УКР РУС  


 Головна > Українські новини > > По регіонах > СНД  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 235 відвідувачів

Теги
Мазепа Києво-Печерська Лавра молодь церква і суспільство Священний Синод УПЦ 1020-річчя Хрещення Русі іконопис Ющенко секти Вселенський Патріархат Президент Віктор Ющенко церква та політика Митрополит Володимир (Сабодан) комуністи та Церква шляхи єднання Церква і політика забобони педагогіка розкол в Україні діаспора Приїзд Патріарха Кирила в Україну церковна журналістика краєзнавство вибори Церква і влада монастирі та храми України Археологія та реставрація українська християнська культура постать у Церкві милосердя УГКЦ Предстоятелі Помісних Церков Патріарх Алексій II Голодомор УПЦ КП Католицька Церква Церква і медицина конфлікти автокефалія Доброчинність


Рейтинг@Mail.ru


РОСІЯ. Відбулася презентація збірника «Релігійна толерантність: історичний та політичний виміри»

Презентація збірника «Релігійна толерантність: історичний і політичний виміри», що відбулася 11 травня в прес-центрі РІА «Новини», стала одним з перших кроків на шляху до ретельного наукового аналізу релігійної ситуації в Росії. Як зазначив один з видавців збірника керівник Центру з проблем релігії та суспільства Інституту Європи РАН Анатолій Красіков, книга стала міжнародним проектом, який підтримало Московське бюро з прав людини за сприяння Єврокомісії. У збірник увійшли доповіді релігійних лідерів, учених і правозахисників, які брали участь у науковій конференції, що відбулася в листопаді 2004 року в Інституті Європи РАН у Москві.

Під час обговорення книги свій оптимізм з приводу поліпшення відносин православних і католиків висловив секретар з міжхристиянських відносин Відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського Патріархату священик Ігор Вижанов. На його думку, обидві Церкви мають співробітничати у вирішенні завдань, що стоять перед світовим християнством. Православ'я та католицизм, як зазначив отець Ігор, поєднує історичну й релігійну спадщину, а також занепокоєння за долю сучасної Європи. Наявність нетолерантності, яка ще є в Росії, отець Ігор Вижанов пояснив неофітством католицьких і православних пастирів, які бувають «гарячими й нетолерантними». Отець Ігор повторив свій афоризм, висловлений на конференції у Відні «Дати душу Європі», про те, що православні й католики сидять в окопах, з яких давно вже настав час вийти, і дивляться один на одного в поганий бінокль. Ординарій архієпархії Божої Матері в Москві католицький митрополит Тадеуш Кондрусевич зазначив, що обговорення проблем віротерпимості є насущною відповіддю на виклики часу, оскільки в суспільстві, й не тільки на території Росії, відбувається поділ на «чужих» та «своїх». У цьому процесі релігійний фактор відіграє головну роль. Митрополит Тадеуш Кондрусевич зауважив, що після II

Ватиканського Собору Католицька Церква відкрита для діалогу не лише з іншими християнськими конфесіями, але й з іншими релігіями. Православні та католики повинні свідчити про свою єдність, щоб спонукати людей будувати своє життя на християнських цінностях. За словами Тадеуша Кондрусевича, він в окопи «ніколи не залазив», там не сидів, і вважає, що окопи у відносинах двох Церков взагалі не потрібні. Митрополит зазначив, що не треба доводити до того моменту, коли православні та католики стоятимуть на платформі, дивлячись услід вогням від'їжджаючого поїзда.

Повну відкритість стосовно інших віруючих і відсутність видимих проблем з обговоренням теми толерантності продемонстрував голова Конгресу єврейських релігійних громад та організацій у Росії рабин Зіновій Коган. Спільною релігією для всіх Коган проголосив Росію, яка пов'язує всіх воєдино, незалежно від їхньої конфесіональної приналежності. Толерантність, на думку Зіновія Когана, - це, насамперед, вдячність Богові за навколишню розмаїтість і багатство, що свідчить про велич Творця. Одне з завдань релігійних діячів, за словами рабина, показати на своєму прикладі, як можна й потрібно боротися проти націоналізму, як відроджувати інститут родини.

Під час презентації точку зору правозахисників висловив директор Московського бюро з прав людини Олександр Брод, на думку якого в Росії ще занадто багато нетерпимості взагалі - до інвалідів, незаможних, людей похилого віку та місіонерів різних конфесій. Громадська палата Російської Федерації, за словами Брода, тільки почала серйозно обговорювати проблеми націоналізму і ксенофобії стосовно етнічних меншин, а також факти дискримінації баптистів і п'ятидесятників, яким часто не дають землі під будівництво будинків молитви або ж намагаються їх відібрати.

Священик Ігор Вижанов справедливо зауважив, що стосунки Церкви та влади в сфері соціального служіння і Церков між собою - це різні речі. Як приклад багатогранних і складних відносин отець Ігор навів ситуацію, про яку йому розповіли баптисти. Члени баптистської церкви хотіли опікуватися хворими у притулку для помираючих, але керівництво притулку перешкоджало їм у цьому. Православних же, за словами отця Ігоря, запрошують сповідувати й соборувати в лікарні. Приміром, у лікарні №67 лікарі самі просять виступити православних священиків. Як зазначив отець  Ігор, якби хтось захотів запросити мусульманського, католицького або баптистського служителя, то жодних перешкод цьому не було б. «Приналежність до більшості, до традиційної конфесії, зовсім не означає, що ця більшість переслідуватиме інших віруючих», - підкреслив священик.

Подолання нетерпимості в суспільстві, судячи з висловлень релігійних лідерів, це непросте завдання, яке потрібно вирішувати в декілька етапів. Насамперед, як зазначив професор Анатолій Красіков, представникам різних релігій нелегко скласти правильне уявлення один про одного, іноді складно усвідомити, що понад 70 релігійних напрямків, які існують у Росії, рівні перед законом. На думку А.Красікова, кожне релігійне об'єднання може внести свій внесок у побудову відкритого громадянського суспільства. Однак кожен громадянин повинен мати право як на релігійний, так і нерелігійний вибір. Професор Красіков навів як приклад позицію нобелівського лауреата академіка Віталія Гінзбурга, який сказав, що дорослі та школярі повинні знати Біблію й Коран і вивчати історію релігійних рухів, не впадаючи в нетерпимість стосовно якоїсь віри, але й побоюючись насадження певної релігії. Вищий ступінь толерантності - вольтерівська готовність віддати  життя за право іншої людини висловлювати діаметрально протилежні твоїм погляди.

Роман Лункін / «Портал-Credo.ru»