УКР РУС  


 Головна > Цей день в історії > Цей день в історії  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 186 відвідувачів

Теги
1020-річчя Хрещення Русі секти вибори Голодомор забобони Церква і політика УПЦ КП церква і суспільство Ющенко милосердя діаспора церковна журналістика автокефалія Предстоятелі Помісних Церков розкол в Україні Доброчинність українська християнська культура Церква і влада постать у Церкві іконопис шляхи єднання Митрополит Володимир (Сабодан) монастирі та храми України Києво-Печерська Лавра церква та політика УГКЦ комуністи та Церква Приїзд Патріарха Кирила в Україну Президент Віктор Ющенко Католицька Церква Мазепа Археологія та реставрація Патріарх Алексій II Вселенський Патріархат педагогіка конфлікти молодь краєзнавство Церква і медицина Священний Синод УПЦ


Рейтинг@Mail.ru


25 травня 1849 року народився український письменник Панас МирнийМова - жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування.
Панас Мирний

Його твори визначили новий етап розвитку української класичної прози. Учень Шевченка та провідних російських літераторів, письменник, що підписувався псевдонімом Мирний. Олесь Гончар назвав його «першим симфоністом української прози».

Народився Панас Мирний (Панас Якович Рудченко) 1849 року в Миргороді на мальовничій Полтавщині. Його батько був бухгалтером повітового казначейства. Чиновницьку участь передав і синові. На чотирнадцятому році життя Панас припиняє офіційну науку й починає працювати канцеляристом. Гадяч, Прилуки, Миргород... З 1871 року і до останніх своїх днів він живе в Полтаві, маючи «кусок хліба і чисте сумління перед народом».

У щоденнику за 1870 рік Панас Мирний називає свою працю днями «тяжких незбувшихся надій». Він вважав, що трудиться не на тій ниві, прагнув усього себе віддати народові, його нуждам. «Ну, що з того, що шістнадцять мені вже минуло?» - такий початок одного з ранніх віршів Мирного. Мовляв, прожито чимало, а нічого ще не зроблено.

Жадібний до знань юнак самотужки вчить французьку, багато читає з української, російської і світової літератур, збирає фольклор, робить перші спроби пера. Панас Мирний бере участь і в громадському житті. Довгі роки він був організатором шевченківських вечорів, постійно допомагав місцевому театру, разом з В. Г. Короленком ініціював спорудження в Полтаві пам'ятника І. Котляревському.

Найважливішою працею Панас Мирний вважав літературну, якій він віддавав майже весь вільний від служби час. Головною метою митця було творити для народу. Він ставить собі запитання: «Чого і зачим я турбуюсь? Хочеться мені слави запобігти в письменстві?» І відповідає: «Вся моя слава - Україна, якби я їй добра хоч на мачину зробив, то б мені і була слава, я більшої не хочу». Панас Мирний був людиною виняткової скромності, вважав, що треба дбати не за популярність своєї особи, а за працю на користь народові. Незадовго до смерті в листі до знайомого І. Зубковського він просить не розкривати його псевдонім: «Хотя многие мои знакомые знают, кто такой Панас Мирный, но я за жизни своей не хотел бы рекламировать своей фамилии, серьезно считая себя недостойным тех прославлений, какие создались вокруг имени Мирного».

Невипадково першим опублікованим твором Мирного був вірш «Україна». Він глибоко шанував, старанно плекав мову рідного народу, його традиції. Письменник переклав українською шедевр писемної культури Київської Русі «Слово о полку Ігоревім» (під назвою «Дума про військо Ігореве»), переспівував і перекладав багатьох митців світу.

Одним із джерел формування естетичних поглядів письменника був фольклор, який він збирав протягом усього життя. Цей неоціненний скарб став органічним складником багатьох його творів. Народнопоетичні мотиви і образи знаходимо у «Лимерівні», «Казці про Правду і Кривду».

Величезний вплив на погляди Панаса Мирного мала творчість Тараса Шевченка. У спадщині письменника є висловлювання про Кобзаря, занесені у щоденник, присвячені йому вірші й статті, оповідання «Пригода з Кобзарем». Свою любов до рідної землі Панас Мирний звіряв за Шевченком.

Письменник підтримував тісні зв'язки з багатьма діячами української культури - Лисенком, Старицьким, Карпенком-Карим, Кропивницьким, Коцюбинським, Лесею Українкою, Заньковецькою...

В українську літературу Панас Мирний увійшов як новатор-творець соціально-психологічної повісті та соціально-психологічного роману. «Лихі люди», «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» та «Повія» відкрили особисту сторінку митця в історії вітчизняної прози.