УКР РУС  


 Головна > Українські новини > По єпархіях > Київська  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 126 відвідувачів

Теги
УПЦ КП конфлікти Священний Синод УПЦ розкол в Україні педагогіка забобони церковна журналістика церква і суспільство Ющенко церква та політика діаспора УГКЦ Києво-Печерська Лавра Патріарх Алексій II комуністи та Церква молодь українська християнська культура Церква і медицина Президент Віктор Ющенко постать у Церкві Доброчинність краєзнавство Митрополит Володимир (Сабодан) Предстоятелі Помісних Церков Мазепа секти монастирі та храми України Вселенський Патріархат Археологія та реставрація милосердя Церква і влада Католицька Церква іконопис Церква і політика вибори автокефалія Голодомор 1020-річчя Хрещення Русі Приїзд Патріарха Кирила в Україну шляхи єднання


Рейтинг@Mail.ru


КИЇВ. Будівництво музею «Художній Арсенал» може призвести до руйнування Києво-Печерської Лаври

Фахівці вважають, що три підземні поверхи, передбачені у проекті музею «Художній Арсенал», порушать гідрогеологічну ситуацію храмового комплексу. Нині підземні води в цьому місці ледве чи не найвищі в столиці. І якщо ініціативу президента звести музей таки виконають, то через кілька десятиліть унікальні культові споруди, особливо ті, що знаходяться поблизу Арсеналу, можуть покритися тріщинами, або навіть з'їхати схилами Дніпра до води.
Гідрогеологічний стан на території Києво-Печерської Лаври й так досить складний, як стверджують фахівці. Круті зсувні схили й численні порожнечі в їхніх надрах - не найкращий фундамент для будівництва важких об'єктів. Але найбільшу небезпеку, на думку гідрогеологів, створюють поверхневі та ґрунтові води. Будь-яке порушення течій може призвести до фатальних наслідків. Яскравий тому приклад - музейний пороховий погріб, який за останню чверть сторіччя фактично перетворився на руїни. «До порохового погребу підходить поверхнева вода, - говорить Вадим Рибін, гідрогеолог Інституту геології НАН України. - Далі вона йде на схил, підмочує присхилові ґрунти й, разом з тим, ґрунти під будинком. Ґрунт став обпливати, а за ним і будинок».

У подібну ситуацію, вважає Вадим Рибін, через кілька десятків років можуть потрапити й інші лаврські пам'ятники. Особливо поблизу Арсеналу. Під будинком є водонасичені ґрунти. Передбачені проектом три підвальні поверхи і скляне покриття над величезним внутрішнім подвір'ям зроблять споруду дуже важкою. До того ж заглиблення під землю на 15 метрів, тобто нижче рівня ґрунтових вод, змінить напрямок течій і вода піде під Лавру. Все це призведе до деформування ґрунту під лаврськими спорудами. Як наслідок стіни церков почнуть тріскатися. Тим часом, на думку гідрогеологів, під час зведення «Художнього Арсеналу» нема необхідності в підвалах.
За останніми підрахунками будівництво культурно-художнього й музейного комплексу коштуватиме 700-800 мільйонів гривень бюджетних коштів. Завершити його планують до 2014 року. Проект «Художнього Арсеналу» розробляють в «Укрндіпроектреставрації». Його автори переконують, що прорахували всі можливі наслідки: Лаврі музей нічим не загрожує, а підвали необхідні, оскільки там мають розміститися всі інженерні та інші допоміжні служби. Території старого Арсеналу для реалізації всіх задумів архітекторів не вистачає.

«На космической съемке там вода, водные потоки идут необязательно по рельефу. Есть места, особенно возле самого Арсенала, там вода идет наоборот от Лавры к Арсеналу, - отметил Сергей Штуков, автор проекта комплекса «Художественный Арсенал». - Перед тем как строить, мы провели все исследования, и если бы мы знали, что Лавре это чем-то угрожает, мы бы никогда за это не взялись».
Священнослужители Киево-Печерской Лавры убеждены - нельзя так пренебрежительно относиться даже к наименьшей возможности повреждения древней святыни. «На сегодняшний день Киево-Печерская Лавра не в очень хорошем состоянии, потому что воды подмывают ее территорию. Почему так - специалисты до сих пор не могут выяснить, - отметил эконом Киево-Печерской Лавры игумен Варсонофий (Столяр). - И, естественно, любое строительство наверху может поменять какие-то потоки, и вода может выйти как раз на склоне Печерской Лавры».
Сейчас проект строительства комплекса «Художественный Арсенал» проходит технико-экономическую экспертизу, после чего должен быть утвержден Кабмином. Но по периметру будущего сооружения уже зарыты около тысячи свай, которые углублены в землю ниже уровня грунтовых вод.

НТН / Православие в Украине