УКР РУС  


 Головна > Цей день в історії > Цей день в історії  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 128 відвідувачів

Теги
секти іконопис церква та політика церковна журналістика педагогіка милосердя Археологія та реставрація Доброчинність конфлікти розкол в Україні УГКЦ шляхи єднання церква і суспільство Предстоятелі Помісних Церков Церква і медицина монастирі та храми України краєзнавство забобони Мазепа постать у Церкві 1020-річчя Хрещення Русі комуністи та Церква українська християнська культура діаспора Церква і політика Президент Віктор Ющенко Католицька Церква Митрополит Володимир (Сабодан) вибори молодь Києво-Печерська Лавра Церква і влада Вселенський Патріархат Священний Синод УПЦ Голодомор УПЦ КП Патріарх Алексій II Приїзд Патріарха Кирила в Україну автокефалія Ющенко


Рейтинг@Mail.ru


31 серпня 1883 року народився український письменник, публіцист і громадський діяч Осип НазарукА головне все-таки - люби і люби свою вітчизну. Бо любов ця дає тобі силу, і все інше легко зробиш.

М. Салтиков-Щедрін

«- Та й розумна ж ти! - сказав здивований Сулейман.- А звідки ти родом, як називаєшся і як сюди попала? Скромно спустила очі й відповіла тихо:
- Я з Червоної Руси. Твої люде називають мене Роксоляна Хуррем. Татари вивезли мене силою з дому батьків, в день вінчання мого. І продали мене як невольницю, раз у Криму, а раз тут, на Авретбазарі.»

Так-так, ви не помилилися - це уривок відомої повісті «Роксолана» Осипа Назарука, день народження якого святкується сьогодні. Доля цієї непересічної людини - письменника, публіциста, громадського діяча - вкрай нагадує долю його Роксолани. Як і його героїня, він в усій повноті відчув на собі усю трагедію поневірянь на чужині, які йому довелося перенести. Однак так само, як і Настуся-Роксолана, до останніх днів свого життя він зберіг любов до своєї Батьківщини, її традицій і культури. Напевно саме тому образ Роксолани був вкрай близьким Осипу Назаруку.
Його ім'я було повернуто читачеві лише через багато років після його смерті. Осипа Назарука можна назвати однією з яскравих особистостей Галичини першої половини ХХ століття. Доля щедро наділила його невичерпною творчою енергією, неабияким літературним талантом. І це дало змогу Осипу повести читачів у світ історичних героїв, де крізь століття наче перегукнулися ті, ким гордиться Галичина - вже згадана Роксолана, хоробрий Ярослав Осмосмисл і Українські Січові Стрільці...

З його іменем пов'язане видання "Вісника Пресової квартири У.С.С.», гумористично-сатиричних журналів стрільців "Бомба", "Самопал", "Самоохотник", щомісячника "Шляхи".
Уже в 19І6 році з друкарні Наукового товариства імені Т. Шевченка у Львові вийшла ґрунтовна праця Осипа Назарука "Слідами Українських Січових Стрільців", а у Відні побачила світ його ж книжка "Над Золотою Липою".

У період існування Західно-Української Народної Республіки Осип Назарук займався в її уряді питаннями преси і пропаганди. Коли й ця "третя будова української державності" закінчилася невдачею і Галичина опинилася під гнітом панської Польщі, він емігрував за океан, у Канаду і США.

Згодом у різних видавництвах Львова вийшла "Вчасна війна в північній Альберті", "Галицька делегація в Ризі", "Спомини учасника", "Вибір звання", "Венеція. Катедра святого Марка", "Галичина і Велика Україна", "Замах на церкву", "Значіння партій" та інші книжки і брошури. У пресі Осип Назарук активно співпрацює майже до останніх своїх днів. Чимало з того, що він написав, залишилося в рукописах.