УКР РУС  


 Головна > Українські новини > Православна періодика  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 102 відвідувачів

Теги
Доброчинність Києво-Печерська Лавра монастирі та храми України Приїзд Патріарха Кирила в Україну Церква і медицина шляхи єднання Голодомор автокефалія УПЦ КП Католицька Церква Археологія та реставрація Патріарх Алексій II Президент Віктор Ющенко розкол в Україні краєзнавство Предстоятелі Помісних Церков Церква і влада секти педагогіка вибори конфлікти діаспора українська християнська культура комуністи та Церква Вселенський Патріархат постать у Церкві УГКЦ церковна журналістика забобони Священний Синод УПЦ милосердя церква і суспільство Церква і політика церква та політика молодь 1020-річчя Хрещення Русі Ющенко іконопис Мазепа Митрополит Володимир (Сабодан)


Рейтинг@Mail.ru


Православна преса Чернігівщини

Вікторія Сидорова, редактор газети «Троїцький вісник»

Парафіяльне життя Чернігівської єпархії насичене важливими подіями, про які, на жаль, дуже мало відомо за межами окремого приходу чи населеного пункту. Приміром, кілька храмів і монастирів нашої області видають свої власні періодичні видання - мова йде про газети та інформаційні бюлетені (вони відрізняються тим, що газети мають державну реєстрацію). Православних журналів у нас поки що не друкують - це досить дорого. Факт такої просвітницької діяльності, на мій погляд, заслуговує на увагу, адже вона здійснюється тільки завдяки ентузіазму наших священиків.

Оскільки окремі примірники цих газет, що виходять у різних районах, потрапляють до рук  лише час від часу, я не мала нагоди розказати про них читачам детальніше. Але днями єпископ Амвросій привіз із Козелецького району кілька номерів бюлетеню „Кладезь віри" - видання Хрестовоздвиженського храму с. Хрещате. Погортавши сторінки цього кольорового змістовного видання, я вирішила, що розповідь про місцеву православну пресу почну саме з нього.

Отже, редактором „Кладезя віри" є настоятель Хрестовоздвиженського храму с.Хрещате протоієрей Андрій Яковець. Видання виходить форматом А4 (альбомний аркуш) на 10 сторінках. Мова - російська. Звертаю увагу на гасло видання: „Бог є Дух... Бог є Світло... Бог є любов..." „Кладезь віри" можна назвати навіть маленьким журналом - у ньому міститься різноманітна інформація, кольорові фото та репродукції, є поетичні сторінки з віршами О. Пушкіна, С. Єсеніна, А. Ахматової, ієромонаха Романа. Зустрічаю навіть поезії редактора - о. Андрія. Воістину, талановита людина - талановита в усьому. Цікавою для мене виявилася стаття про так званий „конфлікт науки та релігії", автором якої є редактор. У ній йшлося про те, що найвідоміші сучасні вчені - глибоко віруючі люди, що існування Бога, як основи всесвіту, доведено новітніми науковими дослідженнями. Автор нагадує читачам, що наука виникла як гілка практичного богослов'я, тому сьогодні поступово повертається до своїх витоків.

У рубриці „Куточок поета" розповідалося про глибоку релігійність Анни Ахматової, яку сучасники називали навіть „наша черниця". Сподобалися рубрика „Помолимося", в якій йшлося про необхідність молитов у будь-яких щоденних справах, містилися спеціальні „Молитва на нивах і городах", „Молитва над сіменами" - потрібні кожному селянину; рубрика „Святиня", в якій розповідалося про святині Почаївської Лаври та святині, що є в приходському храмі; а особливо - рубрика для дітей з ласкавою назвою „Чадушки". Гарною ідеєю, як на мене, є публікація в рубриці „Життя приходу" привітань подружжям, які повінчалися в храмі, новонародженим, яких тут було похрещено, та співчуття близьким померлих. Гадаю, такі номери довго зберігатимуться в сімейних архівах.

В одному з номерів „Кладезя" я з цікавістю прочитала інтерв'ю о. Андрія з селищним головою Василем Бойком, котрий розповів про різні аспекти духовно-релігійного життя громади. І хоча цей матеріал має недоліки з точки зору журналістського професіоналізму, він містить багато цінних спостережень. Сподобалося також, що о. Андрій розміщує дискусійні матеріали, висловлює свою позицію щодо процесів, які відбуваються в країні. Приміром, не може залишити байдужим його матеріал „Не помирай, доки живеш" про духовні наслідки таких соціальних хвороб, як алкоголізм, наркоманія, паління...

