УКР РУС  


 Головна > Українські новини > По єпархіях > Київська  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 110 відвідувачів

Теги
милосердя постать у Церкві Церква і політика Доброчинність шляхи єднання церковна журналістика монастирі та храми України Ющенко Церква і влада Мазепа Археологія та реставрація Президент Віктор Ющенко іконопис Голодомор молодь Предстоятелі Помісних Церков забобони краєзнавство Митрополит Володимир (Сабодан) Вселенський Патріархат УПЦ КП педагогіка Церква і медицина вибори Патріарх Алексій II розкол в Україні Католицька Церква комуністи та Церква конфлікти Києво-Печерська Лавра українська християнська культура автокефалія діаспора церква і суспільство секти Приїзд Патріарха Кирила в Україну церква та політика Священний Синод УПЦ 1020-річчя Хрещення Русі УГКЦ


Рейтинг@Mail.ru


КИЇВ. У Музеї Івана Гончара проходить виставка Миколаївської школи іконопису

  05 березня 2008В Українському центрі народної культури «Музей Івана Гончара» з 16 лютого по 8 березня проходить перша в Києві виставка Миколаївської іконописної майстерні «Небо на землі».

Організатори майстерні - іконописці отець Сергій Павелко та Сергій Помян, а також їхні учні - студіювали іконопис різних країн і шкіл: грецько-візантійський, кіпрський, грузинський, італійський, російський, український та інші. На виставці представлено 92 ікони, виконані у різних техніках, зокрема, авторські інтерпретації різних національних іконописних шкіл, списки (повтори) традиційної ікони, сучасна творча ікона, а також зразки реставрації. Серед робіт - ікони, написані на камені, а також експериментальна реконструкція старовинних ікон з використанням елементів надсучасних технологій.

Автори майстерні «Небо на землі» бачать своїм завданням пошук нової вітчизняної іконописної традиції писання ікон і створення сучасної творчої ікони. «Ми звикли до того, що в іконі нема нічого нового, вона тільки повторює канонічні зразки, - каже отець Сергій Павелко. - Але насправді в іконописі ще далеко не все було висловлене. Можна шукати й сьогодні! Наша майстерня пише живу молитовну ікону».

Ідейним ядром експозиції є цикл із 9 ікон «Предвічна рада». Ці твори не повторюють жодних відомих досі іконописних зразків, і в Києві вони будуть показані вперше. Вибір сюжетів і їх богословське опрацювання здійснили самі миколаївські іконописці. Центральний образ циклу - Пресвята Трійця до моменту створення світу. «За Святим Переданням, до створення світу не було барв і тонів, не було світла і не було темряви, - розповідає отець Сергій Павелко. - Ми знайшли спосіб показати всеохопну і чисту Славу Божу». Ікона є чистою позолоченою поверхнею з ледь означеними обрисами трьох янголів.

Шукаючи нових засобів виразності, іконописці майстерні «Небо на землі» прагнуть дотримуватися старовинних технологій - використовують лише натуральні матеріали, а фарби готують із природних мінералів і пігментів вручну. Отець Сергій Павелко вважає, що потрібно відроджувати ікону і викладати її в семінаріях та духовних академіях, адже сьогодні єдиний вуз, де професійно вивчається іконопис, - це Львівська національна академія мистецтв. «В української ікони велике майбутнє, - впевнений засновник. - Ми знайшли спільну мову з іконописцями різних конфесій. Ікона об'єднує. Вона несе любов».

До виставки організатори видали каталог робіт майстерні «Небо на землі». Частину коштів від реалізації цього каталогу буде передано відділенню онкології Миколаївської обласної дитячої лікарні.

Унікальний музей української культури, створений завдяки ентузіазму видатного етнографа Івана Гончара, розташований у центрі Києва, неподалік від Києво-Печерської Лаври.

«Українці зобов'язані багато чим Гончару за порятунок сотень унікальних пам'яток культури». Ця фраза якнайкраще характеризує те, чим протягом кількох десятків років займався один із найвідоміших  скульпторів, живописців, графіків і колекціонерів України Іван Гончар.

Будинок розташований у дворі архітектурного комплексу й настільки органічно в нього вписується, що спочатку невелику табличку біля входу, що інформує про постійно діючу виставку предметів української культури, можна й не помітити.

Колекція Гончара воістину дивовижна. На думку мистецтвознавців, особливу цінність представляють знамениті роботи: «Козаки-Мамаї», «Чумаки», «Українка біля тину», «Слухають лірника», «Успенський Собор», портрети Тараса Шевченка. Колекція налічує понад 500 ікон, найрідкісніший сюжет - «Недремне око» - у музеї представлено в чотирнадцяти варіантах.

Одяг і тканини - рушники, сорочки, верхній одяг, килими, зразки вишивок XVІІІ-XІХ століть - були зібрані в селах, що нині стали районами Києва: Троєщині, Шулявці, Жулянах, Осокорках, Пирогові. Іван Гончар, крім того, збирав кераміку й музичні інструменти. А його особиста бібліотека налічує 2750 книг - від стародавніх видань «Апостола» 1625 року Лаврської друкарні до книг, випущених на початку 90-х років минулого століття.

За матеріалами сайту Музею