УКР РУС  


 Головна > Українські новини > По єпархіях > Київська  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 290 відвідувачів

Теги
УПЦ КП педагогіка Церква і влада церковна журналістика Президент Віктор Ющенко УГКЦ монастирі та храми України милосердя Церква і медицина молодь забобони Предстоятелі Помісних Церков іконопис Києво-Печерська Лавра Священний Синод УПЦ Мазепа Церква і політика Голодомор шляхи єднання Приїзд Патріарха Кирила в Україну Католицька Церква Вселенський Патріархат постать у Церкві 1020-річчя Хрещення Русі комуністи та Церква Ющенко розкол в Україні Археологія та реставрація конфлікти Доброчинність українська християнська культура вибори секти Патріарх Алексій II діаспора Митрополит Володимир (Сабодан) краєзнавство автокефалія церква і суспільство церква та політика


Рейтинг@Mail.ru


13 січня виповнюється 360 років з дня кончини святителя Петра Могили, митрополита Київського

  12 січня 2007Один з найвидатніших ієрархів Української Православної Церкви святитель Петро Могила народився 31 грудня 1596 року (за новим стилем - 13 січня 1597 року), був спочатку господарем Валахії, потім Молдови. У Львівському братському училищі Петро Могила отримав освіту у суворо православному дусі, ворожому до унії. Свою освіту він закінчив за кордоном, де слухав лекції у різних університетах. Вільно володів латиною та грецькою.

В 1627 році Петро Могила був обраний великим архімандритом Києво-Печерської Лаври. При ньому Печерська обитель розцвіла як ззовні, так і внутрішнім життям. В 1633 році він був висвячений на митрополита Київського із збереженням лаврського архімандритства. Особливу увагу митрополит Петро Могила приділяв духовній освіті та упорядкуванню богослужбового життя. Професора Києво-Братської колегії обов'язково посилалися для освіти за кордон. Ця школа згодом отримала назву Києво-Могилянською Академією.

Під час перебування свого митрополитом Петро Могила видав, між іншим, наступні книги: Євангеліє Учительне, повчання на святкові дні й неділі константинопольського патріарха Калліста (1637); Анфологіон, сіречь молитви й повчання душекорисні в щиросердечну користь спудеїв (1636); Євхологіон альбо молитвослов (або требник; 1646).

Петро Могила приготував до видання Катехізис для всіх православних християн, він піддавався обговоренню на Київському соборі 1640 року й Ясському 1643 року, був розісланий для перевірки й схвалення східним патріархам, але надрукований був тільки в 1662 році, в Амстердамі, грецькою мовою. Заради крайньої нужди в подібній книзі Петром Могилою було видано «Збори короткої науки про артикули віри православних кафолічних християн» (1645).

Для виданої Петром Могилою книги Афанасія Кальнофойського «Τερατουργήμα» (1638) сам митрополит доставив розповіді про печерські чудеса. Він також приймав значну участь в укладанні різко-полемічного твору «Λίθος». Із проповідей Петра Могили відомі дві: «Повчання про Хрест Господа нашого й кожного християнина» й «Слово на шлюб Януша Радзівіла». Записки Петра Могили частково надруковані в «Київських єпархіальних відомостях» за 1861-62 роки.

Нарешті, Петром Могилою були задумані дві колосальні роботи: «Житія святих» (ця робота виконана була вже тільки святителем Димитрієм Ростовським) і виправлення й установлення слов'янського тексту Біблії, виконане не раніше половини XVIII ст.

Митрополит Петро Могила відійшов до Господа у свій день народження, 31 грудня 1647 року. В 1996 році митрополит Петро Могила був канонізований як святитель Українською Православною Церквою, а в 2001 році - Румунською Православною Церквою.

Читайте також:

Катехізис святителя Петра Могили

«Митрополит Киевский и Галицкий Петр (Могила)». Стаття Ірини Алтарцевої

Требник митрополита Петра Могили (на сайті Літургія.Ру у графічних файлах)
   
Ікона святителя Петра Могили

Ікона святителя Петра Могили
Марка, випущена до 400-річчя митрополита

Марка, випущена до 400-річчя митрополита