ЛЬВІВ. У місті відкриється виставка «Іван Руткович. Жовківський іконостас» | Православіє в Україні :: Інтернет-видання УПЦ

           
УКР РУС  


 Головна > Українські новини > Церква і культура  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 128 відвідувачів

Теги
іконопис Археологія та реставрація церковна журналістика українська християнська культура педагогіка УГКЦ автокефалія діаспора Доброчинність вибори Предстоятелі Помісних Церков Церква і медицина Ющенко розкол в Україні Патріарх Алексій II Голодомор постать у Церкві милосердя монастирі та храми України забобони Церква і влада церква і суспільство Приїзд Патріарха Кирила в Україну Католицька Церква Священний Синод УПЦ конфлікти Церква і політика комуністи та Церква молодь Митрополит Володимир (Сабодан) Вселенський Патріархат УПЦ КП 1020-річчя Хрещення Русі секти шляхи єднання Президент Віктор Ющенко Києво-Печерська Лавра краєзнавство Мазепа церква та політика


Рейтинг@Mail.ru


ЛЬВІВ. У місті відкриється виставка «Іван Руткович. Жовківський іконостас»

  09 вересня 200911 вересня у Національному музеї у Львові ім. А.Шептицького відбудеться відкриття виставки «Іван Руткович. Жовківський іконостас (1697-1699 рр.)», на якій вперше повністю будуть представлені ікони та фрагменти декоративного різьблення іконостасу церкви Різдва Христового із Жовкви. Виставка триватиме до 8 листопада й супроводжуватиметься вичерпними науково-популярними коментарями, документальними матеріалами, мультимедійним проектом віртуальної реконструкції іконостасу. 

Іконостас у первинному вигляді, попри багатство кольору, різьби та позолоти, розбудованість сюжетів, об'єднаних у тематичні цикли, вражав ще й розмірами - 10,85х11,87 м. Структуру іконостаса творило сім рядів: намісний, додатковий (з композиціями євангельського змісту), ряд неділь П'ятидесятниці, празниковий, ряд Моління й пророчий. Увінчувало іконостас Розп'яття з пристоячими. Під ним містився картуш, на якому було зображено зняття з хреста, а обабіч хреста - сцени Страстей Господніх.

У Жовківській пам'ятці відобразилися чи не всі новації, які було впроваджено до українських іконостасів у XVII ст. Зокрема, йдеться про розміщений над намісним ряд додаткових ікон зі сценами Старого й Нового Заповіту та ряд неділь П'ятидесятниці, що трапляється виключно в західноукраїнських ансамблях. Наслідуючи львівських майстрів поч. XVII ст., І. Руткович використав тему Страстей Господніх, що рідко з'являлася в іконостасах. Іконописець завершив композицію ансамблю Розп'яттям з пристоячими, які розмістив у легких, ажурних картушах обабіч хреста. Одним із особливих нововведень І. Рутковича є впровадження до апостольського ряду, крім зображення імператора Костянтина, постаті князя Володимира Великого, що сприймається як дослівне трактування його рівноапостольності.

Наразі іконостас церкви Різдва Христового з Жовкви є етапною пам'яткою не лише творчості Івана Рутковича, але й усієї спадщини Жовківського малярського осередку. Разом із іншими нечисленними знаковими пам'ятками тієї епохи ансамбль залишається яскравим свідченням розквіту українського мистецтва XVII - початку XVIII ст.

Джерело: Захід.net