УКР РУС  


 Головна > Цей день в історії > Цей день в історії  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 82 відвідувачів

Теги
церковна журналістика Церква і медицина іконопис комуністи та Церква церква та політика Приїзд Патріарха Кирила в Україну Священний Синод УПЦ секти розкол в Україні Києво-Печерська Лавра вибори монастирі та храми України Мазепа Предстоятелі Помісних Церков УГКЦ УПЦ КП церква і суспільство постать у Церкві Ющенко автокефалія шляхи єднання Вселенський Патріархат Доброчинність педагогіка Церква і політика Патріарх Алексій II краєзнавство конфлікти забобони Археологія та реставрація Голодомор діаспора Католицька Церква Президент Віктор Ющенко 1020-річчя Хрещення Русі українська християнська культура милосердя молодь Церква і влада Митрополит Володимир (Сабодан)


Рейтинг@Mail.ru


20 липня 1878 року народився художник, педагог Ілля Максимович ШульгаХудожник повинен бути в своїх творах дзеркалом громади, але дзеркалом високої ціни, в котрому б одбивалась жизнь правдива, добре спорядкована й згрупована, освічена вищою ідеєю

Іван Нечуй-Левицький

             

Ім'я Іллі Максимовича Шульги - талановитого художника і педагога - мало відоме широкому загалові. В Україні майже не збереглося його творів. Згадувати про репресованого митця в пресі довгі роки заборонялося. Після його реабілітації у 1950-ті роки ім'я великого митця, чия творчість залишається незабутньою хвилюючою сторінкою в історії українського малярства, повернули у царину рідної культури.

Народився Ілля Максимович Шульга у старовинному козацькому селі Кропивна Золотоніського району Черкаської області. Тут з вуст у вуста передавалися оповіді про походи запорожців, про хороброго полковника Джалалія, одного з найближчих соратників Б.Хмельницького, про Коліївщину; все це наснажувало талановитого хлопця. Не менше значення в його формуванні відіграло поетичне спілкування з чарівною природою рідного краю. Хлопець змалку призвичаївся до малювання: спершу копіював ілюстрації з книжок і журналів, згодом малював з натури портрети родичів, знайомих, сільські хати, пейзажі.

Батьки, помітивши хист сина, віддали його спочатку до малярної майстерні в Золотоноші, пізніше - в «науку» до іконописця в Києві. Середню художню освіту Ілля здобув у Рисувальній школі Миколи Мурашка та в Московському училищі живопису, скульптури й архітектури. З 1903 року І.Шульга - студент Петербурзької академії мистецтв.

Одержавши звання «вільного художника», Ілля Максимович разом із дружиною та донькою оселився у Вінниці. Він викладав у Педагогічному інституті, багато працював творчо, брав участь у численних художніх виставках.

Після подій лютого 1917 року І.Шульга з усією силою свого непересічного таланту прагнув прислужитися рідному народові, він не міг стояти осторонь будь-якої несправедливості. Ілля Максимович продовжував відігравати значну роль у культурно-громадському житті міста. Як педагог він прищеплював молоді любов до рідної мови, культури, побуту, історії, організував роботу українського гуртка. За все це митцеві довелося пізніше відповідати.

І.Шульга створив чимало високохудожніх полотен. Вінниця дала митцеві багатий матеріал зі старовинної української архітектури, як наприклад: «Старогородська Вінницька церква», «Церква коло Вінниці», «Малі хутори», «Старовинна жидівська Єрусалимка».

Незмінно його вабила історична тематика з життя українського козацтва. Це відомі на той час картини: «В'їзд Богдана Хмельницького у Київ», «Козача розвідка», «Переїзд кропивнянського полковника Ф.Джалалія через Кропивню» та ін.

Велику увагу художник приділяв і жанровому живопису («Подруги», «Вечорниці», «На городі», «Діти на перелазі», «Діти плетуть вінки», «Водяний млин», «Мати з дитиною» та ін.). Неодноразово звертався він до Шевченківської тематики, створивши портрет Кобзаря, полотна «Тарас Шевченко на етюдах», «Могила Тараса Шевченка в Каневі», «Катерина». Відомий і портрет його роботи Панаса Саксаганського.

І.Шульга написав багато пейзажів, для яких характерні темпераментний живопис, сонячний колорит, безпосереднє ліричне сприйняття природи («Весна», «Бузок», «Водяний млин», «Літо», «У лісі» та ін.).

З 1928 року Ілля Максимович жив і працював у Києві. До Художнього інституту, поряд із провідною харківською професурою, яка мала створити рівень викладання, гідний столиці, були запрошені кращі художники-реалісти, в тому числі й Ілля Шульга. Студенти опановують секрети живопису, Ілля Максимович не тільки успішно їх навчає, а й плідно працює як художник.

У 30-ті роки І.Шульга змушений підкреслити свою лояльність до режиму, пише картину «Перший трактор на селі», що зберігається у Національному музеї. На замовлення урядовців від управління мистецтв він почав писати «Приїзд Петровського та Косіора до Києва», яких радісно зустрічають кияни. Картину, що більше скидалася на карикатуру, художник закінчити відмовився.

Ілля Максимович Шульга міг зробити ще багато корисного й цікавого, але не судилося. Жорстока хвиля сталінських репресій поглинула і його. Підстави для арешту швидко знайшлися. Використали насамперед те, що митець мав характеристику «мазепинця», бо викладав українською мовою в той час, коли навчання велося російською. Майже упродовж 40 років малював лише Україну та українців. Крамолою І.Шульги стали його щирі розповіді про Рєпіна, що трактувалося як «біологічний націоналізм».

Заарештований у 1937 році, художник через рік помер на засланні у м. Петропавловську. Його дружина і дочка емігрували за кордон. Завдяки їм уціліла тільки та частка з багатющої (понад тисячу картин) мистецької спадщини живописця, яку вони вивезли з собою.