УКР РУС  


 Головна > Українські новини > По єпархіях > Київська  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 136 відвідувачів

Теги
Церква і політика Патріарх Алексій II педагогіка Доброчинність Предстоятелі Помісних Церков УГКЦ Мазепа Археологія та реставрація шляхи єднання діаспора секти Церква і влада постать у Церкві забобони УПЦ КП Католицька Церква Президент Віктор Ющенко іконопис Ющенко милосердя Священний Синод УПЦ українська християнська культура монастирі та храми України Києво-Печерська Лавра 1020-річчя Хрещення Русі Митрополит Володимир (Сабодан) Голодомор автокефалія церковна журналістика Церква і медицина конфлікти церква та політика вибори молодь Вселенський Патріархат розкол в Україні Приїзд Патріарха Кирила в Україну краєзнавство церква і суспільство комуністи та Церква


Рейтинг@Mail.ru


КИЇВ. Печери Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври розкривають нові таємниці

У середу, 1 березня, в Ближніх печерах Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври було відкрито нову, досі невідому галерею, яка збереглася ще з давніх часів. На жаль, ці унікальні, всесвітньо відомі пам'ятки старовини нині знаходяться під загрозою знищення. Навіть таку подію як знахідка нової галереї не варто відокремлювати від проблеми з геофізичною ситуацією в Києво-Печерській Лаврі, що за останні роки дуже загострилася.

Навесні 2005 року на території Лаври біля Трапезного храму стався обвал ґрунту. 25 травня того ж року подібна ситуація повторилася в Ближніх печерах за церквою преподобних Антонія і Феодосія Печерських, що по вулиці Батиєм убієнних. Керівництво Лаври відразу ж повідомило власника майна - міську адміністрацію і музей. Була створена Комісія з ліквідації аварії, проте до грудня жодних заходів так і не було вжито.

7 грудня знову стався обвал ґрунту, внаслідок чого утворилася впадина над печерами. Керівництво Лаври знову звернулося до голови Київської міської адміністрації Олександра Омельченка з проханням вжити заходів для ліквідації аварії.

На початку 2006 року, згідно з розпорядженням О.Омельченка, було створено ще одну постійну Комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, яка мала ліквідувати аварійну ситуацію в Києво-Печерській Лаврі. Нині призначено генерального проектувальника реставраційно-ремонтних робіт - «Київпроект» та генеральний виконавчий орган - «Укрреставрація». Першочерговими заходами для ліквідації обвалів ґрунту займається головне управління Міністерства з надзвичайних ситуацій.

Знахідка нової галереї сталася випадково. Під час реставраційно-ремонтних робіт на території Лаври проводилася геофізична зйомка місцевості, під час якої було виявлено невідомі пустоти в ґрунті. На комісії було прийнято рішення проникнути в одну з цих пустот. Усі роботи виконувалися працівниками МНС. Як повідомив очевидець подій, скарбник Києво-Печерської Лаври, отець Варсонофій, вони зайшли через закриту ділянку галереї, що найближче до порожнини, і, пробивши невеликий отвір, увійшли всередину. Знайдена галерея наполовину була завалена землею. Спеціалістам довелося обережно розчищати від ґрунту ходи, щоб не пошкодити як самої пам'ятки старовини, так і можливих знахідок стародавніх предметів. Під час цих робіт було знайдено три поховання невідомих людей. Їхні останки працівники МНС зібрали по частинах, кожну людину окремо, очистили від землі й склали у 8 окремих мішків. Далі їх відправили в Інститут археології, представники якого працюють у Комісії з ліквідації аварії. Перед археологами поставлено завдання з'ясувати вік похованих людей та час їхнього поховання, щоб можна було визначити, в якому столітті була створена знайдена галерея.

Після робіт з розчищення підземного ходу були виміряні розміри галереї, зроблено фотофіксацію й відео зйомки. Матеріали були передані в «Київпроект» для прийняття подальших практичних рішень.

Як далі повідомляє отець Варсонофій, керівництво Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври має наміри повністю розчистити знайдену галерею, закріпити її і по змозі спробувати знайти прохід до самих печер. Висловлюється думка, що всі підземні ходи пов'язані між собою. Знайшовши проходи між ними, можна натрапити на інші, нині невідомі галереї. Але щоб розпочати втілювати ці задуми в життя, насамперед необхідно перешкодити подальшим обвалам ґрунту над печерами, щоб не втратити тих унікальних пам'яток, якими ми нині володіємо.

Під час роботи Комісії з ліквідації наслідків обвалів землі в печерах представники монастиря зробили попередні висновки причин просідання ґрунту. По-перше, у верхній частині Лаври виявлені техногенні потоки ґрунтових вод, які розходяться по всьому печерському схилу та перезволожують піски над печерними проходами. По-друге, розкол ґрунтового масиву в місці обвалу з можливим підземним зсувом в південно-східному напрямку, внаслідок чого в гідроізолюючому глиняному шарі з'являються тріщини, через які потрапляє вода.

За результатами обстеження ДНТЦ «Конрест», волога ґрунтового масиву не змінилася в порівнянні з травнем і груднем 2005 року. Це свідчить про те, що протягом посушливого літа перезволожений ґрунт не підсох. Тобто є підживлення води, і головне завдання полягає в тому, щоб знайти джерело цієї вологи. З приводу цієї проблеми у деяких представників комісії спочатку з'явилися підозри, що ґрунт над печерами почав просідати внаслідок того, що братія монастиря часто поливала дерева, які там ростуть. Але подібна теорія відразу втратила актуальність, коли з'ясувалося, що з травня до грудня поливу над печерами не було. Отже, джерело води потрібно шукати в іншому місці. Тому, згідно з постановою постійної Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, від 1 березня 2006 року ВАТ «АК «Київводоканал» має провести обстеження і зробити висновок щодо технічного стану мереж водопроводу та дощової каналізації, розташованих на території Лаври, та резервуарів води, що знаходяться неподалік від монастиря на заводі «Арсенал».

Віталій Разіцький

Фото: послушина Києво-Печерської Лаври Василія