УКР РУС  


 Головна > Цей день в історії > Цей день в історії  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 140 відвідувачів

Теги
монастирі та храми України діаспора церковна журналістика педагогіка Митрополит Володимир (Сабодан) Ющенко Доброчинність Католицька Церква Церква і влада Голодомор Вселенський Патріархат Церква і медицина молодь краєзнавство забобони милосердя автокефалія церква і суспільство Мазепа Предстоятелі Помісних Церков секти комуністи та Церква українська християнська культура конфлікти Археологія та реставрація розкол в Україні Києво-Печерська Лавра Церква і політика Приїзд Патріарха Кирила в Україну іконопис УГКЦ постать у Церкві 1020-річчя Хрещення Русі Президент Віктор Ющенко УПЦ КП церква та політика Священний Синод УПЦ шляхи єднання Патріарх Алексій II вибори


Рейтинг@Mail.ru


4 квітня 1784 року народився фольклорист, етнограф Адам ЧарноцькийЛітература кожного народу - це найкраще дзеркало його життя.
Іван Франко

Народився Адам Чарноцький (псевдонім - Зоріан Доленга-Ходаковський) в селі Підгайному (сучасна Білорусія). У 1800 він закінчив Слуцьке повітове училище. Працював адвокатом, багато подорожував, збираючи при цьому пам'ятки слов'янської старовини (звичаї, обряди, народні пісні), вивчав життя народу. Побував у багатьох місцевостях Польщі, Білорусі, України (Волинь, Поділля, Київщина, Полтавщина, Чернігівщина, Галичина) та у північних районах Росії. Був член-кореспондентом Варшавського товариства друзів наук та Вільного товариства прихильників російської словесності - фактичного філіалу декабристського Союзу благоденства. Автор досліджень з історичної географії, топоніміки, археології, етнографії, фольклористики, історії і культури давніх слов'ян. Основна його праця - "Про Слов'янщину до прийняття християнства", в якій зроблена перша спроба дати загальний огляд народної поетичної творчості як цінного джерела для характеристики стародавньої історії слов'янства, високо підносились моральні якості селянства як носія національної культури, кріпосницькій дійсності протиставлялась відносна свобода у ранніх слов'ян, піддавалась критиці норманська теорія, пропагувалась ідея слов'янської єдності. Ідеї і науковий доробок Доленга-Ходаковського високо цінували діячі слов'янських культур. Його діяльність викликала чимало послідовників, зокрема серед членів таємних товариств "філоматів" і "філаретів" (Вільнюс), Товариства прихильників слов'янщини.

В наш час видано „Українські народні пісні в записах Доленги-Ходаковського". Записав понад 3 тисячі народних пісень, з них - 2 тисячі українських.