УКР РУС  


 Головна > Українські новини > > По регіонах > СНД  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 152 відвідувачів

Теги
педагогіка монастирі та храми України вибори Доброчинність Церква і медицина конфлікти постать у Церкві УГКЦ Митрополит Володимир (Сабодан) автокефалія Католицька Церква Президент Віктор Ющенко Церква і влада краєзнавство секти милосердя Патріарх Алексій II Церква і політика Вселенський Патріархат Археологія та реставрація комуністи та Церква церковна журналістика Голодомор іконопис Мазепа молодь церква та політика церква і суспільство діаспора українська християнська культура УПЦ КП Священний Синод УПЦ Ющенко 1020-річчя Хрещення Русі Києво-Печерська Лавра Предстоятелі Помісних Церков Приїзд Патріарха Кирила в Україну забобони шляхи єднання розкол в Україні


Рейтинг@Mail.ru


РОСІЯ. Євангельські цінності та засоби масової інформації

Фестиваль «Віра й слово» зібрав широке коло православних журналістів з Росії, України, Білорусі, Латвії, Азербайджану, Польщі й Німеччини. За три дні напруженої спільної праці в підмосковному пансіонаті «Лісові далі» учасники обговорили найбільш гострі проблеми, серед яких - створення діючої організації православних журналістів, розробка стратегії розвитку церковних ЗМІ, розвиток школи журналістики, створеної при Видавничій Раді навесні 2006 року, тощо.
30 жовтня відбулося відкриття й перше пленарне засідання фестивалю. З доповідями виступили керуючий справами Московської Патріархії митрополит Калузький і Боровський Климент, віце-президент «МедіаСоюзу», член Громадської палати РФ Олена Зелінська, голова Видавничої Ради Руської Православної Церкви протоієрей Володимир Сілов'єв, керівники профільних церковних установ Української Православної Церкви й Білоруського Екзархату, інші учасники фестивалю.
Протоієрей Володимир Сілов'єв, один з організаторів фестивалю, у своїй доповіді підкреслив: «Наші православні ЗМІ діють і розвиваються в складному соціально-політичному контексті. Йде напружений пошук нових форматів, зростає професіоналізм співробітників прес-служб і православних ЗМІ. Нехай повільно й скадно, але все-таки вибудовується система розповсюдження православних видань, у радіо- й телемовлення з'являються нові можливості передання сигналу. Видавнича Рада по змозі допомагає у вирішенні цих завдань. Але ми знову й знову повинні себе запитувати: що ще я можу зробити для того, аби голос Церкви звучав більш авторитетно й переконливо в нашому суспільстві? Серед можливих відповідей на це питання особливо відзначу одну: нам необхідна консолідація православного журналістського співтовариства. Ми повинні діяти разом. А якщо бути точніше - ми повинні навчитися працювати разом. Це у світських ЗМІ гостро стоїть проблема конкуренції та суперництва. Нашим завданням має стати реальна співпраця».

Ідея створення діючої організації православних журналістів була підтримана багатьма учасниками фестивалю й активно обговорювалася в наступні дні. Підсумки дискусії були підбиті на засіданні Клубу головних редакторів, який прийняв рішення детально розробити концепцію та устав організації в листопаді-грудні й представити результати на наступному засіданні клубу через три місяці.

Виконавчий директор фестивалю «Віра й слово» Сергій Чапнін у своїй доповіді проаналізував основні завдання, які постали сьогодні перед православним медіа-співтовариством. Ці завдання він сформулював у трьох питаннях: що говорити? як говорити? як діяти? Першим завданням він вважає необхідність свідчити про євангельські цінності, враховуючи специфіку сучасних ЗМІ й не повторюючи помилок минулих років. Для успішної відповіді на друге питання необхідно розвивати «богослов'я комунікації», опираючись на святоотцівське богослов'я образу. «Я впевнений, у православних ЗМІ великі перспективи - інформаційна політика, заснована на євангельських цінностях і ідеалах, необхідна Росії», - зазначив Сергій Чапнін.
Два роки тому учасники першого фестивалю «Віра й слово» молилися в Успенському соборі Московського Кремля. Учасники другого фестивалю відвідали 30 жовтня Савино-Сторожевський монастир і молилися біля мощей прп. Сави Сторожевського, 600-ліття від дня смерті святого буде відзначатися у 2007 році. У монастирських стінах відбулася зустріч учасників фестивалю з професором МДА Олексієм Осиповим. Гість виступив з доповіддю «Православ'я та міжрелігійний діалог» і відповів на численні питання.

