УКР РУС  


 Головна > Цей день в історії > Цей день в історії  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 59 відвідувачів

Теги
автокефалія Вселенський Патріархат монастирі та храми України Церква і медицина Приїзд Патріарха Кирила в Україну іконопис вибори розкол в Україні комуністи та Церква краєзнавство Церква і влада шляхи єднання церква і суспільство Мазепа Президент Віктор Ющенко забобони Предстоятелі Помісних Церков секти Голодомор церква та політика 1020-річчя Хрещення Русі Патріарх Алексій II УГКЦ українська християнська культура Священний Синод УПЦ Митрополит Володимир (Сабодан) Ющенко постать у Церкві Церква і політика УПЦ КП діаспора педагогіка церковна журналістика конфлікти милосердя молодь Католицька Церква Археологія та реставрація Києво-Печерська Лавра Доброчинність


Рейтинг@Mail.ru


15 вересня 1907 року помер Іван Карпович Карпенко-КарийВін був одним із батьків новочасного українського театру, визначним артистом та при тім великим драматургом, якому рівного не має наша література
І.Франко

Видатний драматург, актор, режисер, один із основоположників українського професіонального театру, Іван Карпович Тобілевич належить до тих славних діячів вітчизняної культури, якими пишається наш народ. Продовжуючи традиції Тараса Шевченка, він відіграв велику роль у розвитку ідей реалізму, відродженні української літератури й театрального мистецтва.

Він походив з родини збіднілого дворянина, тому з юних літ малому Івану довелось заробляти собі на хліб, хоч душа його нестримно тягнулась до освіти і мистецтва. Потяг до духовного, що перш за все яскраво виражене в народності і релігійному відчутті народу вимушував його придивлятись до простого люду, проникати в особливості народного життя у всіх місцях куди б не направляла його Божа воля. Майже два десятиліття забрала в Івана Тобілевича служба в різних канцеляріях - від писарчука до секретаря міської поліцейської управи. Перед його очима розгортались драматичні сторінки життя представників різних верств народу. Завдяки самоосвіті Іван Тобілевич увібрав у себе визначні твори європейської літератури, соціології, філософії. І все це спонукало його, щедро обдарованого природою, до самовияву.

З вісімнадцяти років Іван Тобілевич - учасник аматорських драматичних гуртків. Отримав визнання як актор, режисер, пройшов школу керівника трупи. За перо І. Карпенко-Карий береться зрілою людиною, переживши втрату дружини і сина. За участь у нелегальному гуртку його засилають на три роки у Новочеркаськ, де він, відірваний від свого звичного середовища, написав п'єси "Бурлака", "Безталанна", "Наймичка" та ін. З кожним роком п'єси І. Карпенка-Карого завойовували все більшу популярність, деяким з них судилось надовго залишитись у золотому фонді українського театру.

Повернувшись із заслання, І. Карпенко-Карий опинився у бурхливому вирі театрального життя. У складі мандрівних труп об'їздив всю Україну, не раз він показував свій акторський і режисерський хист на кримській землі. Особливою віхою для ялтинського глядача стали гастролі трупи Садовського. Цілий місяць Карпенко-Карий фактично був неофіційним режисером майже 30 вистав і водночас блискуче виконував провідні ролі. Третину репертуару становили п'єси власне І. Карпенка-Карого: "Мартин Боруля", "Паливода", "Безталанна", "Сто тисяч", "Бондарівна", "Чумаки", "Лиха іскра". Невідомий рецензент у своєму дописі до "Кримського кур'єру" відзначав: "Одним из лучших авторов малорусской драмы справедливо считаем г. Карпенко-Карого. Почтенный автор - глубокий знаток малорусского народного быта, и его бытовые картины народной жизни, помимо правдивости, очень типичны и художественны. К наиболее удачным в этом смысле относятся "Чумаки"...".

На схилі літ драматург занедужав. На лікування, за порадами лікарів, приїжджав до Криму. На жаль, лікування не надало очікуваного полегшення, ревматизм спричинив ускладнення. Покинувши Ялту, Карпенко-Карий вимушений був їхати за кордон, щоб звернутись до німецьких лікарів. 15 вересня 1907 року, в Берліні, він закінчив свій земний шлях. Але творчість Карпенка-Карого продовжувала жити своїм окремим життям. П'єси визначного українського драматурга і надалі хвилювали серця глядачів, торуючи шлях у майбуття. Важко було уявити собі репертуар будь-якої тогочасної української трупи без творів Тобілевича.

Сьогодні можна з упевненістю сказати, що драматургія І. Карпенка-Карого своєрідно підсумувала майже столітній розвиток української драматургії, піднявши її на новий рівень. Вражаючи тематичним і жанровим багатством, вона у своїй цілісності являє собою різноманітну картину життя України протягом століть. В художній розробці історичного чи фольклорного матеріалу далекого минулого досить відчутним є зв'язок з тогочасними життєвими проблемами. Твори Карпенка-Карого багатьма своїми елементами увійшли до ідейно-естетичного контексту нової європейської драми.