УКР РУС  


 Головна > Українські новини > Церковні хроніки  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 78 відвідувачів

Теги
іконопис милосердя Археологія та реставрація Ющенко Католицька Церква Доброчинність монастирі та храми України Предстоятелі Помісних Церков розкол в Україні постать у Церкві вибори Приїзд Патріарха Кирила в Україну секти церква та політика Церква і політика УГКЦ церковна журналістика Митрополит Володимир (Сабодан) Мазепа українська християнська культура Вселенський Патріархат 1020-річчя Хрещення Русі забобони педагогіка Голодомор краєзнавство Патріарх Алексій II Президент Віктор Ющенко шляхи єднання молодь церква і суспільство Священний Синод УПЦ конфлікти УПЦ КП Києво-Печерська Лавра автокефалія Церква і медицина діаспора комуністи та Церква Церква і влада


Рейтинг@Mail.ru


ВІННИЦЯ. В день Усічення голови Іоанна Хрестителя на Лядовських скелях зібралися тисячі людей

Більше тисячі паломників завітали у день престольного свята до Свято-Усіченського скельного монастиря, що в селі Лядово Могилів-Подільського району Вінницької області. Мальовнича місцевість, дивовижний рельєф, клімат, а особливо цікава історія монастиря викликають інтерес та приваблюють як простих віруючих, так і краєзнавців, істориків, науковців та громадських діячів.

Село Лядово вперше згадується в грамоті князів Коріатовичів під 1388 роком. Над південною околицею села пірамідально здіймаються живописні білі опокові скелі. Тут, на скельній терасі 90-метрової гори, що височіє над Дністром, розташований комплекс скельного (печерного) монастиря ХІ-ХІХ ст. Він складається з трьох печерних церков: Усічення голови святого Іоанна Предтечі, святої великомучениці Параскеви та преподобного Антонія Печерського. Церкви Іоанна Предтечі та Параскеви розміщуються у двох суміжних гротах, з'єднаних між собою переходом. На невеликій відстані від цих печер знаходилася келія Антонія Пе­черського. У 1894 році тут було відновлено й освячено Свято-Антонієвську церкву.

Конкретних історичних відомостей про їхнє заснування немає. Але пам'ятки були добре відомі письменникам, мандрівникам, історикам ХVІ-ХІІІ ст. Відомий український історик В.Антонович відносив наддністрянські печери до християнського часу. Вони були висічені в порівняно м'яких скельних породах християнами-пус­тельниками. Вчений вважав, що архітектура давньої печерної церкви в честь Усічення голови Іоанна Предтечі заслуговувала особливої уваги й була цікавим зразком давнього скельного монастиря.

В одному з усних переказів розповідається про перебування тут преподобного Антонія Пе­черського. У період княжіння хрестителя Русі Володимира з'являються подвижники, які підтримують князівську владу та об­раний нею християнський шлях. Таким світочем Церкви став преподобний Антоній Печерський, наставник чер­нецтва на Русі. Ще зовсім молодим Антоній (у миру Антип) вирушив до Константинополя, а звідти на Святу гору Афон, щоб в одному з монастирів прийняти чернечий постриг. Згодом ігумен того монастиря з Божим благословенням відправив Антонія на Русь. Обійшовши всі монастирі, преподобний зупинився на Берестові, у печері. Князівські чва­ри, братовбивства знову підняли ченця Антонія в дорогу до Афону. І ось, коли 1013 року він знову повертається на Русь, тут, у дельті річки Лядової, вражений дивовижністю дністровських круч та білих скель, він зупиняється в пе­чері й висікає в скелі келію, що до­нині носить його ім'я. Він повчає, наставляє братію й залишає Лядо­ву вже як монастир.

У 1938 році було зруйновано гале­рею-готель, восьмикупольну цер­кву - добудову до великої й малої церков, іконостаси в Усіченській церкві та церкві Параске­ви, втрачено ікони, писані на дереві та цинку. У 1948 році Лядовський скельний монастир став державною пам'ят­кою архітектури ХІ-ХІХ ст. З 1938-ого по 1960-й рік життя в Лядовських церквах завмерло.

У 60-ті роки в Антонієвській церкві відновив богослужіння отець Олександр Броньовицький, з 1991-ого по 1998-й роки - отець Володимир. 1998 року настоятелем Лядовського монастиря призначений ієромонах, а нині ігумен Антоній (Нетребін).

У день престольного свята братія приймала в обителі багато паломників, які молилися й причащалися Святих Христових Таїн під час Божественної літургії. Після служби гості подарували монастирю велику ікону Пресвятої Богородиці, яка прикрашатиме головний храм Свято-Усіченського монастиря. Отець Антоній після закінчення урочистостей запросив присутніх на обід, адже Лядівська обитель здавна славиться не тільки своєю високою духовністю, але й гостинністю.

Прес-служба Вінницької єпархії