Круглі столи, семінари й майстер-класи

31 жовтня та 1 листопада в рамках фестивалю відбулося більше 15 круглих столів, семінарів і майстер-класів. На круглому столі «Завдання церковної журналістики» з доповіддю «Православна журналістика: шляхи виходу з інформаційного гетто» виступив священик Олександр Ілляшенко - настоятель храму Всемилостивого Спаса колишнього Скорбященського монастиря, голова редакційної ради сайту «Православ'я та світ». На його думку, православним журналістам не слід обмежуватися своїм середовищем: вони повинні бути відкритими світу й при цьому тверезо оцінювати інформаційні технології, не дозволяючи маніпулювати собою.
Вдумливу й серйозну доповідь представив на цій секції ігумен Нектарій (Морозов), керівник інформаційно-видавничого відділу Саратовської єпархії. Він докладно проаналізував типологію православних ЗМІ й відмінність завдань, які стоять перед єпархіальною газетою, православним молодіжним журналом і парафіяльним листком. Розмірковуючи про роль і місце православних ЗМІ, отець Нектарій зазначив: «Є багато людей, які стомилися від ЗМІ, втратили довіру до них. У людей викликає відторгнення їхня заанґажованість, і, як наслідок цього, несумлінність, якщо сильніше сказати - облудність. Їм хочеться чесної, щирої розмови про ті проблеми, якими сповнена навколишня дійсність, хочеться чути неупереджену, об'єктивну оцінку. І, напевно, відповіддю на їхні запити може й повинне стати входження церковних ЗМІ в ту область, що займають сьогодні винятково світські ЗМІ».
Керівники найбільших Інтернет-проектів і провідні експерти православного Рунету взяли участь у круглому столі «Православні Інтернет-ЗМІ: конкуренція або співпраця?». Серед них - директор Інтернет-проектів РІА «Новини» Наталія Лосєва, головний редактор ЗМІ Нижньогородської єпархії протоієрей Ігор Пчелинцев, оглядач газети «Церковний вісник» Ксенія Лученко, редактор Інтернет-порталу «Православне християнство.ру» Іван Мазуренко, а також редактори єпархіальних Інтернет-сайтів. Іван Мазуренко у своєму виступі коротко охарактеризував сучасний стан православного Рунету. За його словами, у цей час спостерігається зростання кількості якісних православних сайтів, скорочується кількість сайтів, розміщених на безкоштовних доменах, збільшується аудиторія великих Інтернет-проектів. Православні сайти заявляють про себе в Інтернет-співтоваристві. Підтвердженням тому є конкурс «Премія Рунету - народна десятка». На даний момент шість православних сайтів знаходяться на лідируючих позиціях у цьому конкурсі.
31 жовтня відбувся практичний семінар під назвою «Законодавство у сфері ЗМІ та регіональна преса». Начальник Відділу нагляду за дотриманням законодавства в сфері ЗМІ Микола Новиков і радник керівника Росохоронкультури Євгеній Стрельчик проаналізували у своїх виступах основні статті Закону про ЗМІ й відповіли на питання, які переважно стосувалися можливості правового контролю над ЗМІ, що пропагують аморальну поведінку. Однак, на думку представників Що виступили на ньому, серйозну проблему тут становить відсутність експертів, які могли б сформулювати критерії оцінювання ЗМІ з цього погляду.
1 листопада на круглому столі «Регіональні ЗМІ: православ'я як фактор консолідації російського суспільства» виступив головний редактор журналу «Russia Profile», радник генерального директора РІА «Новини» Андрій Золотов. На його думку, «за останні декілька років помітне якісне зростання журналістської майстерності в регіональних православних виданнях, а також відхід від шаблонів у висвітленні життя Церкви».
Андрій Золотов входив до складу журі, яке оцінювало друковані праці, надіслані на творчий конкурс «Віра й слово», і поділився своїми спостереженнями про стан сучасних православних видань. «Мене дуже порадувало зростання професійного рівня журналістів, причому він помітний навіть у порівнянні з 2004 роком. Без сумніву, в єпархіях з'явилися досить професійні видання», - сказав Андрій Золотов.
На заключному засіданні фестивалю православних ЗМІ «Віра й слово», що відбулося 1 листопада, виступив заступник голови Відділу зовнішніх церковних зв'язків протоієрей Всеволод Чаплін. «У тому, що в наших храмах тепер багато молоді й молодих родин, велика заслуга тих, хто свідчить про Христю через ЗМІ, - зазначив отець Всеволод. - Простір ЗМІ - це простір життя нашого народу, який чекає мудрого пастирського слова. Тому священнослужителі не повинні ігнорувати пропозиції виступати в теле- і радіоефірі, а також на сторінках газет».
Отець Всеволод позначив основні теми, якими православним журналістам варто зайнятися найближчим часом. По-перше, це возз'єднання Руської Православної Церкви й Руської Православної Церкви Закордоном - прийняття акту про канонічне спілкування і перше співслужіння Патріарха Алексія і Митрополита Лавра. Священик закликав православних журналістів «готувати наші ЗМІ до цієї події: розповідати про традиції РПЦЗ, перспективи, пов'язані з поверненням у Росію спадщини білого руху, а також новими можливостями місії на Заході». Друга тема - активізація відносин з Католицькою Церквою, пов'язана з тим, що католики усвідомлюють безвихідність шляху поступок секулярному суспільству і проявляють інтерес до досвіду Православної Церкви. Третя проблема, найскладніша, - діалог з мусульманами. «Недруги намагаються зіштовхнути нас, і одне з наших завдань - уникнути конфронтації», - підкреслив отець Всеволод Чаплін.
Підбиваючи підсумки, виконавчий директор фестивалю Сергій Чапнін підкреслив, що всі дискусії були конструктивними й відкритими, а сама атмосфера фестивалю - дуже доброзичливою. «Ми раді, що зуміли створити гарний майданчик, на якому зустрічаються й обмінюються досвідом співробітники більшості редакцій православних ЗМІ, а сам фестиваль завойовує реальний авторитет найбільшого православного медіа-форуму», - зазначив Сергій Чапнін.

