УКР РУС  


 Головна > Цей день в історії > Цей день в історії  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 86 відвідувачів

Теги
Католицька Церква Церква і політика УПЦ КП розкол в Україні Києво-Печерська Лавра монастирі та храми України Церква і влада Доброчинність Археологія та реставрація шляхи єднання вибори Президент Віктор Ющенко педагогіка забобони Патріарх Алексій II Священний Синод УПЦ автокефалія діаспора церковна журналістика комуністи та Церква Мазепа церква та політика постать у Церкві Вселенський Патріархат конфлікти іконопис українська християнська культура УГКЦ молодь секти Предстоятелі Помісних Церков церква і суспільство краєзнавство Церква і медицина Митрополит Володимир (Сабодан) Приїзд Патріарха Кирила в Україну Ющенко Голодомор милосердя 1020-річчя Хрещення Русі


Рейтинг@Mail.ru


4 квітня 1784 року народився фольклорист, етнограф Адам ЧарноцькийЛітература кожного народу - це найкраще дзеркало його життя.
Іван Франко

Народився Адам Чарноцький (псевдонім - Зоріан Доленга-Ходаковський) в селі Підгайному (сучасна Білорусія). У 1800 він закінчив Слуцьке повітове училище. Працював адвокатом, багато подорожував, збираючи при цьому пам'ятки слов'янської старовини (звичаї, обряди, народні пісні), вивчав життя народу. Побував у багатьох місцевостях Польщі, Білорусі, України (Волинь, Поділля, Київщина, Полтавщина, Чернігівщина, Галичина) та у північних районах Росії. Був член-кореспондентом Варшавського товариства друзів наук та Вільного товариства прихильників російської словесності - фактичного філіалу декабристського Союзу благоденства. Автор досліджень з історичної географії, топоніміки, археології, етнографії, фольклористики, історії і культури давніх слов'ян. Основна його праця - "Про Слов'янщину до прийняття християнства", в якій зроблена перша спроба дати загальний огляд народної поетичної творчості як цінного джерела для характеристики стародавньої історії слов'янства, високо підносились моральні якості селянства як носія національної культури, кріпосницькій дійсності протиставлялась відносна свобода у ранніх слов'ян, піддавалась критиці норманська теорія, пропагувалась ідея слов'янської єдності. Ідеї і науковий доробок Доленга-Ходаковського високо цінували діячі слов'янських культур. Його діяльність викликала чимало послідовників, зокрема серед членів таємних товариств "філоматів" і "філаретів" (Вільнюс), Товариства прихильників слов'янщини.

В наш час видано „Українські народні пісні в записах Доленги-Ходаковського". Записав понад 3 тисячі народних пісень, з них - 2 тисячі українських.