УКР РУС  


 Головна > Українські новини > По єпархіях > Київська  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 186 відвідувачів

Теги
Археологія та реставрація педагогіка Митрополит Володимир (Сабодан) Церква і медицина милосердя Католицька Церква Вселенський Патріархат Приїзд Патріарха Кирила в Україну українська християнська культура секти забобони церква та політика комуністи та Церква шляхи єднання Священний Синод УПЦ Ющенко іконопис розкол в Україні Церква і влада церковна журналістика постать у Церкві УПЦ КП конфлікти Києво-Печерська Лавра церква і суспільство Церква і політика Патріарх Алексій II краєзнавство молодь 1020-річчя Хрещення Русі Голодомор Доброчинність діаспора монастирі та храми України вибори автокефалія Мазепа УГКЦ Президент Віктор Ющенко Предстоятелі Помісних Церков


Рейтинг@Mail.ru


13 січня виповнюється 360 років з дня кончини святителя Петра Могили, митрополита Київського

  12 січня 2007Один з найвидатніших ієрархів Української Православної Церкви святитель Петро Могила народився 31 грудня 1596 року (за новим стилем - 13 січня 1597 року), був спочатку господарем Валахії, потім Молдови. У Львівському братському училищі Петро Могила отримав освіту у суворо православному дусі, ворожому до унії. Свою освіту він закінчив за кордоном, де слухав лекції у різних університетах. Вільно володів латиною та грецькою.

В 1627 році Петро Могила був обраний великим архімандритом Києво-Печерської Лаври. При ньому Печерська обитель розцвіла як ззовні, так і внутрішнім життям. В 1633 році він був висвячений на митрополита Київського із збереженням лаврського архімандритства. Особливу увагу митрополит Петро Могила приділяв духовній освіті та упорядкуванню богослужбового життя. Професора Києво-Братської колегії обов'язково посилалися для освіти за кордон. Ця школа згодом отримала назву Києво-Могилянською Академією.

Під час перебування свого митрополитом Петро Могила видав, між іншим, наступні книги: Євангеліє Учительне, повчання на святкові дні й неділі константинопольського патріарха Калліста (1637); Анфологіон, сіречь молитви й повчання душекорисні в щиросердечну користь спудеїв (1636); Євхологіон альбо молитвослов (або требник; 1646).

Петро Могила приготував до видання Катехізис для всіх православних християн, він піддавався обговоренню на Київському соборі 1640 року й Ясському 1643 року, був розісланий для перевірки й схвалення східним патріархам, але надрукований був тільки в 1662 році, в Амстердамі, грецькою мовою. Заради крайньої нужди в подібній книзі Петром Могилою було видано «Збори короткої науки про артикули віри православних кафолічних християн» (1645).

Для виданої Петром Могилою книги Афанасія Кальнофойського «Τερατουργήμα» (1638) сам митрополит доставив розповіді про печерські чудеса. Він також приймав значну участь в укладанні різко-полемічного твору «Λίθος». Із проповідей Петра Могили відомі дві: «Повчання про Хрест Господа нашого й кожного християнина» й «Слово на шлюб Януша Радзівіла». Записки Петра Могили частково надруковані в «Київських єпархіальних відомостях» за 1861-62 роки.

Нарешті, Петром Могилою були задумані дві колосальні роботи: «Житія святих» (ця робота виконана була вже тільки святителем Димитрієм Ростовським) і виправлення й установлення слов'янського тексту Біблії, виконане не раніше половини XVIII ст.

Митрополит Петро Могила відійшов до Господа у свій день народження, 31 грудня 1647 року. В 1996 році митрополит Петро Могила був канонізований як святитель Українською Православною Церквою, а в 2001 році - Румунською Православною Церквою.

Читайте також:

Катехізис святителя Петра Могили

«Митрополит Киевский и Галицкий Петр (Могила)». Стаття Ірини Алтарцевої

Требник митрополита Петра Могили (на сайті Літургія.Ру у графічних файлах)
   
Ікона святителя Петра Могили

Ікона святителя Петра Могили
Марка, випущена до 400-річчя митрополита

Марка, випущена до 400-річчя митрополита