Вручення премій «Віра й Слово»

Кращим церковним журналістам і представникам світських ЗМІ 2 листопада в залі церковних Соборів храму Христа Спасителя були вручені премії «Віра й слово». Церемонію очолив Святійший Патріарх Московський і всієї Русі Алексій. Нагороди переможцям вручали відомі державні й політичні діячі, представники ділових кіл Росії.

У номінації «Лики православ'я»:
I місце - студія «Лествиця» (м. Дніпропетровськ), II місце - інформаційно-аналітичний Інтернет-портал Саратовської єпархії, III місце - редакція газети «Спас» (м. Калінінград).
У номінації «Образ улюбленої Росії»:
I місце зайняла редакція газети «Нижньогородські єпархіальні відомості», II місце - телепрограма «Миряни» (ДТРК «Адигея»), III місце - Михайло Шнурніков і телепрограма «Рідний дім» (м. Краснодар).
У номінації «Покликання»:
I місце зайняла редакція Інтернет-сайту «Милосердя.ру», II премію одержала черниця Агриппіна (Григор'єва), кореспондент ДТРК «Калуга», III місце - телестудія «Преображення» (м. Кострома).
У номінації «Світло православ'я»:
I премію отримав телеканал «Спас», II місце зайняла Лариса Первозванська, автор журналу «Наследник» (м. Москва), III місце - редакція журналу «Новий ковчег» (м. Білгород).
У номінації «Радість нашої віри»:
I місце зайняв творчий колектив інформаційного агентства «Дорога до храму» (м. Кемерово), II місце - головний редактор Інтернет-журналу «Православ'я і світ» Анна Любімова, III місце - Наталія Соколовська з православної газети «Логос» (м. Якутськ).
У номінації «Дебют» нагороду одержала телеведуча й акторка Оксана Федорова.
У номінації «Визнання» лауреатом став Петро Толстой, ведучий програми «Недільний час» на Першому каналі.
Крім основних нагород, журі вирішило заснувати спеціальні премії. Так, додаткову нагороду в номінації «Покликання» одержав авторський колектив телепрограми «Патронатна родина» (Смоленсько-Калінінградська єпархія).
За внесок у розвиток православної журналістики нагороджений головний редактор газети «Православний Петербург» Олександр Раков і ведучий програми «Москва: легенди й міфи» ( ТВ-Столиця) священик Валерій Степанов. Спеціальний приз журі як кращий ведучий духовно-просвітницької програми одержав священик Димитрій Предеїн (м. Одеса). За кращий фоторепортаж був нагороджений Олексій Чурілов (м. Красноярськ).

