УКР РУС  


 Головна > Цей день в історії > Цей день в історії  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 69 відвідувачів

Теги
Приїзд Патріарха Кирила в Україну постать у Церкві іконопис Ющенко Предстоятелі Помісних Церков розкол в Україні Доброчинність забобони молодь УПЦ КП Церква і політика Президент Віктор Ющенко вибори милосердя комуністи та Церква автокефалія церква і суспільство Києво-Печерська Лавра Священний Синод УПЦ українська християнська культура конфлікти УГКЦ Митрополит Володимир (Сабодан) Археологія та реставрація шляхи єднання діаспора педагогіка монастирі та храми України краєзнавство 1020-річчя Хрещення Русі церква та політика церковна журналістика Мазепа Голодомор Патріарх Алексій II Католицька Церква Церква і влада секти Вселенський Патріархат Церква і медицина


Рейтинг@Mail.ru


4 квітня 1784 року народився фольклорист, етнограф Адам ЧарноцькийЛітература кожного народу - це найкраще дзеркало його життя.
Іван Франко

Народився Адам Чарноцький (псевдонім - Зоріан Доленга-Ходаковський) в селі Підгайному (сучасна Білорусія). У 1800 він закінчив Слуцьке повітове училище. Працював адвокатом, багато подорожував, збираючи при цьому пам'ятки слов'янської старовини (звичаї, обряди, народні пісні), вивчав життя народу. Побував у багатьох місцевостях Польщі, Білорусі, України (Волинь, Поділля, Київщина, Полтавщина, Чернігівщина, Галичина) та у північних районах Росії. Був член-кореспондентом Варшавського товариства друзів наук та Вільного товариства прихильників російської словесності - фактичного філіалу декабристського Союзу благоденства. Автор досліджень з історичної географії, топоніміки, археології, етнографії, фольклористики, історії і культури давніх слов'ян. Основна його праця - "Про Слов'янщину до прийняття християнства", в якій зроблена перша спроба дати загальний огляд народної поетичної творчості як цінного джерела для характеристики стародавньої історії слов'янства, високо підносились моральні якості селянства як носія національної культури, кріпосницькій дійсності протиставлялась відносна свобода у ранніх слов'ян, піддавалась критиці норманська теорія, пропагувалась ідея слов'янської єдності. Ідеї і науковий доробок Доленга-Ходаковського високо цінували діячі слов'янських культур. Його діяльність викликала чимало послідовників, зокрема серед членів таємних товариств "філоматів" і "філаретів" (Вільнюс), Товариства прихильників слов'янщини.

В наш час видано „Українські народні пісні в записах Доленги-Ходаковського". Записав понад 3 тисячі народних пісень, з них - 2 тисячі українських.