УКР РУС  


 Головна > Цей день в історії > Цей день в історії  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 167 відвідувачів

Теги
Предстоятелі Помісних Церков автокефалія Патріарх Алексій II Доброчинність милосердя Мазепа монастирі та храми України Археологія та реставрація комуністи та Церква розкол в Україні Церква і медицина іконопис церква та політика Президент Віктор Ющенко Католицька Церква Голодомор краєзнавство 1020-річчя Хрещення Русі шляхи єднання діаспора Церква і влада УПЦ КП конфлікти педагогіка Церква і політика секти церковна журналістика постать у Церкві молодь Вселенський Патріархат УГКЦ Приїзд Патріарха Кирила в Україну Ющенко Митрополит Володимир (Сабодан) Києво-Печерська Лавра Священний Синод УПЦ забобони вибори українська християнська культура церква і суспільство


Рейтинг@Mail.ru


12 квітня 1885 року помер Хотовицький Степан ХомичШануй лікаря честю за потребою у ньому, бо Господь створив його
Біблія, книгаСирах

Цього дня 1885 року помер Степан Хомич Хотовицький - видатний вчений-медик, відомий акушер і педіатр, засновник наукової педіатрії, визначний український гігієніст. Він написав перший посібник по дитячим хворобам «Педіятрика», в якій уперше в світовій літературі обґрунтовано думку про своєрідність дитячого організму та його суттєві відмінності від дорослого в будові, функціях і хворобах. У своїй праці він уперше чітко обґрунтував потребу особливого підходу до хвороб дитячого віку, розробив класифікацію симптомів недуг і сформулював принципи лікування дітей, які зводились до переваги вичікувального способу лікування над діяльним, суворого вибору ліків, систематичного нагляду за хворою дитиною, належного догляду за нею та дієтичного утримання. С.Х.Хотовицький вважав, що «дитячий лікар повинен мати особливу, вроджену прихильність до дітей. Він повинен знаходити втіху в стосунках з дітьми, він повинен уміти з дітьми бути немовби дитям».

Степан Хомич Хотовицький народився в сім'ї священика. Він навчався у Волинській духовній семінарії. Та коли проводився набір студентів до Петербурзької медико-хірургічної академії, Степана Хотовицького серед шістьох вихованців семінарії було направлено для вступу в академію. І як одного з кращих випускників академії його посилають за кордон для завершення освіти й підготовки до професорського звання. Основне стажування Степан Хотовицький пройшов з практичного акушерства, жіночих та дитячих хвороб у кращих клініках Лондона, Відня, Берліна й Геттінгена. Він захистив дисертацію на ступінь доктора медицини і був затверджений у званні ад'юнкт-професора на кафедрі повивальної науки, судової медицини і медичної поліції МХА.

Степан Хотовицький був призначений ординарним професором уперше створеної у складі МХА кафедри «акушерства і вчення про жіночі та дитячі хвороби (гінеко-педіятрики)», пізніше затверджений у званні академіка, а згодом - заслуженого професора. Після його наполегливих клопотань при академії відкрилась об'єднана клініка - акушерська, жіноча й дитяча.

С.Х. Хотовицький зробив істотний внесок у розвиток педіатрії. «Педіятрика - є наука про відмітні особливості в будові, функціях та хворобах дитячого організму і про основані на цих особливостях збереження здоров'я та лікування хвороб у дітей». У «Педіятриці» С.Х. Хотовицький виявив себе не тільки як визначний педіатр, а й як серйозний гігієніст. Викладені ним гігієнічні рекомендації обґрунтовані з погляду фізіологічних особливостей кожного періоду дитинства. Крім того, він проаналізував багато гігієнічних праць вітчизняних та зарубіжних авторів і видав низку посібників з гігієни харчування, жител та одягу.