УКР РУС  


 Головна > Українські новини > По єпархіях > Київська  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 75 відвідувачів

Теги
вибори українська християнська культура церква і суспільство автокефалія краєзнавство Ющенко Доброчинність церковна журналістика монастирі та храми України Церква і політика Церква і медицина Митрополит Володимир (Сабодан) церква та політика постать у Церкві іконопис конфлікти секти Голодомор забобони Мазепа Археологія та реставрація комуністи та Церква Патріарх Алексій II милосердя Католицька Церква Вселенський Патріархат УГКЦ Києво-Печерська Лавра Священний Синод УПЦ шляхи єднання молодь Президент Віктор Ющенко Предстоятелі Помісних Церков діаспора Приїзд Патріарха Кирила в Україну 1020-річчя Хрещення Русі розкол в Україні УПЦ КП Церква і влада педагогіка


Рейтинг@Mail.ru


КИЇВ. У Києво-Печерській Лаврі пройшла наукова конференція «Православ’я — наука — суспільство: питання взаємодії»

  30 травня 200829-30 травня в Києво-Печерській Лаврі пройшла VI Міжнародна наукова конференція пам'яті Київського митрополита Євгенія (Болховітінова) «Православ'я - наука - суспільство: питання взаємодії». Її організаторами виступили Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник та Академія ім. Яна Длугоша (м. Ченстохов, Польща). Українські та польські науковці вже не перший рік співпрацюють в галузі релігійних студій, богослів'я, історії Церкви, надаючи один одному допомогу в дослідженнях та взаємно оцінюючи наукові досягнення й відкриття. Адже історія Української та Польської Православних Церков в ХХ столітті дуже тісно переплелись.

Хронологічно конференція була розділена на дві частини: в перший день відбулося пленарне засідання та робота секцій, а в другій - круглий стіл «Публікація джерел» - проблеми та перспективи. Діяв також тематичний розподіл на секції, котрі займалися наступними питаннями: 1) Українська Православна Церква в дослідженнях істориків та біографіях видатних діячів; 2) Сучасні історіографічні, джерелознавчі та методологічні проблеми дослідження історії Церкви; 3) Правові аспекти діяльності християнської Церкви: історія і сучасність; 4) Публікація джерел: проблеми та перспективи.

Пролунало біля 40 доповідей провідних українських фахівців з церковної історії. Доповіді містили в собі результати індивідуальних досліджень в столичних та регіональних архівах, бібліотеках, храмах та монастирях. Майже кожен виступ містив наукові відкриття, ніс нову інформацію про життя Української Церкви в різні епохи її існування. Історики обговорювали такі важливі теми: обновленський рух в Україні у 1920-1930-х роках; українські обновленські ієрархи, зокрема постать митрополита Йосифа Кречетовича; історія УАПЦ Василя Липківського; історія УАПЦ 1941-1942 років утворення; Православна Церква в Україні в роки Другої світової війни (першоджерела, архівні матеріали); сучасна оцінка досліджень відомого українського церковного історика, громадського діяча і богослова Івана Власовського (1883-1969); загальні характеристики релігійного життя України в період після 1917 року.

Історико-правознавча секція у своїй роботі розглянула теоретичні моделі державно-церковних відносин, джерела українського церковного права, проблему свободи віросповідання, традиції церковно-юридичних практик окремих єпархій (зокрема, питання виборності священнослужителів та участі парафіян у визначенні кандидатів на священство).

Провідний науковий співробітник Києво-Печерського історико-культурного заповідника, доктор історичних наук професор В. Ульяновський під час роботи конференції презентував свої нові книги - «Двічі професор: Степан Голубєв в університетському та академічному контекстах» і «Старожитня бібліотека Михайлівського Золотоверхого монастиря (спроба реконструкції Кириличної збірки)» (написана у співавторстві з О. Кошіль). Присутні мали змогу поставити науковцю питання, на які від вичерпно відповідав.

«Визначення тематики конференції як „Православ'я - наука - суспільство: питання взаємодії" спричинив стан взаємин Церкви та науки 1990 - 2000-х років, коли вони існували окремо одне від одного, не торкаючись і не перетинаючись. Тому виникла ідея створити такий форум, на якому представники Церкви та науковці могли би спілкуватися. Згодом на основі такої співпраці постало питання про створення богословських факультетів у світських університетах. Перша наша конференція відбулась в 2003 р. у Черкасах, згодом вона переїхала до Києва. Крім історичних питань, ми почали на наших зустрічах розглядати також питання правові, юридичні, канонічні. Потім до цього додався ще розгляд тої проблематики, яка видається актуальною на момент проведення конференції.

Так, перша конференція охоплювала питання освіти, друга - питання краєзнавства, а нинішня наша конференція торкається проблеми публікації джерел. Зараз виходить друком велика кількість книжок, в яких повністю чи частково публікуються джерела, але видавці не завжди вміють робити це компетентно, щось у текстах виправляючи чи перекладаючи. Внаслідок цього їхні публікації вже не можна вважати безпосередніми джерелами, хоча це вже видані книги, на які витрачені відповідні кошти. І тому ми вирішили розглянути дані питання на цьогорічній конференції», - розповів модератор конференції кандидат історичних наук Костянтин Крайній.

У заході також взяли участь науковці з Києва, Запоріжжя, Вінниці, Житомира, Острога, Черкас, Бердянська, Чернігова, Бережан, Одеси, Полтави, Переяслав-Хмельницького, Санкт-Петербурга (Росія) та Ченстохова (Польща).

Іван Верстюк