ДНІПРОПЕТРОВСЬК. Афонські майстри-іконописці подарували храму Іверської ікони Божої Матері десять писаних ікон | Православіє в Україні :: Інтернет-видання УПЦ

           
УКР РУС  


 Головна > Українські новини > Церковні хроніки  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 193 відвідувачів


Рейтинг@Mail.ru


ДНІПРОПЕТРОВСЬК. Афонські майстри-іконописці подарували храму Іверської ікони Божої Матері десять писаних ікон

  11 вересня 2008У глибині соснового лісу, на житловому масиві Північний, знайшла своє тихе місце дивовижна православна громада - храм ікони Божої Матері «Іверська». Незважаючи на те, що йому виповнилося лише десять років, чутки про його унікальність поширилися по всьому світу. Мармурові колони, золоте оздоблення стелі й стін, а також неймовірний іконостас - потрапивши туди, забуваєш про реалії життя й одразу відчуваєш красу Божого творіння. Нещодавно з'явився ще один чинник, завдяки якому цей храм заслуговує на звання незвичайного. Це десять унікальних безцінних святинь, написані афонськими майстрами-іконописцями й подаровані громаді.

Насправді винятковість храму виявляється у багатьох моментах. Унікальним є зовнішній вигляд святині: храм збудований із червоної цегли, вівтар нижнього храму - із мармуру, а його іконостас - із рожевого напівдорогоцінного каменю онікса, який у давнину називали сонячним. Цей камінь у православній культурі раніше не використовувався, отже, аналогів йому у світовій архітектурі немає. До того ж, він дуже рідкісний - у дніпропетровський храм онікс привезли з Ірану. «Цей камінь може поглинати й переломлювати світло, - пояснив настоятель храму протоієрей Миколай Несправа, - а для нашого храму це дуже важливо, оскільки він зимовий, напівпідземний, і будь-яка перегородка з каменю - це обмеження простору. А онікс, навпаки, візуально розширює храм».

Рожевий вівтар і престол із білого мармуру може здивувати будь-кого. Оздоблення повністю відповідає стилю грецької церкви, який з'явився на Русі у роки правління князя Володимира та Ярослава Мудрого. Неймовірно, але втрачений на століття візантійський стиль відродився не на території колишньої Візантії, Греції або в Києві, а в... одній із дніпропетровських церков. Можливо, саме це й стало причиною того, що «Іверському» храму випала така особлива милість від афонських братів, і вони піднесли йому унікальні подарунки.

Про «чернечу республіку» Афон, що в Греції, знають усі. Про написані ж в одному з афонських монастирів - у скиту святої Анни - ікони, які володіють чудотворними властивостями, ось уже 700 років ходять легенди. Придбати їх непросто, і багато країн світу роками чекають своєї черги. Цього року Дніпропетровську незвичайно пощастило. Ця подія справді дуже важлива, і не лише для міста, а й для всієї православної спільноти. Унікальність дарунка оцінили й митники. Коли ікони перетинали кордон, працівники митної служби були вкрай приголомшені.

«Такі події, - наголосив отець Миколай, - стаються раз на сто років. Півтора року тому я вирушив у подорож на Афон, до скиту святої Анни попросити, щоб, можливо, коли-небудь для нашого храму старці написали храмову ікону. Саме тоді я одержав благословення на створення нижнього храму на честь батьків Богородиці - святих Іоакима й Анни. І в скиту почав зі старцем Папаянісом розмову про нього. Справа в тому, що в Україні це єдиний храм, названий на честь прародительки діви Марії. Таке саме ім'я - Анни - в афонського скиту. Старець, перейнявшись таким збігом, дав благословення на те, щоб брати написали ікону поза чергою. Не встиг я повернутися додому, як одержав листа про те, що почато написання відразу двох ікон: головної ікони іконостаса - Іоакима й Анни - та Іверської Богоматері. Уже це було для нас великою честю, але на цьому дивовижні дарунки не скінчилися. Рік тому ми попросили братів написати для іконостаса дві ікони царських воріт, а вони написали повністю весь сонм для іконостаса».

Крім того, на знак дружби Афона, Дніпропетровська й міста Салоніки, яке вважається древньою духовною столицею Греції, ченці написали й подарували храму ікону святого Димитрія.

Диякон Георгій Скубак, Дніпропетровськ