УКР РУС  


 Головна > Публікації > Краса Православ’я  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 71 відвідувачів

Теги
Вселенський Патріархат 1020-річчя Хрещення Русі секти іконопис Києво-Печерська Лавра розкол в Україні педагогіка Археологія та реставрація Священний Синод УПЦ Мазепа Предстоятелі Помісних Церков Церква і політика монастирі та храми України шляхи єднання Доброчинність УПЦ КП УГКЦ Голодомор Церква і медицина Ющенко діаспора забобони молодь Митрополит Володимир (Сабодан) Патріарх Алексій II автокефалія українська християнська культура Католицька Церква Приїзд Патріарха Кирила в Україну церковна журналістика постать у Церкві конфлікти Президент Віктор Ющенко вибори милосердя комуністи та Церква Церква і влада церква та політика краєзнавство церква і суспільство


Рейтинг@Mail.ru


Чотириста років молитви за Україну

Володимир Плисюк

Чернече життя у стінах Свято-Троїцького Корецького жіночого монастиря не переривається вже чотириста років. У минулому залишилися потрясіння і негаразди, тече життя обителі у молитовному подвигу та щоденній праці, а 20 березня, у день вшанування  ікони Божої Матері «Споручниця грішних», парафіяни та насельниці обителі святкують престольне свято.

Свято-Троїцький ставропігійний жіночий монастир розташований на центральній вулиці Корця і є найвизначнішою архітектурною спорудою міста.

Історія обителі бере свій початок з XVII століття. Волинський каштелян Карл Корецький, який першим у своїй родині став католиком, спільно зі своїм братом Самійлом заснував у Корці в 1620 році францисканський монастир, який будувався протягом двох років. У 1831 році, після польського антиросійського повстання, католицький кляштор було ліквідовано, а його споруди передані православній громаді. 1863 року тут заснували православний Свято-Троїцький жіночий монастир, і ігуменя Аполлінарія з 1867 року розпочала перебудову його приміщень. 1880 року монастир освятив архієпископ Волинський і Житомирський Модест. На той час у монастирі мешкали 10 сестер і 5 послушниць, а 12 років потому - 81 насельниця. У 1914 році свій духовний послух у монастирі несли 150 насельниць.

1920 року Корецький Свято-Троїцький монастир підпорядковувався Митрополиту Варшавському і всієї Польщі. За радянських часів він залишався діючим.

35 років в ігуменському сані

Нинішня настоятелька монастиря ігуменя Наталія (у миру Надія Ільчук) народилася 1925 року в селі Іванівка, неподалік Корця, у благочестивій сільській родині. 1944 року Надія, отримавши батьківське благословення, стала насельницею Корецького монастиря. 7 лютого 1969 року архієпископ Волинський і Рівненський Даміан звершив над нею чернечий постриг, давши їй ім'я Наталія. Того ж дня владика, виконуючи волю Святійшого Патріарха Алексія I, призначив монахиню Наталію помічницею настоятельки монастиря ігумені Людмили, з покладанням наперсного хреста.

Після смерті ігумені Людмили монахиня Наталія 2 березня 1970 року була возведена архієпископом Даміаном у сан ігумені, і вже понад 35 років керує цією святою обителлю.

З 1984 року Свято-Троїцький монастир перебуває в статусі патріаршої ставропігії. Причиною для цього стало вороже ставлення митрополита Філарета (Денисенка) до ігумені Наталії, який хотів зняти її з посади настоятельки і для досягнення цієї мети діяв звичним і зручним для нього методом. Корецький райком отримав завдання від першого секретаря ЦК КП України М.Щербицького знайти компромат на ігуменю Наталію, щоб передати справу до суду. Почалася безперервна смуга адмінкомісій, однак жодна із сфабрикованих справ не дала бажаного результату. Потерпаючи від систематичного приниження з боку митрополита Філарета, 4 травня 1984 року духовний собор монастиря звернувся до Святійшого Патріарха Пимена з проханням вилучити обитель з відомства Екзарха України і підпорядкувати її безпосередньо Патріархії. Предстоятель Руської Православної Церкви виконав це прохання.

Архітектурні споруди Корецької обителі

У наші дні Свято-Троїцький Корецький монастир - це комплекс історико-архітектурних споруд, серед яких головний храм - Свято-Троїцька церква. Вона була закладена 1620 року й будувалася як костел у стилі бароко. 1831 року культова споруда була передана Православній Церкві. Для надання колишньому костелу православних рис у другій половині XIX століття його західний фасад доповнили дерев'яною вежею з високим шатром, а в східній частині над середнім нефом звели обманний четверик з п'ятьма куполами (непропорційно дрібними порівняно з храмом).

Біля східної стіни храму знаходиться могила Анни Андро (Оленіної), доньки президента Петербурзької Академії мистецтв Олексія Оленіна. Вона була близько знайома з О.Пушкіним, який пов'язував з нею мрії про створення сім'ї, але батьки дівчини категорично відмовили поетові. Тоді ж народився так званий оленінський цикл його віршів: «Город пишний», «Ее глаза», «Ты и вы», «Приметы», «Что в имени тебе моем...» та інші. У вірші «To Dawe ESQ» Пушкін писав:
Рисуй Олениной черты
В жару сердечных вдохновений.
Лишь юности и красоты
Поклонником быть должен гений.

Оленіна згодом вийшла заміж за царського комісара на польських землях Андрія Андро, який володів також селом Деражня поблизу Корця (нині Новоград-Волинський район Житомирської області). Після смерті свого чоловіка Анна Андро прийняла чернечий постриг у Свято-Троїцькому монастирі. Померла вона у 1888 році.

1890 року в північній частині території монастиря була збудована й планово злита з монастирськими келіями тепла (літня) церква Іоанна Предтечі.

Келії почали будуватися водночас з монастирем. Корпус келій у плані має Г-подібну форму. Спочатку келії були одноповерховими; у XVIII столітті над ними звели другий поверх. На сьогодні - це єдині з усіх споруд монастиря, які майже не змінили свого початкового вигляду. Надбрамна дзвіниця, будівництво якої завершилося у 1905 році, височіє над головною монастирською вхідною брамою.

При Корецькому Свято-Троїцькому ставропігійному жіночому монастирі діє регентсько-катехізаторське училище. Випускники духовної школи у майбутньому стануть не лише регентами церковних хорів, але й викладачами недільних шкіл, співробітниками православних видавництв, несучи ближнім світло Христової віри, що засяяла в їхніх серцях у стінах обителі.

 

Докладніше про сучасне життя Корецького монастиря та його головну святиню ікону Божої Матері «Споручниця грішних» читайте в матеріалі на сайті «Українська Православна Церква».

 

Дивіться фоторепортаж із обителі.