньої пам'ятки історії нашого народу обговорили у п'ятницю, 17 лютого, учасники круглого столу «Пам'яткознавчі дискусії».

Найбільш цікавими були аргументи прихильників будівництва по вулиці Десятинній православного храму. Для обґрунтування позиції вони як приклад назвали два міста, що найбільше постраждали під час Другої Світової війни - Мюнхен та Варшаву. Німці тривалий час не відновлювали своє місто, хоча внаслідок бомбардувань воно перетворилося на руїни. А поляки, навпаки, не лише подбали про відновлення житлових масивів Варшави, але й заново звели всі пам'ятники духовності та культури польського народу, керуючись тією проектною документацією, що збереглася в бункерах і сховищах. До речі, деякі будівлі довелося зводили за спогадами місцевих жителів, які змогли вижити під час війни. Все це, на думку учасників круглого столу, свідчить, наскільки важливою для поляків є історична спадщина.

Ті архітектори, які наголошували на необхідності будівництва навколо фундаментів музейного комплексу, впевнені у неможливості відновити Десятинну церкву хоча б тому, що сучасні вчені дуже мало знають про її зовнішній вигляд. Дехто говорив, що зовсім не обов'язково прагнути відновити первинний вигляд стародавньої пам'ятки духовності. Достатньо лише збудувати на цій території невеличкий храм, аби люди могли підносити свої молитви на цьому святому місці. До того ж, це зможе принести велику користь і краєзнавцям - по всій території України чимало храмів зведено на місці історичних пам'яток. Церковнопарафіяльне життя таких громад не обмежується участю у богослужіннях. Обов'язково тут є недільні школи, а найактивніші парафіяни ретельно вивчають місцевість навколо храму, досліджують історичні джерела в книгосховищах, друкують матеріали про свої знахідки в пресі. До речі, саме на такому благодатному ґрунті поставали церковно-археологічні музеї.

Прихильники створення музейного комплексу на фундаментах Десятинної церкви висловили думку, що будівництво храму на цій території може зіпсувати унікальний природний ландшафт. На це їм відповіли, що сьогодні не достатньо дбати лише про ландшафт, окрім того історія людства не знає жодного випадку, коли будівництво православного храму чи монастиря супроводжувалося руйнацією.

Таким чином, до кінця круглого столу доля Десятинної церкви так і не була вирішена, але завдяки цьому заходу стало відомо, що думають з цього приводу видатні вітчизняні архітектори.

Олександр Андрущенко

Фото Віталія Сидоркіна