УКР РУС  


 Головна > Цей день в історії > Цей день в історії  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 71 відвідувачів

Теги
постать у Церкві педагогіка Доброчинність забобони Патріарх Алексій II церковна журналістика комуністи та Церква милосердя українська християнська культура Предстоятелі Помісних Церков молодь автокефалія секти церква і суспільство Археологія та реставрація УПЦ КП Києво-Печерська Лавра краєзнавство іконопис УГКЦ Митрополит Володимир (Сабодан) Священний Синод УПЦ Ющенко вибори Мазепа Вселенський Патріархат 1020-річчя Хрещення Русі Католицька Церква Голодомор Президент Віктор Ющенко Церква і влада конфлікти церква та політика монастирі та храми України шляхи єднання розкол в Україні Приїзд Патріарха Кирила в Україну Церква і політика Церква і медицина діаспора


Рейтинг@Mail.ru


1 травня 1932 року відкрито ДніпрогесДіла рук наших виправ і в ділах рук наших допомагай нам.
Псалтир     

Там, де величний Дніпро омиває береги колиски української державності, символу духовності нашого народу, острова Хортиці, там розташувалося одне з найбільших технічних чудес сучасного світу - Дніпровська гідроелектростанція.

Це творіння людських рук не просто потужний промисловий об'єкт, але й унікальна архітектурна споруда. Відома усьому світові дугоподібна бетонна гребля завдовжки сімсот шістдесят метрів і заввишки шістдесят два метри з'єднує береги нині квітучого індустріального міста Запоріжжя. Саме місто порівняно молоде, і поштовхом до його стрімкого розвитку стало будівництво тут Дніпровського гідровузла. Врешті, станція і місто - ровесники, їхнє становлення  проходило в один і той самий час.

Пороги-велетні на шістдесятикілометровому відрізку між Катеринославом (нині Дніпропетровськ) та Александрійськом (нині Запоріжжя) загрожували навіть малим суденцям. Із перекриттям порогів Дніпро перетворювався у воднотранспортну магістраль, а гребля давала змогу зрошувати до двохсот тисяч десятин прилеглих чорноземів.

Проектні роботи розпочалися 1922 року під керівництвом талановитого гідротехніка Івана Александрова. За декілька років ученими та спеціалістами були проведені геологічні розвідки й розроблений найбільш вдалий проект електростанції з однією греблею при ній.

Грандіозне будівництво почалося у 1927 році. Першими прийшли до Дніпра, щоб понести світло в оселі людей, академік Іван Александров - керівник проектів Дніпровської ГЕС, перший директор Дніпрогесу академік Олександр Вінтер і тисячі ентузіастів з усієї великої країни.

Будівничі станції  удвічі перевищили тогочасні темпи укладання бетону. А танок на бетоні увійшов в історію України як безприкладний подвиг праці. У греблю вкладено один мільйон двісті тисяч кубометрів бетону, установлено двадцять шість з половиною тисяч тонн металоконструкцій. До того часу такі цифри виглядали справді фантастичними. І от, як результат грандіозного будівництва, 1 травня 1932 року відбулося відкриття Дніпрогес.

До початку 1941 року електричне серце України, як народ називав Дніпрогес, билося ритмічно і повнокровно. Під час Великої Вітчизняної війни Дніпровську ГЕС було зруйновано. І знову на схили старого Дніпра їхали люди, аби повернути гідроелектростанцію до життя.

Відбудова Дніпрогесу проходила швидкими темпами. Уже через три роки станція дала перший повоєнний струм. А в 1950 році став до ладу останній, десятий, гідроагрегат відродженої електростанції.

Зростання пікового навантаження зумовило необхідність збільшення потужності Дніпрогесу шляхом спорудження на протилежному, лівому, кінці греблі нової станції.

З початком третього тисячоліття станцію чекало оновлення.  Дніпрогес модернізували: на шести агрегатах поставили нові турбіни, реконструювали генератори й модернізували всі комплексні системи управління. Сьогодні Дніпрогес півторамільйонної потужності повністю автоматизована.

Дніпровська гідроелектростанція має особливо велике значення як аварійний резерв. Протягом трьох хвилин ГЕС може підхопити потужність зупиненого блоку в мільйон кіловат. Для своїх споживачів Дніпрогес є гарантом безперебійної подачі електроенергії. Гідроелектростанція на Дніпрі - символ співпраці людини і природи.