Церемонія вручення премії стала кульмінацією фестивалю.
Святійший Патріарх Московський і всієї Русі Алексій був нагороджений премією за внесок у розвиток православних ЗМІ. «Все моє служіння спрямоване на проповідь віри словом і життям», - сказав Патріарх Алексій під час вручення премії.
Премію в номінації «Образ улюбленої Росії» головному редактору газети «Нижньогородські єпархіальні відомості» протоієреєві Ігорю Пчелінцеву вручив керуючий справами Президента РФ Володимир Кожин. «Росія сьогодні знаходиться на сильному економічному підйомі. Але без духовного й морального підйому економічний приведе нас у нікуди», - сказав В.Кожин. У своєму виступі протоієрей Ігор Пчелінцев подякував архієпископу Нижньогородському й Арзамаському Георгію за участь у відродженні й розвитку газети «Нижньогородські єпархіальні відомості».
Переможцеві в номінації «Лики православ'я» протоієреєві Ігорю Собку, керівникові телестудії «Лествиця», премію вручила депутат Державної Думи, директор Фонду історичної перспективи Наталія Нарочницька. «Журналісти нині більше, ніж хтось інший, живуть біля престолу ворога людського, у центрі життєвих турбот і проблем, там, де найбільше спокус. І якщо людина в цьому служінні не втратила віри - це справжній подвиг», - вважає Наталія Нарочницька.
Голова думського Комітету зі справ громадських об'єднань і релігійних організацій Сергій Попов вручив премію в номінації «Світло православ'я» керівникові творчого колективу першого в Росії православного телеканалу «Спас». З одержанням премії в номінації «Радість нашої віри» інформаційне агентство «Дорога до храму» привітав Сергій Кірієнко, керівник Федерального агентства з атомної енергії.

Усього на премію було висунуто 130 здобувачів зі 100 редакцій. Журі конкурсу, в яке входили головні редактори церковних і громадсько-політичних видань та представники духовенства, очолював голова Видавничої Ради Руської Православної Церкви протоієрей Володимир Сілов'єв.

Что волнует православных журналистов?

Фестиваль «Вера и слово», дал уникальную возможность собрать мнения православных журналистов о работе СМИ и о фестивале.

 

