УКР РУС  


 Головна > Українські новини > Церковні хроніки  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 142 відвідувачів


Рейтинг@Mail.ru


РІВНЕ. Чеський православний храм на честь апостолів Петра і Павла відзначив своє 110 престольне свято

В середу, 12 липня, у день пам'яті святих першоверховних апостолів Петра і Павла, своє престольне свято відзначив Петропавлівський храм в смт. Квасилів Рівненського району. Відсвяткувати таку подію та розділити духовну радість разом з настоятелем храму протоієреєм Романом Леошеком прибуло численне духовенство, парафіяни та паломники. Святкування розпочалося Божественною літургією, після якої був відслужений урочистий молебень з хресним ходом навколо храму. Під час хресного ходу священнослужителі звершили коротку заупокійну літію на могилі колишнього настоятеля храму протоієрея Федора, яка знаходиться на церковній території.

Якби стіни Петропавлівського храму вміли говорити, то вони могли б розповісти багато цікавого зі 110-літньої історії храму.

10 грудня 1895 року в чеському, на той час, селищі Квасилів Рівненського уїзду архієпископ Волинський і Житомирський Модест у присутності Волинського губернатора С.П.Суходольського, всієї місцевої влади та членів Навчального комітету Святійшого Синоду освятив чеський православний храм.

У своїй статті «Чехи на Волині» протоієрей Миколай Моліс пише: «Згідно з законом від 10 липня 1864 р. і 10 грудня 1865 р. полякам-католикам заборонялося купувати поміщицьку землю в Південно-Західному краї. Тоді польські громадяни Вільноконський і Бордаш, прийнявши у свою компанію чеха з Богемії Франца Прибиля, розробили план продажу землі на Волині. На той час земля на Волині була в 10 разів дешевшою, аніж на Заході, а тому чехам було зручніше приїхати на Волинь, аніж їхати десь в Аргентину.»

Так, 10 липня 1870 року чехи заснували на Волині 65 поселень, центром яких стало місто Дубно. Саме тут 24 вересня 1879 року, з благословення архієпископа Волинського і Житомирського Агафангела, намісник Почаївської Лаври з духовенством звершив для всіх чеських переселенців обряд присяги та відслужив молебень на підданство Росії.

«Чехи були працелюбними, чесними й порядними, вели тверезий спосіб життя і поважали владу, - пише протоієрей Миколай Моліс. - Більшість чехів займалися вирощуванням хмелю, з чого мали великий матеріальний прибуток. Хміль продавали за кордон та в місцеві пивзаводи, які вони побудували в Квасилові.»

Коли чехи прийняли підданство Росії, то багато чеських сімей перейшли у православну віру. Волинські й Житомирські архієреї - Антоній, Агатангел та Тихон - поступово давали благословення священикам у чеських парафіях розвивати місіонерську діяльність щодо приєднання чехів до православ'я. У часи управління єпархією преосвященним Палладієм цей напрямок особливо розвинувся.

Чехи майже не мали в своїх поселеннях храмів, тому Святійший Синод виділив необхідні кошти на будівництво храмів у чеських поселеннях, у тому числі в Квасилові. На ці кошти й була побудована кам'яна церква. Крім того, самі чехи надавали посильну фінансову допомогу. Зокрема 1888 року в селищі Квасилові чех Іоанн Зах подарував земельну ділянку для будівництва православного храму.

Наступник архієпископа Палладія - Модест також активно взявся за справу приєднання чехів до православ'я. Він призначив спеціального єпархіального місіонера - чеха, диякона Мануїла Немечека. І саме архієпископ Модест освятив новозбудований храм для чехів у селищі Квасилів в ім'я святих першоверховних апостолів Петра і Павла.

Володимир Плисюк, Рівненська єпархія