УКРАЇНА. Православна спільнота молитовно вшанувала пам’ять Тараса Григоровича Шевченка (оновлено)
11 березня 2009
У літературі кожного народу, серед її великих творців, є поети, імена яких оповиті невмирущою любов'ю і славою. Таким митцем українського народу є Тарас Шевченко, чия безсмертна спадщина - одна з найбільших вершин людського генія. Шевченко - велетень духу, митець могутньої творчої сили, непримиренний борець проти будь-якого гноблення людини людиною. Поезія, мистецтво слова поєдналися в його творах із соціальною боротьбою і злилися із нею в суцільний органічний сплав. Боротьбою за визволення народу, за соціальну справедливість і духовне розкріпачення мас Тарас Григорович здійснив найвище суспільне призначення митця. В історію людської культури він увійшов не тільки як геніальний народний поет України, а й як найбільший, поряд з О. Пушкіним і А. Міцкевичем, поет слов'янства, як поет-гуманіст світового значення. Шевченко виступив як поет-новатор, приніс із собою в українську літературу «слово нове», новий світ поезії, неповторні образи, картини й барви, небачене раніше багатство й широчінь тем, ідей, мотивів, жанрових форм, вивів українську літературу на шлях самобутності та народності.
З нагоди 195-річчя від дня народження видатного українського письменника у храмах УПЦ відслужено поминальні богослужіння: Луцьк,
СЕВЕРОДОНЕЦК. По благословению епископа Северодонецкого и Старобельского Агапита, благочинный Северодонецкого округа и настоятель Свято-Христо-Рождественского кафедрального собора протоиерей Георгий Дубовик совершил чин панихиды по украинскому поэту и художнику Тарасу Григорьевичу Шевченко, по случаю его 195-летия со дня рождения.
Богослужение, в сослужении духовенства собора, состоялось у памятника Тарасу Шевченко - места напоминания северодончанам о его роли в истории Украины.
Протоиерей Георгий поблагодарил всех собравшихся за совместную молитву и произнес пастырское слово, в котором в частности рассказал о жизни Тараса Шевченко, о его назидательных произведениях, оставленных украинской нации.
Председатель миссионерского и паломнического отдела епархии и клирик кафедрального собора протоиерей Александр Иванов поведал о духовных трудах великого украинца, включая переводы псалмов, духовные стихи и множественные произведения, призывающие к чистоте веры.
Председатель приходского совета кафедрального собора Любовь Ивановна Косогова рассказала о том, что по настоящему Тараса Григорьевича для себя открыла только обретением Украиной независимости, не зная ранее о том, что великий кобзарь был православным христианином, который не представлял своей жизни без православных храмов и Причастия. Также Любовь Ивановна обратила внимание на то, что он причастился и за день до смерти, в свой последний в жизни День рождения.
Пресс-служба Северодонецкой епархии
ЧЕРНИГОВ. В епархии молитвенно почтили память великого поэта Тараса Шевченка. Архиепископ Черниговский и Новгород-Северский Амвросий в Свято-Троицком кафедральном соборе отслужил литию по поэту. Вместе с владыкой о легендарном поэте молились: настоятель собра прот. Иоанн Фесик, настоятель Николаевского храма прот. Петр Квашнин, пресс-секретарь Черниговской епархии прот. Захария Керстюк, а также пришедшая молодеж. По окончании литии владыка Амвросий обратился ко всем присутствующим с такими словами: "Я очень люблю творчество великого украинского поэта Тараса Шевченко. И я молюсь за то, чтобы Господь простил ему все грехи и даровал ему жизнь вечную. Потому что каждый человек в себе носит образ и подобие Божье. И проходит время, когда человек понимает это, но становится поздно. И дай Бог, чтобы мы понимали, что делаем что-то не так и вовремя исправлялись, потому что это очень важно. Спаси вас Господи за молитву".
Пресс-служба Черниговской епархии
ЛЬВІВ. Віруючі єпархії молитовно вшанували пам'ять раба Божого Тарасія. 9 березня після звершення Божественної літургії Передосвячених Дарів з нагоди 1-го і 2-го обрітення глави святого Пророка і Предтечі Господнього Іоана Хрестителя архієпископ Львівський і Галицький Августин у співслужінні сонму духовенства очолив панахиду за спокій душі раба Божого Тарасія.
Потім з нагоди 195-ї річниці з дня народження та 148-ї річниці з дня смерті Тараса Шевченка біля пам'ятника Кобзарю на центральній вулиці Львова - проспекті Свободи владика очолив заупокійну літію та поклав квіти.
Прес-служба Львівської єпархії
УЖГОРОД. 9 березня, з благословення Блаженнішого Володимира, Митрополита Київського і всієї України, Предстоятеля Української Православної Церкви, в Свято-Миколаївському актовому залі Ужгородської Української Богословської Академії імені святих Кирила і Мефодія та Карпатського університету відбувся урочистий захід з нагоди святкування нагоди 195-ї річниці від дня народження Т.Г.Шевченка.
У заході взяли участь професорсько-викладацький склад, студенти та співробітники Академії та університету. Відкрив урочисте зібрання ректор Ужгородської Української Богословської Академії та Карпатського університету, професор протоієрей Віктор Бедь.
У ході проведення дійства, викладачами та студентами були представлені доповіді про життя та творчість видатного українського письменника. Серед них доповідь Гринчишин Г.П. на тему: «Нескорений Шевченко» та студентки Сніжани Данило «Люте время в Україні...».
Цього ж дня відбулося урочисте покладання квітів до пам'ятника Т.Г.Шевченку.
10 березня, у день смерті Великого Кобзаря викладачами академії в священному сані, в присутності студентів та співробітників була відправлена заупокійна літія по великому письменнику.
Прес-служба Ужгородської Української Богословської Академії