Cвященник Виктор Лисюнин, заведующий информационно-издательским отделом Тамбовской епархии:
- Современные СМИ часто воспитывают в человеке не созидателя, а потребителя. Это серьезная проблема, с которой нам приходится сталкиваться, когда мы пытаемся взаимодействовать со светскими СМИ. Но, выделяя церковные СМИ и говоря исключительно о «православной журналистике», мы, возможно, загоняем себя в своеобразное «гетто».
Злободневные темы необходимо обсуждать. Ибо главное отличие православия, его сильная сторона - это дух соборности и примирения, который должен быть присущ и православным СМИ. Нам нужно стремиться уходить от излишней критики и находить возможности для построения диалога, для разрешения наболевших проблем.
Писать ли на проблемные темы? Да, писать, но осторожно, чтобы не поранить словом, а дать возможность человеку задуматься над ситуацией, позволить ему посмотреть на проблему с иной стороны перед тем, как он сделает свой жизненный выбор. Говоря о проблемных вопросах, желательно показывать возможные выходы из ситуации. Например, рассматривая демографическую проблему, желательно показать традиции православной семьи, ее общинный характер, традиционную многодетность, милосердие и соработничество - представить семью как малую Церковь. Такая подача материала - это не просто обличение лукавства современности, но, главным образом, показ внутренней жизни Церкви с целью развеять различные страхи, которые не позволяют людям иметь детей и жить крепкой семьей. Церковь должна быть всегда рядом, чтобы, отвечая на возникающие вопросы, помогать человеку выходить из любых трудных ситуаций.
Да, сотрудничество должно быть, но на какой основе? Сотрудничество - это показатель силы. Нам необходимы совместные консультации и проекты с различными общественными объединениями и СМИ. К сожалению, мы не всегда готовы к такому взаимодействию и к тому, чтобы вести диалог. Это уже вопрос профессионального уровня, опытности.
Церкви приходится сталкиваться с различными проблемами, и одной из них является проблема кадров. Как известно, кадры «куются» из окружающего нас общества. А если эта среда больна нравственно?
В современном обществе нет единства, мы сейчас только на пути к объединению. Церковь принимает активное участие в этом необходимом нашему обществу объединении на основе духовно-нравственных ценностей, и Фестиваль православных СМИ вносит свой вклад в это важное дело.

 

Священник Андрей Клейменов, главный редактор газеты «Святая Русь» (Анадырская и Чукотская епархия):

- «Православные СМИ должны быть в первую очередь интересными. Если речь идет о печатных изданиях - не перегруженными картинками и текстом, так чтобы материал можно было читать. Бывает, что очень интересный материал набран в несколько колонок и мелкими буквами, тогда в него никто не будет вчитываться. Писать только о церковной жизни, о церковных событиях - это не всегда интересно. Нужно больше ориентироваться на людей, которые «веруют в душе», чтобы церковные СМИ были рассчитаны на максимальную аудиторию. Задача СМИ - постепенно привести человека в храм, дать ему начальные знания, навыки молитвы, благочестивой жизни.
Я думаю, что сотрудничество со светскими СМИ не только возможно, оно необходимо. Потому что светские СМИ - это же не просто информация, которая непонятно откуда взята. Там работает наша паства, наши люди. Поэтому Церковь должна участвовать в светских СМИ, предлагать какие-то материалы, сотрудничать всеми силами. 
Церковь сама должна учиться высказывать свое мнение по самым животрепещущим вопросам, участвовать во всевозможных проектах, не бояться выступать. 
Поэтому такие фестивали очень полезны, их нужно проводить как можно чаще. Я познакомился со многими интересными людьми, узнал много полезного для себя в профессиональном плане. Обмен опытом, мастер-классы - все это необходимо, чтобы церковные СМИ были более профессиональными.

 

Лолита Склярова, режиссер программы  «Ставропольский благовест»:
- Я думаю, что сегодня у нас состоялась очень важная дискуссия об объединении православных СМИ. Конечно, объединяться нужно в первую очередь нам, православным журналистам, чтобы поделиться своим опытом, воспользоваться опытом других и рассказывать о всей стране в целом, а не только о каком-то регионе.
Должно быть чувство того, что мы все вместе живем в огромной стране. Очень хорошо было бы устроить обмен материалами. Поскольку я работаю на коммерческом светском телевидении, я знаю, что такой опыт существует. Есть например, такой проект «Провинция», который делится своими материалами. Он охватывает все регионы России.
Это непростой вопрос. Кто-то из великих, по-моему Станиславский, сказал, что профессионализм - это броня бездарности. По большому счету, талант - это то, что человеку дано изначально - или не дано. Но повышать профессиональный уровень можно и нужно, конечно. Если мы хотим выходить в полноценном виде на телеэкране, мы должны знать профессиональные законы этого жанра. Поэтому нам, безусловно, нужно, чтобы была и качественная картинка, и, самое главное, содержание. Должны быть интересные, эмоциональные сюжеты, которые захватывали бы человека. Всему этому можно научиться. 
Конечно, на фестивале получить ответы на все вопросы, которые тебя волнуют, невозможно. Но когда круг людей, которые живут одними проблемами, одними заботами, одними радостями, увеличивается, уже легче жить и работать. На фестивале прозвучали очень важные вещи. Например, то, что нужны редакции, которые будут объединять все православные СМИ, находящиеся в регионе. Второе - Школы православной журналистики. И третье - конкурс среди светских журналистов, пишущих на православную тематику. Это то, что мы будем обсуждать с владыкой по возвращении. Это то, что уже можно начинать делать. Я  думаю, нам есть чему поучиться, и очень много важных и интересных мыслей прозвучало в дни фестиваля.

