УКР РУС  


 Головна > Українські новини > Церковні хроніки  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 59 відвідувачів

Теги
педагогіка Археологія та реставрація Священний Синод УПЦ розкол в Україні Мазепа українська християнська культура постать у Церкві Вселенський Патріархат Церква і політика церква та політика монастирі та храми України Предстоятелі Помісних Церков автокефалія Голодомор 1020-річчя Хрещення Русі Митрополит Володимир (Сабодан) церковна журналістика вибори молодь забобони Церква і влада іконопис УГКЦ Патріарх Алексій II Києво-Печерська Лавра шляхи єднання Католицька Церква Президент Віктор Ющенко милосердя краєзнавство конфлікти діаспора церква і суспільство Церква і медицина УПЦ КП Приїзд Патріарха Кирила в Україну Доброчинність комуністи та Церква секти Ющенко


Рейтинг@Mail.ru


КИЇВ. Столиця стала містом, що об’єднало вітчизняну та західну школи християнського богослов’я

Київській духовній академії, Центру європейських гуманітарних досліджень НаУКМА та науково-видавничому об'єднанню «Дух і літера» вдалося зробити те, про що будуть говорити майбутні покоління - вони відродили богословську думку та возвели теологічну науку в Україні на високий рівень. Київ став містом, що об'єднало західну та вітчизняну школи християнського богослов'я. Щороку у столиці України збираються провідні богослови та церковні історики з багатьох країн Європи. Як правило, такі конференції не обмежуються пленарними засіданнями — учасники дискутують, обмінюються досвідом, демонструють успіхи у науковій діяльності за рік минулий. Важливою складовою цих зустрічей є культурна програма: гості з Паризького богословського інституту, Свято-Володимирської духовної семінарії, що знаходиться в американському місті Крествуд, штат Нью-Йорк, Оксфордського, Віденського університетів та Сорбони з цікавістю мандрують вулицями стародавнього Києва. Чимало приємних вражень залишає в них богослужіння у храмах Києво-Печерської Лаври.

Матеріали конференцій видаються спеціальною збіркою. Там можна побачити богословські дослідження, відповіді на актуальні запитання, що хвилюють суспільство, пояснення найскладніших місць Святого Письма, спростування єретичних відхилень від Істини, що виникали в різні періоди історії Церкви. Одним словом, організатори щорічних «Успенських читань» титанічно працюють від конференції до конференції. І це триває вже п'ять років.

А вчора, 26 січня в приміщенні Національного університету «Києво-Могилянська Академія» відбулася робоча зустріч. Організатори круглого столу «Новітні тенденції богословської думки» поставили собі за мету проаналізувати п'ятирічну діяльність сучасних богословів і істориків зі світовим ім'ям. Голова Синодальної богословської комісії Руської Православної Церкви митрополит Мінський і Слуцький Філарет, професори Паризького Свято-Сергієвського богословського інституту протопресвітер Борис Бобринський і диякон Миколай Лоський, головний редактор «Вісника Руського християнського руху» Микита Струве, викладач католицького університету в місті Брешия (Італія) священик Володимир Зелинський, вже покійний визначний літературознавець і перекладач Сергій Аверінцев — це далеко не повний список тих, хто у тісній співпраці з викладачами Київських духовних шкіл допомагав піднімати з руїн богословську науку в Україні.

Учасники нинішнього круглого столу — а це священики і викладачі Київської духовної академії, професори столичних вузів і співробітники видавництв — обговорили найактуальніші теми сучасного богослов'я. А саме: «Сенс християнства і виклики постхристиянської доби», «Поняття особистості у богослов'ї, філософії та соціології», «Біблійні витоки європейської культури і постмодернізм», а також «Абсолютні моральні цінності та криза релятивістської етики». Унікальність цього заходу полягала в тому, що присутні говорили про ці складні богословські категорії мовою звичайного пересічного прихожанина, а також визначили, яку велику користь мають ці знання для духовного та церковно-прихідського життя кожної людини.

Для обговорення вказаних тем учасники зустрічі орієнтувалися на визначних авторів сучасності — їхні книги були надруковані видавництвом «Дух і літера». Мова йде про митрополита Йоана (Зізіуласа), єпископа Каліста (Уера), Сергія Аверінцева, Клайва Льюїса та Рудольфа Шнакенбурга.

Окрема частина круглого столу була присвячена перегляду відео-слайдів, що розповідають про «Успенські читання» минулих років, які проходили в актовому залі Київської духовної академії. Світлини, зроблені співробітниками видавництва «Дух і літера», дали можливість учасникам зустрічі перейнятися атмосферою, у якій проходили конференції, відчути, з яким настроєм столичні науковці та богослови країн Європи шукали шляхи вирішення актуальних проблем сучасності. Хтось назвав ці слайди фотоісторією відродження богословської науки в нашій країні, а для когось це світла пам'ять про тих, кого вже нема, а саме академіка Сергія Аверінцева та директора Франко-руської культурної спілки у Парижі протоієрея Бернара Дюпіра.

«Симфонія між Києво-Могилянською академією та Київськими духовними школами — це унікальне явище в історії богословської думки, — сказав проректор Київської духовної академії протоієрей Миколай Макар. — Важливо, що наші щорічні конференції проходять саме в стінах кузні кадрів для Святої Церкви. Православна молодь раз на рік може вільно спілкуватися з богословами з усього світу. У роки свого семінарського навчання я міг лише мріяти про таке. Важко оцінити титанічну працю видавництва «Дух і літера». Завдяки йому світ побачили унікальні літературні, публіцистичні та дослідницькі твори справжніх світочів сучасної теологічної науки».

Насамкінець учасники зустрічі домовилися, що подібні заходи будуть проводитися частіше, а кількість присутніх з часом збільшуватиметься. Вони також дійшли одностайного висновку, що проблеми богослов'я — це не щось таке надземне, чого не має торкатися звичайна людина. Богослов'я було, є і буде завжди, адже це не просто схоластичні формули. Це досвід, який набула конкретна людина, намагаючись жити за Законом Божим у цьому бурхливому світі. Щоб зберегти цей досвід, примножити та передати іншим поколінням і організовуються в Києво-Печерській Лаврі щорічні «Успенські читання», а в аудиторіях Києво-Могилянської Академії подібні круглі столи.

Олександр Андрущенко

Фото Юрія Лобанова