Наступне видання, про яке піде мова, - це щомісячна газета для молоді „Православний Седнів", яка видається з 2002 року за благословенням єпископа Амвросія. Редактором газети є настоятель Свято-Воскресенського храму Седнева протоієрей Євгеній Халімонов. Зауважу, що о. Євгеній активно залучає молодь до життя парафії, керує недільною школою, веде просвітительську роботу. „Православний Седнів" виходить форматом А4 на 12 сторінках українською та російською мовами. Це чорно-біла газета, яку о. Євгеній, до речі, і верстає самостійно. Видання дійсно містить багато корисної для молоді інформації.

В одному з номерів прочитала статтю диякона Андрія Кураєва „В Церкві - все незрозуміло?" про відмовки, котрими користуються люди, які не хочуть відвідувати храм. Сподобалася цитата: „Саме це і є ознакою істинної Церкви - незрозумілість, несводимість до наших роз'яснювальних штампів і звичок. Це ознака нерукотворного, ознака дива. Диво не може вмістити в себе символи, до кінця зрозумілі і цілковито перекладені на секулярну (мирську) мору. І тому мова Церкви (йдеться не лише про мову богослужіння, але і про мову церковної думки і віри) ніколи не зможе бути рідною, своєю для людей, котрі виховувалися у позацерковному чи навіть антицерковному світі".

Редактор приділяє увагу темам, що цікавлять молодих людей, зокрема, про те, що в Церкві є випадки зцілення ВІЛ-інфікованих, що деструктивні секти руйнують психіку, як позбавитися шкідливих звичок, що наше прагнення радості та щастя цілком природні, адже „Господь створив нас для раю" (цитата зі статті педагога Ірини Гончаренко „Про радість"). Без сумніву, підлітки не залишать поза увагою і статтю про вітальні картки, в якій йдеться про споживацьке ставлення до церковних свят (зокрема - Різдва) і святкування днів, не притаманних православній культурі.

Газета, що видається братією Спасо-Преображенського монастиря м. Новгорода-Сіверського, називається „Воскресіння". Вона також виходить форматом А4, але має менший обсяг - всього 4 сторінки. Мова - в основному російська. Серед постійних рубрик газети: „Православний календар", „Літопис обителі", „Сімейне читання", „Ази православ'я", „Дитяча сторінка". Зі сторінок видання читач може отримати корисну інформацію про чудотворні ікони, маловідомі факти житій православних подвижників, використання освяченої води, церковні традиції.

І, нарешті, ще одне видання - це „Богоявленський листок" Свято-Богоявленської парафії м. Ніжина. Російськомовний бюлетень видається з грудня 2004 року, але за цей час вийшло всього декілька примірників. Це лише один листок форматом А3 із вкладкою з церковним календарем. „Богоявленський листок" практично не містить фотографій, лише малюнки. Верстка видання дуже проста, воно не містить рубрик і тематичних сторінок (окрім дитячої). В бюлетні не має авторських статей, він містить лише загальну інформацію про житія святих, православні свята, настанови морально-етичного змісту, проповіді, цитати з творів Отців Церкви.

Загальні тиражі видань, про які згадувалося вище - від 200 до 500 примірників. Офіційним виданням Чернігівського єпархіального управління є газета „Троїцький вісник", яка видається з благословення єпископа Чернігівського та Ніжинського Амвросія. Газета зареєстрована в 1994 році, але почала видаватися раніше. Її тираж - 3000, формат - А3. Ми виходимо на чотирьох сторінках, частина матеріалів - російською, частина - українською мовами.

Наша газета висвітлює найцікавіші події церковно-релігійного життя єпархії, країни, світу, містить історико-краєзнавчі нариси з історії єпархії, відомості про святих нашої землі, видатних релігійних діячів, святині, храми, інформацію про життя монастирів. Гостями та авторами постійних рубрик газети є місцеві священики - наші сучасники, а також чернігівські науковці Олександр Тарасенко, Володимир Руденок, Андрій Царенок.

На сторінках „Троїцького вісника" обговорюються актуальні теми щодо проблем православного місіонерства, соціального служіння, викладання християнської етики в школах, меценатства, виховання дітей, сімейного життя, взаємин церкви з владою та державними установами тощо. Постійні рубрики „Парафія" та „Паломник" дають читачам уявлення про те, чим живуть церковні громади у містах та селах нашої області.