УКР РУС  


 Головна > Українські новини > Церква і культура  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 104 відвідувачів

Теги
Мазепа Археологія та реставрація постать у Церкві комуністи та Церква Приїзд Патріарха Кирила в Україну церковна журналістика Доброчинність краєзнавство розкол в Україні милосердя секти Церква і політика Києво-Печерська Лавра українська християнська культура Вселенський Патріархат Митрополит Володимир (Сабодан) Патріарх Алексій II діаспора Церква і медицина 1020-річчя Хрещення Русі шляхи єднання церква та політика Президент Віктор Ющенко монастирі та храми України Католицька Церква педагогіка забобони Ющенко іконопис конфлікти Священний Синод УПЦ УГКЦ Церква і влада Предстоятелі Помісних Церков УПЦ КП церква і суспільство молодь вибори автокефалія Голодомор


Рейтинг@Mail.ru


ЛУЦЬК. У Музеї волинської ікони відкрилася виставка «Достойно величати Тебе, Богородице!»

  16 травня 2008У четвер, 15 травня, у Музеї волинської ікони відкрилася виставка «Достойно величати Тебе, Богородице!». Це перший спільний проект Волинського краєзнавчого музею та Національного художнього музею України (Київ). Уперше на виставці представлені 78 ікон Богородиці XVII-XIX ст. з колекції Національного художнього музею.

На запрошення організаторів виставки та з благословення митрополита Луцького і Волинського Нифонта у виставці взяв участь клірик Свято-Покровського храму Луцька протоієрей Валентин Марчук. У вітальному слові отець Валентин передав благословення правлячого архієрея та зауважив, що завжди приємно перебувати там, де багато древніх ікон. «Кожна ікона - це особлива благодатна зустріч іконописців із Богом. Це історія нашого народу. Пресвята Богородиця - заступниця всього роду християнського, і сьогодні на виставці ми бачимо, скільки різних ікон на Її честь написано», - додав священнослужитель. Прикрасою відкриття виставки став виступ хору студентів Волинської духовної семінарії, який виконав кілька піснеспівів на честь Пресвятої Богородиці.

Національний художній музей володіє великою колекцією іконопису, яка була зібрана упродовж XX ст. Її основу заклали перші працівники музею, відомі історики М. Біляшівський і Д. Щербаківський. Колекція складається переважно з ікон Київщини, Чернігівщини, Волині, Поділля та Слобожанщини.

Зображення Богоматері та Христа займають головне місце серед різноманіття іконописних сюжетів. Виставка присвячена іконам Богородиці - надзвичайно важливій складовій не лише церковного, а й особистого життя українців протягом століть, яке проходило в сокровенному спілкуванні із Заступницею, Матір'ю не лише Бога, а й людей.

Виставка є відображенням структури музейної колекції Богородичних ікон і складається з трьох розділів. Перший із них знайомить з українськими чудотворними іконами Богоматері та іконами тронної Богоматері. Тут можна побачити списки чудотворних ікон Богородиці: Почаївської, Володимирської, Іллінської, Ченстоховської та ін. Монументальністю та урочистістю відзначаються ікони Богоматері на престолі з пристояними (тронної Богоматері). Привертає увагу ікона «Богоматір з немовлям» відомого українського живописця Володимира Боровиковського, яка є свідченням неканонічного творчого підходу до трактування іконописного сюжету.

Другий розділ виставки «Земне життя Богоматері» представляє ікони, що ілюструють життєвий шлях Богородиці: «Зачаття Марії», «Різдво Богородиці», «Зішестя Святого Духа», «Успіння Богоматері» та ін. Досконалістю композицій, вишуканістю форм, красою пропорцій постатей відзначаються ікони із Свято-Успенського собору Києво-Печерської Лаври. Вони написані з ювелірною довершеністю орнаменту на вбранні (золоте та срібне лесування на драперіях коштовних тканин). Серед експонатів - ікона «Різдво Христове» відомого художника Михайла Несторова, який брав участь у розписі Володимирського собору в Києві. До розділу включений також сюжет коронування Богородиці - як закономірне завершення Її життя.

Розділ виставки «Образ та іконографія Богоматері» демонструє іконографічну різноманітність образу Пречистої Діви в українському іконописі. Тут представлені ікони Богородиці Одигітрії та Богородиці Замилування, символічні ікони «Богородиця Нев'янучий Цвіт», «Богородиця Всіх скорботних Радість», «Богородиця Живоносне Джерело», «Неопалима Купина» та ін. Сюжет Покрову Богородиці представлений іконою із Покровської церкви міста Переяслав-Хмельницького, яка є копією XIX ст. з оригіналу 1708 року. У ній замість канонічної композиції, відомої з XII ст., автор використовує європейську композиційну схему, заповнюючи іконну площину портретними зображеннями Петра І, Катерини ІІ, Івана Мазепи, Феофана Прокоповича. Художник Віктор Васнецов у 1907 році створив авторську композицію Покрову в стилі модерн, використавши суздальський варіант іконографії.

Виставка «Достойно величати Тебе, Богородице!» з фондів Національного художнього музею України відображає лише маленьку частинку багатої української іконографічної спадщини образу Богоматері.

Прес-служба Волинської єпархії