 

Протоиерей Виктор Горбач, руководитель миссионерского отдела Южно-Сахалинской и Курильской епархии:
- Православные журналисты могут писать на самые разные темы, в том числе и на православные. Вопрос не в том, о чем писать, а в том, как писать. Нужны нестандартные подходы, а не просто перепечатка проповедей. Например, мы в своей епархии недавно создали необычный информационный повод: провели несколько футбольных матчей между командами священнослужителей. На матчи приехали все СМИ города - вышли сюжеты на телевидении, материалы в газетах. Потом нам довелось общаться с людьми, которые все это видели и читали, и многие говорили, что для них это было настоящее открытие: они увидели в священниках живых людей!
Целью нашей акции было вызвать первоначальный интерес к Церкви, разбить стену отчуждения, которая существует между православными и прочим миром, начать живое общение. А серьезный, глубокий разговор о православии - это уже следующая задача.
Еще одна важная задача православных СМИ - писать о том, что волнует общество, но с православной точки зрения. Например, когда на экраны выходит фильм, который смотрят и обсуждают все, православные не должны оставаться в стороне. Они должны помочь людям найти христианский взгляд на фильм.
С другой стороны, когда происходит событие, важное для Церкви, православные журналисты не должны обсуждать его только между собой. Необходимо интересоваться мнением и других людей. Приведу пример из опыта нашей епархии. Одна светская газета опубликовала карикатуры на священника и Распятие. Конечно, мы могли бы высказать порицание от имени Церкви и успокоиться на этом, не произведя никакого впечатления на людей нецерковных. Мы поступили иначе: опросили известных общественных и культурных деятелей о том, как они относятся к публикации подобной карикатуры. Многие из них выразили свое возмущение. А мы таким образом показали общественную значимость этой проблемы.

 

Протоиерей Игорь Пчелинцев, пресс-секретарь Нижегородской епархии, главный редактор газеты «Нижегородские епархиальные ведомости»:
- Если мы говорим о миссионерской и проповеднической направленности наших средств массовой информации, то внутрицеховые проблемы церковных СМИ не должны занимать много места в самих газетах и журналах.
Сегодня существует большой спектр церковных СМИ - молодежные, официальные, общественно-политические издания и т.д. В них можно обсуждать практически все вопросы. Я думаю, что одна из задач церковных СМИ - разъяснять позицию Церкви по различным вопросам. Поэтому и круг тем может быть очень широким.

Чего не должно быть на страницах церковной печати и в церковном Интернете, так это политической пропаганды. Недопустимо превращать церковную печать в политическую трибуну. Не должно быть в церковной печати, на мой взгляд, и обсуждения и критики действий священноначалия. Это не полезно для духовного состояния церковного и околоцерковного народа и, в конечном итоге, не служит общим целям церковного строительства.
У светских СМИ свои задачи, конечно. Но мы должны пользоваться историческим моментом и, насколько это возможно, воцерковлять светских журналистов. Не превращать светскую печать в церковную, а заниматься основной миссионерской задачей - и через наши СМИ, и через личное общение с коллегами. Если эти люди воцерковятся, если Евангелие станет для них главной ценностью жизни, то изменится и сама светская пресса. Мне кажется, это главная задача.
Конечно, церковным журналистам надо еще многому учиться. Поэтому на фестивале главным для меня было общение. В профессиональном плане я узнал много полезных вещей.

 

«Церковный вестник», «Вера и слово»