УКР РУС  


 Головна > Українські новини > По єпархіях > Київська  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 80 відвідувачів

Теги
УПЦ КП Католицька Церква Церква і медицина забобони розкол в Україні церква і суспільство комуністи та Церква Археологія та реставрація церква та політика Мазепа УГКЦ Митрополит Володимир (Сабодан) Церква і політика краєзнавство конфлікти церковна журналістика Президент Віктор Ющенко педагогіка Патріарх Алексій II секти Приїзд Патріарха Кирила в Україну діаспора постать у Церкві Предстоятелі Помісних Церков Вселенський Патріархат Церква і влада автокефалія милосердя монастирі та храми України Києво-Печерська Лавра Ющенко вибори Доброчинність Священний Синод УПЦ 1020-річчя Хрещення Русі шляхи єднання Голодомор іконопис українська християнська культура молодь


Рейтинг@Mail.ru


КИЇВ. За даними Міжнародного дослідження «Релігія та цінності українців» 80% наших співвітчизників вірять в Бога, 78% ― вважають себе православними

  03 December 2009Сьогодні, 3 грудня, в Українскому національному інформаційному агенстві - Укрінформ відбувся круглий стіл на тему «Релігія та цінності українців». В основу обговорень було покладено результати опитування населення України щодо ставлення до релігії, релігійних уявлень, релігійних практик, цінностей та норм життя, толе­рантності, довіри до церкви та інших соціальних інститутів, статевої моралі, відчуття щастя, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) в рамках участі України в Міжнародній програмі со­ціальних досліджень (І55Р).

За даними опитування, 80% українців вірять у Бога, 78% ідентифікують себе православними. Примітно численнішу групу становлять ті, хто вважають себе такими, проте не відносять себе до конкретної православної церкви - (42%). Лише 7% населення є греко-католиками. Не визначилися з віросповіданням 3,1%, нерелігійними себе визначають 9,2% опитаних, і не вважають себе християнами 1% українців.

Для порівняння: за даними Київського міжнародного інституту соціології, у 1995 році віруючими вважали себе 63%, невіруючими - 22%, вагалися із відповіддю - близько 4%. У 2003 році 17% зазначили, що не є віруючими. А 20% є віруючими, але не відносять себе до жодної групи (спільноти) за віросповіданням.

Також науковці намагалися з'ясувати, як часто моляться в Україні? За результатами опитування, чверть населення (25%) роблять це принаймні раз на день, 7% - кілька разів на тиждень, 28% - ніколи, 15% - кілька разів на рік або рідше. 

Три основні теми було подано на розгляд учасників:

- релігійні переконання і практики;

- міжрелігійна толерантність;

- релігійність і відчуття щастя.

 

У заході взяли участь політики, журналісти, науковці, викладачі та студенти соціальних і гуманітарних дисциплін.

Від Української Православної Церкви в роботі круглого столу взяв участь прес-секретар Предстоятеля УПЦ Блаженнішого Митрополита Володимира протоієрей Георгій Коваленко. З приводу даного питання він висловив позицію Української Православної Церкви: «Для Церкви дані цього дослідження є міссіонерським викликом. Церква має допомагати тим, хто називає себе віруючими, стати по-справжньому релігійними людьми. Ми сподіваємося також на те, що до аналізу результатів подібних досліджень будуть долучені не лише представники світських наук: соціології, релігієзавства, а й церковні науковці та освітяни. Ми вперше бачимо настільки змістовне та політично незаангажоване дослідження, проте Церква має свою точку зору на його результати». 

Довідка

Київський міжнародний інститут соціології, Центр «Соціальні індикатори» та кафедра со­ціології Національного університету «Києво-Могилянська академія» представили результати дослідження, проведеного в рамках великого міжнародного проекту «Міжна­родна програма соціальних досліджень» (І55Р- Іпсегпаїіопаі ЗосіаІ Зиг/еу Рго§гагпте). Цей проект започаткований у 1984 році і певною мірою є продовженням досліджень, що здійс­нювалися щорічно в США з 1972 року (С55 - загальне соціальне дослідження) і в Німеч­чині з 1980 року. Наразі І55Р є одним із найвідоміших і найповажніших моніторингових соціальних досліджень світового рівня (див. Иїїр://у/\ууу.і$5р.ог§). До нього приєдналися вже 45 країн-учасниць з Європи, Північної та Південної Америки, Азії та Південної Африки, що проводять щорічно дослідження за однаковим опитувальником у всіх країнах. Це дає можливість найбільш адекватно порівнювати ситуацію в різних країнах світу. Тема дослід­ження щороку різна, але дослідження за однією і тією ж темою (модулі) час від часу по­вторюються. Наприклад, модуль «Соціальна нерівність» був включений у дослідження 1987, 1992, 1999, 2009 років, «Довкілля»-1993 та 2000 років, а «Релігія»-1991, 1998 та 2008 років. Це дозволяє не тільки порівнювати країни між собою, але й вивчати динаміку соціальних процесів як в окремих країнах, так і в різних регіонах світу.

Україна приєдналася до проекту у 2008 році завдяки ініціативі Інституту соціології НАН України, Київського міжнародного інституту соціології, інституту політики та Центру «Соці­альні індикатори». Як вже зазначалося, темою дослідження 2008 року була релігія. Фінан­сування робіт з проекту в Україні здійснювалося Посольством Королівства Норвегії в Україні і Фондом Ореп Укгаіпе. Висловлюємо щиру подяку донорам проекту, які забезпе­чили науковцям Україні можливість приєднатися до цього важливого міжнародного проекту.

Опитування за проектом провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС): 11-20 жовтня 2008 р. за випадковою вибіркою було опитано 2036 респондентів, що за всіма демографічними, освітніми та регіональними ознаками репрезентують доросле населення старше 18 років, яке постійно проживає на території України. За даними опитування вже була підготовлена одна брошура - аналіз результатів і підготовка публікації відбувалися в Інституті соціології НАН України за наукового керівництва професора Сергія Макеєва: М.Па-ращевін. Релігія та релігійність в Україні. - Київ, 2009. - 68 с. У публікації, яку тримає читач, проведений подальший аналіз отриманих в досліджені даних. Аналіз та підготовка брошури здійснювалися співробітниками Київського міжнародного інституту соціології та кафедри соціології Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Слід зазначити, що оскільки проект є міжнародним, до опитувальника були включені лише запитання, які релевантні для мешканців різних країн, тому специфічні питання суто українського життя не були предметом дослідження. Нато­мість, анкета дослідження 2008 року, крім запитань про релігію, включала також запитання, пов'язані з цінностями та нормами життя, з толерантністю, довірою до церкви та інших со­ціальних інститутів, запитання, які пов'язані зі статевою мораллю, а також з відчуттям щастя. Релігія завжди була пов'язана із суспільними цінностями та нормами - достатньо згадати одну з найбільш відомих систем цінностей «10 заповідей». Включення до дослідження більш широкого кола запитань, ніж суто запитань про релігію, дає можливість розглянути зв'язки релігії з деякими іншими сторонами суспільного життя і краще зрозуміти роль релігії у нашому суспільстві. Володимир Паніотто, професор НаУКМА генеральний директор КМІС