УКР РУС  


 Головна > Українські новини > Церква і молодь  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 61 відвідувачів

Теги
постать у Церкві Священний Синод УПЦ Доброчинність Предстоятелі Помісних Церков Патріарх Алексій II Києво-Печерська Лавра Церква і влада діаспора Церква і медицина комуністи та Церква Вселенський Патріархат монастирі та храми України 1020-річчя Хрещення Русі забобони Голодомор Мазепа УПЦ КП молодь Археологія та реставрація Ющенко вибори українська християнська культура шляхи єднання милосердя Приїзд Патріарха Кирила в Україну секти педагогіка церква і суспільство автокефалія Католицька Церква краєзнавство розкол в Україні іконопис Церква і політика церковна журналістика Митрополит Володимир (Сабодан) Президент Віктор Ющенко УГКЦ церква та політика конфлікти


Рейтинг@Mail.ru


КИЇВ. «Сміх може не тільки приносити радість, але й ображати людину!»

У неділю, 15 січня, з благословення намісника Свято-Троїцького Іонинського монастиря в приміщенні редакції журналу «Отрок.ua» відбулося засідання православного інтелектуального клубу. Учні та викладачі недільних шкіл, представники молодіжних братств, скаутських організацій, лідери православного молодіжного клубу веселих і кмітливих - це далеко не повний список тих, кого зацікавила тема зустрічі «Сміховий світ православної культури». Організатори заходу поставили собі за мету з'ясувати, яка природа сміху, звідки він бере свій початок, а також сформулювати православне ставлення до сміху та посмішки. Учасники зустрічі дійшли одностайної думки, що сміх дає кожній людині можливість гідно сприймати скорботи та проблеми; з оптимізмом підходити до пошуку відповідей на складні запитання та вирішення життєвих проблем.

Цікавою була лекція історика Дмитра Рибакова «Про сміх» - на конкретних прикладах він показав, як використовувався сміх в окремі моменти історії людства. Багато вражень залишила розповідь про різновиди сміху в залежності від настрою людини. «В одному випадку посмішка покращує настрій, в іншому висміює певні недоліки, - говорить Дмитро Рибаков, - але нерідко буває так, що люди сміються, щоб образити людину або висміяти в ній якісь патологічні вади чи помилки, про які вона сама вже жалкує. Таким чином, одна й та ж сама людина може сміятися, як для того, щоб зробити добро, так і для того, щоб похитнути внутрішню рівновагу ближнього».

Важливою є богословська оцінка понять «сміх» і «посмішка», зроблена ігуменом Валеріаном (Головченко), але значна частина бесіди все-атки була присвячена недоцільному використанню сміху. Як наглядний приклад, юнаки та дівчата пригадали «драматургічну діяльність» ПетраI - в своїх зухвалих «п'єсах» він глузував з таких важливих елементів церковної практики, як архієрейська хіротонія та возведення в сан патріарха. А ролі в «петровському» театрі виконували міністри та губернатори. Учасники зустрічі проаналізували світ сміхової культури східного та західного етносів. В результаті дійшли висновку, що на Заході сміх більш саркастичний і дошкульний.

Жваву дискусію викликало обговорення такого моменту, як зіткнення доброго та злого сміху. Наприклад, принизливе ставлення суспільства до подвигу юродства - скажімо, коли заможній пан глузує зі старця-жебрака, який цілими днями, сидячі біля церковної паперті, просив милостиню.

«Як правило, ці люди були побожними та благочестивими, - відзначив ігумен Валеріан, - тому у відповідь на подібні саркастичні висміювання могли викрити гордість заможного пана, використовуючи цитати зі Святого Письма, або, навпаки, промовчати. В обох випадках кривдник сердився, тому що тієї миті Господь відкривав йому очі на власний вчинок - пан усвідомлював, що, образивши нужденного, він принизив лише себе. Але, як правило, гордість не дозволяла змиритися з реальністю».

Подвиг юродства, на думку учаників зустрічі, - це захисна реакція християнської свідомості на беззаконня, що мали місце у суспільстві. Наприклад, на неповагу та агресію до інших людей юродиві мужі вказували тим, що інколи привселюдно їли м'ясо під час посту.

Наприкінці зустрічі представники інтелектуального клубу говорили про добрий сміх і посмішки, які викликають у людей театралізовані постановки, що організовуються віруючими з нагоди Різдва Христового та в період святок.

Засідання Іонинського інтелектуального клубу проходять кожної першої неділі місяця - темою наступної зустрічі буде історія людства.

Олександр Андрущенко

Фото Юрія Лобанова