УКР РУС  


 Головна > Українські новини > По єпархіях > Київська  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 62 відвідувачів

Теги
Мазепа монастирі та храми України Вселенський Патріархат діаспора розкол в Україні автокефалія Археологія та реставрація Предстоятелі Помісних Церков комуністи та Церква Церква і медицина церковна журналістика українська християнська культура педагогіка Голодомор секти Президент Віктор Ющенко іконопис Митрополит Володимир (Сабодан) Приїзд Патріарха Кирила в Україну молодь вибори Священний Синод УПЦ Церква і влада Католицька Церква Києво-Печерська Лавра забобони УГКЦ краєзнавство конфлікти шляхи єднання церква і суспільство Церква і політика Доброчинність постать у Церкві УПЦ КП Ющенко 1020-річчя Хрещення Русі милосердя Патріарх Алексій II церква та політика


Рейтинг@Mail.ru


КИЇВ. Археологи досліджують можливе місце хрещення киян

  18 July 2007Нещодавно звичне для Києва будівництво офісного центру по вулиці Набережно-Хрещатицькій, 1А, поруч із Поштовою площею на Подолі, привернуло до себе неабияку увагу істориків, журналістів і столичної громадськості. На сьогодні на місці будівництва археологи вже знайшли дванадцять поховань періоду Київської Русі та залишки дерев'яної будівельної конструкції.
«Цей район нас цікавив давно, - розповідає керівник Подільської археологічної експедиції при НАНУ Михайло Сагайдак, - оскільки ця точка Подолу пов'язана зі знаковими позиціями. За однією з версій, це початок тієї зони де, можливо, відбувалося хрещення киян. А можливо, це та сама зона, де на березі Дніпра стояла Іллінська церква, яка згадується в дохристиянські часи, ще в середині X століття".
Щільність забудов Подолу й наявність на цій ділянці значної кількості бомбосховищ майже не давала можливості археологам дізнатися, як зберігаються культурні шари та яка ситуація в цьому районі із залишками стародавнього міста. Тому з самого початку будівництва зі значним інтересом велися археологічні спостереження. І коли будівельники подолали бетонні підземні сховища, археологи вийшли на живу ділянку культурного шару. Вчені відразу виявили, що натрапили на сакральну зону. Її розмір - невеличкий баскетбольний майданчик. На ньому виявлено 12 поховань давньоруського періоду, які зроблено за християнським обрядом - у дерев'яних трунах.
«Поховання безінвентарні, що якраз підтверджує мою думку щодо їхнього віку, - розповідає Михайло Андрійович. - У могилу не клали прикраси, багаті речі, як було характерно для періоду язичництва. Вони скромні, належать до періоду повного розквіту Київської Русі, до того часу, коли християнство існувало вже понад 100 років. Але в деяких гробовищах, однак, є елементи стародавньої архаїки».
Великий інтерес для вчених становлять залишки будівлі, знайденої в цій зоні. Це дерев'яна зрубна споруда, досить велика за розмірами. Призначення такої будівлі можна трактувати по-різному. Можливо, вона слугувала укріпленням, адже могильник стоїть фактично на колишньому березі річки. «Мешканці Подолу весь час будували укріплювальні споруди. Можливо, це якраз одна з таких споруд, певний гідротехнічний захід», - припускає Сагайдак. Науковці сподіваються отримати точнішу відповідь, коли розширять розкопки і їм вдасться проникнути глибше.
Археологів найбільше непокоїть проблема узгодження термінів розкопок із забудовником. «Ми не вимагаємо закрити будівництво, але хочемо відповідно до закону все пройти й дослідити перед залиттям бетону», - заявляє Сагайдак. За словами керівників експедиції, ситуація нагадує карусель. Археологи пропонують певні терміни, інвестор не погоджується і пропонує свої. Але науковці дивляться на ситуацію оптимістично і сподіваються дійти згоди. Якщо не буде особливих знахідок, у цій зоні розкопки триватимуть не менше трьох місяців.
За законом, інвестор будівництва має наймати археологічну експедицію, аби вона надала висновок, що пам'ятки, знайдені на цій території, вивчені, й оплачувати відповідні роботи.
Наразі на Набережно-Хрещатицькій працюють професійні археологи, студенти-практиканти й навіть школярі.
Майже весь київський Поділ - це заповідник «Стародавній Київ». Водночас з розкопками на Поштовій Подільська експедиція проводить попередні розвідувальні роботи на вулиці Спаській. За словами Михайла Сагайдака, пам'ятки там лежать майже на поверхні. На Набережно-Хрещатицькій поблизу Іллінської церкви розпочалися інші розкопки, які можуть дати дуже цікаві результати.
Unian.net