ДНІПРОПЕТРОВСЬК. «Самарський Покров ― 2008»: відродження національних джерел духовності
15 жовтня 2008
Напередодні Дня українського козацтва, що святкується на свято Покрова Божої Матері, у Дніпропетровську пройшов перший козацький фестиваль «Самарський Покров - 2008». На захід прибули козаки з різних куточків регіону та із сусідніх областей, дитячі колективи й народні майстри.
В урочистому відкритті козацького фестивалю з благословення митрополита Дніпропетровського й Павлоградського Іринея взяв участь настоятель відроджуваного Свято-Духівського храму поселення Шевченко ієрей Микола Волков. Він благословив українських лицарів і окропив їх святою водою. Також священнослужитель подякував організаторам зустрічі за виховання дітей у дусі патріотизму, любові до православної віри й Святої Церкви та прищеплення юному поколінню знань про культуру й традиції українського народу. Священнослужитель побажав організаторам фестивалю, щоб цей захід став доброю традицією цього свята.
Під час торжеств сучасні українські лицарі під залп гарматних пострілів і спів народних пісень продемонстрували традиційне танцювально-бойове мистецтво. Гопак є втіленням найдавнішої української культури, навіть дівчата беруть в ньому участь. А на пам'ять про «Самарський Покров - 2008» діти за давнім козацьким звичаєм посадили два дубки. Адже саме зі сплетених дубів козаки виготовляли свої чайки.
Фестиваль відбувся на території унікального національного пам'ятника XVII сторіччя - Новобогородицької фортеці. Вона була заснована 1688 року на місці стародавнього козацького містечка Стара Самара, відомого за документами з 1576 року. Цей пам'ятник історії й архітектури, датований XVI-XVIII століттями, дотепер до кінця не досліджений. Цього року фортеці виповнилося б 320 років. Нині від знаменитого форпосту залишилися лише вали.
Сучасні козаки суворо дотримуються давніх традицій, вони живуть у січах, кожен з них має свою козацьку посаду від сотника до отамана. Для них - це спосіб життя. Тому фестиваль став своєрідним «зльотом» сучасних, таких нечисленних, лицарів.
Значну увагу козаки приділяють дітям. Як і в давнину, з пелюшок вони виховують у малюках мужність і духовність.
Головне, вважають організатори, - нагадати українцям про їхню історію.