СУМИ. У місті знову з’явиться колись зруйнований храм святителя Миколая | Православіє в Україні :: Інтернет-видання УПЦ

           
УКР РУС  


 Головна > Українські новини > Церковні хроніки  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 167 відвідувачів

Теги
молодь церква і суспільство Вселенський Патріархат Церква і медицина милосердя автокефалія комуністи та Церква монастирі та храми України Священний Синод УПЦ шляхи єднання УПЦ КП Президент Віктор Ющенко Ющенко церква та політика Археологія та реставрація 1020-річчя Хрещення Русі педагогіка Приїзд Патріарха Кирила в Україну вибори Патріарх Алексій II Католицька Церква Києво-Печерська Лавра діаспора краєзнавство церковна журналістика Митрополит Володимир (Сабодан) УГКЦ українська християнська культура забобони іконопис Предстоятелі Помісних Церков секти постать у Церкві Церква і влада конфлікти Церква і політика розкол в Україні Доброчинність Мазепа Голодомор


Рейтинг@Mail.ru


СУМИ. У місті знову з’явиться колись зруйнований храм святителя Миколая

  30 травня 2008У 20-30-і роки минулого сторіччя на Сумщині було зруйновано близько 600 храмів. Три з них - у Сумах, у тому числі Святомиколаївська церква, яка була одним з перших сумських храмів, закладених одночасно з міською фортецею.

Розташовувався Миколаївський храм на місці теперішнього Будинку профспілок. На його честь площу було названо Миколаївською (нині - площа Незалежності), а сучасні Вільний лужок та вулиця Героїв Сталінграду були Миколаївським лужком.

Перший варіант церкви був дерев'яним. Її звів воєвода Кирило Юрійович Арсеньєв, направлений у Суми в 1656 р. царем Олексієм Михайловичем очолити будівництво Сумської фортеці. Храм будувався в перші роки її існування за гроші царської скарбниці. Але, як багато дерев'яних будов, вона була недовговічною і постраждала від вогню. Заново церква була відбудована в дереві в 1694 році тодішнім градоначальником полковником Гарасимом Кондратьєвим і простояла до 1803 р. Однак знову була знищена пожежею. Пізніше на вимогу генерал-губернатора Андрія Леванідова для храму було виділено нове місце, трохи північніше за попереднє. І у 1804 р. купці 3-ї гільдії Солодкі на власні кошти, а також за допомогою інших парафіян побудували нову церкву - цього разу кам'яну. Щоправда, уникнути долі попередніх їй не вдалося. Через два роки після освячення (у квітні 1806 р.) вона зруйнувалася через невдалу реконструкцію - у ній були прибрані колони, що підтримували склепіння споруди. Храм обвалився. Причому буквально через годину після великодньої служби. Кілька сотень вірян чудом не загинули!

Сумський 3-ї гільдії купець Марко Євсеєвич Медведєв на колишньому фундаменті звів нову споруду в стилі пізнього класицизму, яка проіснувала до 1930 року.

Схоже, нині прийшов час чергового й, сподіваємося, останнього відродження Миколаївського храму. На містобудівній раді 15 травня архітектор Володимир Биков представив громадськості ескізний проект майбутньої культової споруди. На прохання настоятеля, а також з урахуванням того, що храм - на честь Миколая Мирлікійського, чудотворця, авторським колективом було запропоновано взяти за основу візантійський стиль у Мирах Лікійських, де був похований святитель Миколай. Храм розрахований на 400-500 вірян. Оскільки він буде невеликий, архітектори прагнули максимально позбавитися колон, перегородок і перекриттів, аби візуально збільшити внутрішній простір церкви. Тому форма будинку - це перетинання арок, які підносяться у верхню, колонну, частину й замикаються куполом. Потужною вийшла нижня частина храму - цокольний поверх, у якому може бути розміщена й тепла церква, і церква з технічними приміщеннями. Окрім того, на прохання настоятеля церкви в бокових приміщеннях передбачається зробити два додаткових притвори, які можуть функціонувати як невеликі каплиці.

Де ж буде побудовано цей храм? Оскільки на місці колишньої церкви землю вже відведено під банк і ведуться будівельні роботи, громада вийшла із пропозицією підібрати для храму альтернативну ділянку. Містобудівники визначилися із двома майданчиками. Один - на розі вулиць Героїв Сталінграду та Харківської, а інший - напроти обласної бібліотеки. Самі архітектори більше схиляються до другого варіанту. Адже площадка біля бібліотеки потрапляє в межі історичної Миколаївської площі. А, на думку авторського колективу, храмові «не задавить» ні бібліотека, ні майбутній банк: «В Україні чимало прикладів, коли серед висотних будівель стоїть маленька перлина-церква й анітрошки не губиться. Тут головне не стільки архітектура, скільки сила молитви. Іноді можна брати не висотою, а внутрішнім станом». Окрім того, автори проекту зробили акцент на колористиці будинку - куполи храму будуть червоних кольорів.

У ході обговорення в членів міськради з'явився третій варіант розміщення Миколаївського храму - на повороті з вул. Героїв Сталінграду на пр. Шевченка, з боку МЦ «Романтика». Тому архітектурно-планувальне рішення церкви було схвалено міськрадою беззастережно (як висловився один з містобудівників, «це рідкісний випадок, коли збережено канони, але ясно видно, що робота XXI століття»), а питання щодо місця розташування є поки відкритим.

За матеріалами http://shans.com.ua