УКР РУС  


 Головна > Цей день в історії > Цей день в історії  
Опитування



Наш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.ua



Зараз на сайті 47 відвідувачів

Теги
милосердя педагогіка Митрополит Володимир (Сабодан) розкол в Україні іконопис Голодомор краєзнавство діаспора молодь церква і суспільство Археологія та реставрація Церква і влада Вселенський Патріархат конфлікти монастирі та храми України забобони шляхи єднання секти автокефалія Католицька Церква Доброчинність Предстоятелі Помісних Церков церковна журналістика вибори Патріарх Алексій II УПЦ КП Приїзд Патріарха Кирила в Україну Президент Віктор Ющенко Церква і політика постать у Церкві Мазепа Києво-Печерська Лавра комуністи та Церква українська християнська культура 1020-річчя Хрещення Русі УГКЦ Церква і медицина Священний Синод УПЦ церква та політика Ющенко






Рейтинг@Mail.ru






1 вересня 1832 року народився Поль Олександр Миколайович – український археолог та колекціонер, громадський і культурний діяч



Я служив земству... і не відмовляюся служити. Та моє перше правило було служити, ніколи не отримуючи за це плати.
Олександр Поль

Коли читаєш біографію Олександра Поля, складається враження, що це не реальна історія, а художній твір, написаний письменником-фантастом. Важко повірити у те, що все це сталося у житті однієї людини. Однак факти є факти...

Олександр Миколайович Поль, який народився 1 вересня 1832 року, дійсно був винятковою людино. Дивно, але його життя - це суцільна смужка таких собі людських апорій. Як можна пояснити, що він, непрофесійний геолог, зумів побачити казкові багатства криворізьких надр? Як йому, за повної недовіри держчиновників, удалося «розкрутити» маховик промислового видобутку руди? Як йому, скромному титулярному раднику, вдалося «пробити» будівництво залізниці державного значення і грандіозного за тих часів двох'ярусного мосту через Дніпро? Як він, непрофесійний історик і археолог, зумів зібрати багатющу колекцію старожитностей, мати яку мріяли багато музеїв світу?

Слава Олександра Поля була величезною: його знали й шанували не тільки на Батьківщині, а й у всій Європі. Ним захоплювалися світові знаменитості - вчені та гірничі інженери з Німеччини. Щоб якомога вище пошанувати корисну діяльність нашого співвітчизника, французькі акціонери встановили Олександру Полю бронзовий пам'ятник у Кривому Розі.

Завдяки ініціативі та енергії Олександра Поля в Придніпров'ї з'явилася залізниця, яка зв'язала руду Криворіжжя з вугіллям Донбасу в наймогутніший промисловий комплекс країни...
Олександру Полю - першому з співвітчизників удалося залучити величезні іноземні капітали, закласти основи майбутніх металургійних гігантів, із появою яких на Придніпров'ї розпочалося бурхливе зростання промисловості та стрімкий розвиток краю.

Двадцять років Олександр Поль був членом Імператорського Одеського товариства історії та старожитностей, був обраний членом-кореспондентом Імператорського Московського археологічного товариства. Поль став наставником молодого Дмитра Яворницького, зустрічався з відомим мандрівником Михайлом Міклухо-Маклаєм, був близько знайомий із поетом і етнографом Іваном Манжурою, художником-мариністом Іваном Айвазовським, істориками Володимиром Антоновичем і Аполлоном Скальковським, його високо цінували вчені Санкт-Петербурга, Москви, Харкова, Києва, Варшави, Одеси.

Зібрана археологом-аматором колекція старожитностей була однією з кращих у Європі, вона стала фундаментом Катеринославського історичного музею, якому 1905 року присвоїли ім'я Олександра Поля.

Олександр Поль увійшов в історію як один з організаторів досліджень Криворізького гірничорудного басейну, засновник промислової розробки найбільшого у світі родовища залізних руд. Сьогоднішній Кривий Ріг - це кращий пам'ятник Олександру Полю.
Життя Олександра Поля - приклад людини, яка ставить собі цілі і наполегливо йде до їх реалізації. При цьому цілі завжди благі, покликані приносити користь суспільству.