ДНІПРОПЕТРОВСЬК. В історичному музеї міста проходить унікальна виставка православної ікони | Православіє в Україні :: Інтернет-видання УПЦ

           
УКР РУС  


 Головна > Українські новини > Церква і культура  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 132 відвідувачів

Теги
Києво-Печерська Лавра УПЦ КП Приїзд Патріарха Кирила в Україну церква та політика молодь шляхи єднання краєзнавство Ющенко комуністи та Церква УГКЦ педагогіка Патріарх Алексій II забобони Предстоятелі Помісних Церков Доброчинність Президент Віктор Ющенко Митрополит Володимир (Сабодан) Археологія та реставрація Мазепа Церква і медицина автокефалія українська християнська культура секти Католицька Церква Священний Синод УПЦ діаспора Церква і політика церковна журналістика 1020-річчя Хрещення Русі милосердя вибори Церква і влада церква і суспільство іконопис Вселенський Патріархат конфлікти постать у Церкві розкол в Україні монастирі та храми України Голодомор


Рейтинг@Mail.ru


ДНІПРОПЕТРОВСЬК. В історичному музеї міста проходить унікальна виставка православної ікони

  31 січня 2008У Дніпропетровському історичному музеї імені Дмитра Яворницького останніми днями січня відкрилася іконографічна виставка «Православна ікона». Експозиція нараховує 223 православні та старообрядницькі образи, створені українськими та російськими майстрами у період з XVII до початку XX сторіч. У Дніпропетровську це перша виставка такого роду. Співробітники музею готували її протягом двох років. У відкритті унікальної експозиції взяли участь митрополит Дніпропетровський і Павлоградський Іриней і духовенство єпархії.

Протягом сторіч ікона була і залишається унікальним пам'ятником духовного життя народу, його культури та мистецтва, викликаючи жвавий інтерес до себе з боку дослідників. Формування колекції, представленої нині, почалося у перші роки минулого століття, коли основоположник Катеринославського історичного музею, знаменитий історик, етнограф і фольклорист Д.І. Яворницький, будучи студентом, вивчав історію козацтва. Під час подорожей краєм він ретельно фіксував запорізькі пам'ятники та ікони. І коли у 1902 році було ухвалено рішення про створення музею в Катеринославі, ці записи стали в нагоді. Д. Яворницький одержав дозвіл на створення в музеї церковного відділу.

У колекції тоді налічувалося 82 ікони періоду XVIII - початку XIX століть. Також було зібрано унікальну колекцію начиння, церковного шитва, а відкритий у музеї до 100-річчя Катеринославської духовної семінарії відділ церковних старожитностей нараховував 600 експонатів. Навіть після революції, у часи вандалізму та тотального руйнування храмів, Д. Яворницький як і раніше прагнув поповнювати музейні фонди. «Це була така людина, - розповіла на відкритті виставки старший науковий співробітник музею Алла Москалець, - яка могла спокійно навіть ризикнути життям заради стародавнього предмета. Відомо, що, коли розпочалося масове закриття церков і вандалізм, він приїжджав до різних церков і буквально витягав ікони з вогню. Усі несуть у багаття, а він - з багаття, за пазуху в пальтечко - і в інший бік».

Незважаючи на подвижницьку працю Д. Яворницького, у період радянської влади багато експонатів усе-таки було втрачено. У 1947 році в колекції збереглося лише 40 ікон. Але співробітники музею продовжували благу справу свого зачинателя. Сьогодні колекція ікон Дніпропетровського історичного музею становить більше 500 одиниць. Значна її частина - святині, врятовані від вивозу з країни та передані до музею співробітниками різних митних організацій. Усі ікони зібрані у три великих розділи, кожному з яких присвячений один із залів. Так, у першому - образ Спасителя. Тут представлені ікони, виконані у різних техніках. Більшу частину з них становлять православні малярські образи на дереві, ікони на металі та старообрядницькі ікони XVIII-XX століть. У колекції музею є також святині, виконані на полотні, кипарисі, перламутрі. Другий зал присвячений світлому образу Богородиці, третій - усім святим.

Ікона на Русі завжди несла в собі ідеал духовної правди, миру, милості й любові. Головне її призначення - закликати до молитви, нагадувати про велич Господа. Засновник цієї колекції, Дмитро Яворницький, збираючи та зберігаючи її в часи атеїзму, прагнув того, щоб святі образи, які люди могли побачити хоча б у музеї, залишалися нагадуванням про царство Боже, про його присутність у нашому житті. Саме це відзначив у своїй вітальному слові на відкритті виставки владика Іриней. «Я відчуваю захват від усього того, що збереглося. Воно має надійний гідний вигляд. Думаю, що тільки віруюче серце могло до цієї святині доторкнутися. Хто побуває на цій виставці, у того серце буде м'якшим, добрішим», - сказав правлячий архієрей.

Виставка триватиме до 1 березня. Очікується, що музей відвідають екскурсійні групи з міст і сіл області, а також з інших регіонів України, для того щоб познайомитися з унікальною колекцією.

Диякон Георгій Скубак