УКР РУС  


 Головна > Цей день в історії > Цей день в історії  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 133 відвідувачів

Теги
церква і суспільство УПЦ КП розкол в Україні секти Голодомор Археологія та реставрація монастирі та храми України Патріарх Алексій II педагогіка Мазепа церква та політика молодь автокефалія Приїзд Патріарха Кирила в Україну Вселенський Патріархат Президент Віктор Ющенко Митрополит Володимир (Сабодан) постать у Церкві 1020-річчя Хрещення Русі комуністи та Церква конфлікти милосердя Предстоятелі Помісних Церков іконопис забобони Церква і влада шляхи єднання Католицька Церква Ющенко краєзнавство церковна журналістика УГКЦ діаспора Священний Синод УПЦ Церква і медицина українська християнська культура вибори Церква і політика Доброчинність Києво-Печерська Лавра


Рейтинг@Mail.ru


27 вересня 1993 року помер Мороз Михайло, український живописецьПраця художника і необхідна і дорога суспільству

Крамской І.М.

Він був "аристократом українського колориту" в малярстві, митцем на рідкість шляхетної постави, гаряче зацікавленим долею своєї землі й народу. Сьогодні його барвисті, українські за характером твори оздоблюють офіси найвищих урядових осіб на Заході. Проте на Батьківщині, його творчість й понині майже невідома...

Творчість живописця Михайла Мороза можна умовно поділити на декілька етапів, одним з яких стали роки навчання у школі О.Новаківського. Цей період був надзвичайно важливим в житті митця, в який фактично сформувався напрям усієї його подальшої творчості.

Коло зацікавлень "раннього" Мороза - це, переважно, етюди з Гуцульщини. Ця місцевість із її неповторними гірськими краєвидами та своєрідністю народного гуцульського побуту глибоко вразив творчу уяву М. Мороза. Перлиною ранньої творчості художника є невеликий етюд старої "горішньої" церкви у Космачі. Після кожного відвідування Космачу Михайло показував свої твори на звітних осінніх виставках школи, які влаштовували в Академічному домі у Львові. Тут, на першій виставці учнів школи в жовтні 1926 року, відбувся його творчий дебют. Згодом він виставляв свої твори на другій виставці школи. Як кращий учень, Мороз отримав стипендію і виїхав для поглиблення мистецьких студій до Парижа.

Два роки перебування у Парижі дали чимало молодому художникові. Він багато малював, відвідував музеї, виставки модерністів, познайомився з Анрі Матіссом та Антуаном Бурделем, захоплювався малярством Сезанна. Влітку їздив на узбережжя Ла-Маншу. Там відкрив для себе красу морської стихії, яка поруч із темою гір стала його пристрастю в малярстві.

Повернувшись із Парижа до рідного Львова, Михайло Мороз продовжував відвідувати Школу О. Новаківського і незабаром вибився у число найсильніших учнів школи, виконуючи обов'язки асистента О.Новаківського. Водночас систематично виставляв свої твори на численних професійних виставках.

Після смерті вчителя у житті М. Мороза почався новий етап: десятиріччя творчої праці під опікою одного з меценатів української культури Шептицького. Відомо, що митець створив тоді серію портретів відомих духовних та світських діячів.

У 1944 р. художник був змушений разом із родиною залишити рідну домівку і виїхати за кордон. Спочатку це була Словаччина, потім Німеччина, згодом США, Нью-Йорк. За час перебування в Америці Мороз влаштував 5 персональних виставок. Навесні 1990 року в Нью-Йоркському Українському музеї відбулася ретроспективна виставка творів М. Мороза з нагоди його 85-ліття. Було експоновано 82 праці, проте ці картини вже мали інший характер і були звернені здебільшого до українських глядачів.
Сьогодні творчий спадок митця налічує понад 500 цінних картин, які зберігаються в родині талановитого митця.