УКР РУС  


 Головна > Українські новини > Церква і культура  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 53 відвідувачів

Теги
Священний Синод УПЦ Мазепа церква та політика Предстоятелі Помісних Церков Митрополит Володимир (Сабодан) комуністи та Церква постать у Церкві УПЦ КП Патріарх Алексій II УГКЦ Києво-Печерська Лавра милосердя секти вибори іконопис Президент Віктор Ющенко 1020-річчя Хрещення Русі автокефалія українська християнська культура забобони шляхи єднання Католицька Церква Вселенський Патріархат Церква і медицина діаспора розкол в Україні Церква і політика Приїзд Патріарха Кирила в Україну монастирі та храми України Археологія та реставрація краєзнавство церква і суспільство Церква і влада педагогіка молодь Ющенко Голодомор церковна журналістика конфлікти Доброчинність


Рейтинг@Mail.ru


ДНІПРОПЕТРОВСЬК. Нова археологічна виставка історичного музею відкриває невідомі таємниці Китайгорода

  08 жовтня 2009Дніпропетровський історичний музей ім. Дмитра Яворницького в рамках святкування 160-річчя заснування відкрив нову експозиційну виставку «Китайгород козацький (нові надходження археологічних предметів)». Її тематика - нові археологічні знахідки - є невипадковою та символічною. Справа в тому, що сто шістдесят років тому Історичний музей відкрився саме з'їздом українських археологів.

На території Дніпропетровщини знаходяться сотні пам'ятників історії українського козацтва. Китайгород - одне з найкрасивіших сіл нашої області з досить загадковою назвою. Щодо її походження краєзнавці мають у своєму розпорядженні різні думки. На прикладі цієї місцевості і його історії, де українське лицарство еволюціонувало та створило своє державне об'єднання, можна глибше пізнати яскраву козацьку епоху.
Головною визначною пам'яткою Китайгорода є храмовий комплекс, який є пам'яткою історії та архітектури національного значення XVIII століття. Йому налічується вже більше 250 років. Про нього варто сказати окремо не тільки тому, що він є найстаршою культовою спорудою на території Дніпропетровської області, але й тому, що йому немає аналогів в Україні.
У середині XVIII сторіччя будується унікальний ансамбль церков на кошти козацької старшини. Запам'ятався він також і темпами будівництва. За чотири роки - три храми! Зі згоди Протовчанської паланки та за участю січовиків у 1754 р. відкрита центральна, Успенська церква, через два роки - церква-дзвіниця Святої Варвари, а вже в наступному, 1757 році, - Миколаївський храм.
Для будівництва церков козаки привозили обпалену цеглу з верхів'їв Дніпра на човнах, нарощуючи борти очеретом. Кладка велася на вапняному розчині, з тих часів вона рівна і міцна. Дзвіниця Успенської церкви (Варваринська церква) є триярусною цегляною відштукатуреною спорудою в стилі пізнього українського бароко. Вдалий вибір місця для церков, оточених мальовничим ландшафтом, надає особливої монументальності всьому комплексу.
Свято-Миколаївський, Свято-Успенський і Свято-Варваринський храми є унікальним ансамблем культових кам'яних будівель, що дійшов до наших днів без значних перебудов. Фактично, це єдині споруди такого типу в зоні так званої «Української лінії».
Окрім Китайгородського храмового комплексу, в районі ще налічується понад 120 пам'яток археології та 42 - історії та культури. Тому не дивно, що це село привернуло увагу «істориків, озброєних заступом» із Дніпропетровського історичного музею.
Основу музейної колекції, від часів заснування (1849 р.), складали археологічні знахідки. На виставці представлено нові археологічні придбання - пам'ятники з історії козацтва, розкопані експедицією Дніпропетровського історичного музею в Китайгороді Царичанського району Дніпропетровської області в 2005-2009 роках. Козацький Китайгород з'являється перед нами у вигляді гончарного, скляного посуду та кахля, віконниць, зброї, предметів побуту й прикрас. Значний інтерес, особливо у знавців історії та археології, викликають сюжетні кахлі. Майстерність їхнього виконання дозволяє роздивитися навіть деталі малюнків.
Окраса колекції - золота сарматська сережка, з якої козаки зробили шпильку. Якщо уважно придивитися, можна побачити в її лініях лева.
Представлені предмети з археологічних розкопок і розвідок дозволяють вживу відчути подих старовини, безпосередньо доторкнутися до історії. За допомогою цих мовчазних свідків діянь наших предків приходить розуміння багатьох аспектів матеріальної й духовної культури жителів українських земель. А отриманий під час розкопок матеріал дозволяє розширити погляд на повсякденне життя й заняття населення сотенного містечка Китайгород у XVII-XVIII століттях. Виставка працюватиме до першого листопада.

Диякон Георгій Скубак