УКР РУС  


 Головна > Українські новини > По єпархіях > Київська  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 82 відвідувачів

Теги
УГКЦ Голодомор Києво-Печерська Лавра комуністи та Церква монастирі та храми України церква та політика Археологія та реставрація Ющенко милосердя церковна журналістика Церква і влада забобони Церква і політика розкол в Україні педагогіка церква і суспільство автокефалія діаспора іконопис краєзнавство Патріарх Алексій II Священний Синод УПЦ Доброчинність шляхи єднання вибори УПЦ КП Вселенський Патріархат Митрополит Володимир (Сабодан) молодь Церква і медицина Приїзд Патріарха Кирила в Україну українська християнська культура Предстоятелі Помісних Церков секти Президент Віктор Ющенко конфлікти Мазепа Католицька Церква постать у Церкві 1020-річчя Хрещення Русі


Рейтинг@Mail.ru


КИЇВ. «Вікна в позапростір» — під такою назвою відбулася виставка українських домашніх ікон XVII–XX століть із колекції родини Богомольців-Шереметьєвих

  20 березня 2008«Вікна в позапростір» - під такою назвою в Музеї російського мистецтва пройшла виставка українських домашніх ікон XVII-XX століть із колекції родини Богомольців-Шереметьєвих. Цей захід відбувся в рамках проекту «Музей і колекціонери», що має на меті сприяти поширенню популярності приватних колекцій класичного мистецтва.

В експозиції представлено 396 ікон із 5000, що зберігаються в колекції Богомольців-Шереметьєвих. Вони походять з різних регіонів України - Київщини, Буковини, Полтавщини, Полісся, Чернігівщини, Середнього Подніпров'я - і відображають різні традиції іконопису, які сильніше підкреслюють глибинну єдність, що проглядає з цих образів - це єдність духовна, єдність українського християнського світогляду, єдність молитовного занурення в традицію церковного життя.

Ікона - це синтез мистецтва та молитви. Вона показує віруючій людині образи буття небесного, визволеного від гріховного тління та недосконалої тілесності. Іконопис - це великий Божий дар, що належить Церкві. Не дивно, що домашній іконостас в українських помешканнях завжди був духовним центром, точкою перетину просторово-часових перспектив і життєво-екзистенційних течій. Саме присутність в оселі іконостасу дозволяє називати дім храмом, а сім'ю - малою Церквою. Вже близько тисячі років православні українці починають свій день з молитовного предстояння перед священними зображеннями й так само його закінчують, символізуючи цим свою відданість волі Господній.

В експозиції колекції Богомольців-Шереметьєвих представлені насамперед найбільш шановані українцями святі - святитель Миколай Чудотворець, великомученик Пантелеімон Цілитель, святитель Афанасій Лубенський, святитель Митрофан, великомучениця Варвара, апостоли Петро і Павел, Іоанн Хреститель. З огляду на велику кількість ікон, присвячених сюжетам Покрову Божої Матері, Благовіщення, Євхаристії, Розп'яття, можна відзначити, що вони є визначальними для молитовної духовності українців різних поколінь, саме через них відбувається духовна співпричетність Українського Православ'я з Православ'ям Вселенським.

Окремо слід назвати ікони, що були свідомо пошкоджені безбожниками-більшовиками, коли ті прийшли в Україну і встановили тут жахливий терор. В експозиції представлені скриня, зроблена з частин дерев'яного іконостасу; вікно, виготовлене з великої за розмірами ікони святителя Миколая Чудотворця; спаплюжена ікона, на якій поверх святого зображення намальований примітивний реалістичний сюжет.

Великий інтерес для іконологів мають присутні на виставці різноманітні сюжети типу «Деісус», ікони із зображенням Успіння Діви Марії, на яких поєднані сюжети Успіння та Коронації Божої Матері. Необхідно також відзначити низку ікон, що сповнені глибокого богословського змісту - це образи трьох Божественних Іпостасей, написані в різних значеннєвих контекстах: Бог-Отець із рукою, складеною в жесті благословення; Бог-Отець і немовля-Христос, який спить на хресті, приготованому для нього передвічно; Бог-Отець робить заспокійливий жест правою рукою в оточенні архангелів. На всіх цих іконах у вигляді голуба зображено Дух Святий, акцент поставлено на Його сходженні від Отця. Вражає різноманіття зображень Ісуса Христа - в образах немовляти, дитини на руках у Матері, молодого чоловіка, розіп'ятого Господа, Вседержителя у Славі.

Особлива тематична секція виставки - весільні ікони. Традиція дарування ікон Ісуса Христа та Діви Марії молодим людям, що вступають у шлюб, є дуже давньою і поширеною в усіх регіонах України. Дарували дорогі великі образи, виконані на замовлення, але також маленькі позолочені образочки стандартного типу.

Серед поважних гостей, які відвідали виставку «Вікна в позапростір», і Президент України Віктор Ющенко. Голова держави відзначив духовну самобутність української домашньої ікони. Власників колекції - родину Богомольців-Шереметьєвих - під час цього візиту представляла Ольга Богомолець-Шереметьєва - доктор медичних наук, професор, заслужений лікар України, автор-виконавець українських романсів, меценат. Рід Богомольців є одним із найстаріших шляхетних родів України. У XIV столітті він був нобілітований гербом Богорія, а в XVII - гербом Помян.

Іван Верстюк, Київ