КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ. «Православ’я на Поділлі»: від історії становлення до актуальних питань сьогодення | Православіє в Україні :: Інтернет-видання УПЦ

           
УКР РУС  


 Головна > Українські новини > Церковні хроніки  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 189 відвідувачів

Теги
автокефалія церква і суспільство Археологія та реставрація 1020-річчя Хрещення Русі церква та політика українська християнська культура УГКЦ краєзнавство монастирі та храми України Президент Віктор Ющенко Мазепа Католицька Церква Києво-Печерська Лавра шляхи єднання Патріарх Алексій II Митрополит Володимир (Сабодан) Ющенко комуністи та Церква Приїзд Патріарха Кирила в Україну іконопис церковна журналістика забобони Предстоятелі Помісних Церков милосердя молодь Доброчинність Вселенський Патріархат розкол в Україні Священний Синод УПЦ Церква і влада Церква і політика конфлікти педагогіка діаспора Голодомор вибори постать у Церкві Церква і медицина секти УПЦ КП


Рейтинг@Mail.ru


КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ. «Православ’я на Поділлі»: від історії становлення до актуальних питань сьогодення

  12 січня 200911 січня у м. Кам'янці-Подільському відбулася науково-практична конференція «Православ'я на Поділлі». Організатором якої виступила Кам'янець-Подільська єпархія УПЦ. З благословення митрополита Хмельницького і Старокостянтинівського Антонія у роботі вченого зібрання взяли участь клірики Хмельницької єпархії - протоієрей Олександр Дацюк і протоієрей Сергій Причишин, виступивши з доповідями за тематикою конференції на пленарному засіданні.

Робота конференції була розпочата з молитви - тропар Різдву Христову проспівали усі учасники та гості, яких зібралося у місцевому будинку культури понад 600 осіб.

Вітальним словом, у якому було закликано благословення на роботу вченого зібрання, почав роботу конференції  правлячий архієрей Кам'янець-Подільської єпархії архієпископ Феодор.

Почесними гостями конференції були міський голова, заступник голови РДА та голова Кам'янець-Подільської райради, у роботі вченого зібрання взяли участь науковці, місцева інтелігенція, священнослужителі, викладачі загальноосвітніх і недільних шкіл. Вів конференцію доктор богослов'я, протоієрей Олексій Добош.

Першим доповідачем був секретар Кам'янець-Подільської єпархії - протоієрей Олексій Миханчук, тема доповіді - «Православне Поділля - загальний історичний огляд». Короткий екскурс в історію Православ'я на Поділлі заставив усіх присутніх замислитися над тим, спадкоємцями якої давньої та витонченої, а також вистражданої і скропленої кров'ю наших героїчних православних предків історії і культури ми є. Було окремо наголошено доповідачем на утисках Православ'я за часів Польсько-Литовського князівства та героїчним зусиллям народу у відстоюванні батьківської Православної віри, а також окреслена сучасна історія Православ'я на Поділлі у розрізі сучасних реалій історії Кам'янець-Подільської єпархії.

Далі мав слово доцент Вінницького університету ім. Коцюбинського - В.М. Сініцин з доповіддю на тему - «Духовні цінності як фактор історичної свідомості в освітньому просторі ХХІ ст.». У яскравих образах доповідач майстерно окреслив історичну перспективу сьогодення і минулих літ, провівши паралель через товщу століть та зробивши висновок, що українське суспільство матиме майбутнє лише за умови збереження і відродження нашої Православної  української культури. Далі доповідач презентував Вінницьку православну дитячу школу «Лелека», де вже 12 років поспіль у програму загальноосвітніх навчальних дисциплін введена Православна компонента. Доповідь була завершена словами, які охарактеризували історичну мету людського буття, яка полягає не в участі у певному історичному процесі, але у здобутті блаженної вічності, яка досягається повнотою життєвого подвигу, що втілюється у реальному служінні кожної окремої людини.

Наступною була доповідь протоієрея Олександра Дацюка - «Протоієрей Михайло Орловський - перший дослідник історії Поділля». Слухачі почули про те, як скромний сільський пастир, який впродовж 52 років ніс пастирське служіння на сільській парафії с. Глядки (нині Волочиського р-ну) став автором більш ніж 150 наукових статей з історії Подільського краю. «Історія мусить вчити нас не повторювати помилок минулих поколінь ... Ретельне вивчення нашої історії має практичне втілення у реальному житті кожної людини. Тож, не будемо забувати, що «той народ, який забув своє минуле, не матиме і майбутнього» - такими словами була завершена доповідь.

Далі виступив протоієрей Сергій Причишин. Тема доповіді - «Православні мученики Поділля ХХ ст.». Отець Сергій відкрив перед слухачами найкривавіші та найтрагічніші сторінки нашої історії - сторінки розвалу і революційного неспокою поч. ХХ ст. і сторінки радянських гонінь, коли було зруйновано і пограбовано 95% храмів і монастирів, страчено багато священиків і ченців в концтаборах і тюрмах, на засланнях... Окремим розділ доповіді був присвячений діяльності та закриття Подільської Духовної Семінарії, яка свого часу була центром не лише релігійної, але й світської освіти на Поділлі.

«Храми і монастирі Поділля» - такою була остання доповідь пленарного засідання письменника В.Столяренко, який розповів про давню історію чернецтва на Поділлі, початок якої сягає ІХ ст. у витонченій літературно-піднесеній формі.

Робота конференції була завершена святковим концертом духовного співу, у якому взяли участь найкращі хори Кам'янець-Подільської єпархії і святковою трапезою.

Результатом роботи вченого зібрання стало видання збірки доповідей учасників конференції, яку отримали усі учасники, у додаток до якої увійшли праці Подільського історико-статистичного комітету (1895 р.), до яких увійшли описи основних церков і монастирів Поділля станом на кінець ХІХ ст.

Прес-служба Хмельницької єпархії