УКР РУС  


 Головна > Цей день в історії > Цей день в історії  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 916 відвідувачів

Теги
УГКЦ Церква і влада комуністи та Церква Священний Синод УПЦ конфлікти Вселенський Патріархат Патріарх Алексій II Приїзд Патріарха Кирила в Україну вибори церковна журналістика Президент Віктор Ющенко Католицька Церква розкол в Україні автокефалія Церква і політика українська християнська культура Мазепа Доброчинність Археологія та реставрація УПЦ КП Митрополит Володимир (Сабодан) секти монастирі та храми України Ющенко 1020-річчя Хрещення Русі постать у Церкві Церква і медицина педагогіка краєзнавство Предстоятелі Помісних Церков церква і суспільство забобони шляхи єднання молодь Голодомор церква та політика Києво-Печерська Лавра діаспора іконопис милосердя


Рейтинг@Mail.ru


31 жовтня 1913 року – помер вчений-бібліограф і літературознавець Степан ПономарьовУ ревності не занепадайте; духом горіть; Господові служіть...

До римлян 12,11

Вчений-бібліограф і літературознавець, член-кореспондент Російської Академії наук, який все життя присвятив філологічним наукам і зокрема рідній літературі - таким перед нами постає образ нашого співвітчизника, Степана Івановича Пономарьова, день смерті якого згадується сьогодні.

З дитинства Степан Іванович був надзвичайно релігійним. Спочатку він навчався в церковно-парафіяльній школі, яку закінчив у 1840 році, потім була Конотопська повітова школа, де він виявив великі здібності до науки, навчання в Ніжинській гімназії, Київському університеті на історико-філологічному факультеті, який блискуче закінчив у 1852 році.

Довгий час Степан Іванович жив із заробітків приватного вчителя, тому зазнавав великих матеріальних труднощів. Але незважаючи на це, з великим ентузіазмом займався науковою роботою. В листопаді 1855 року він дістав посаду «молодшого вчителя» російської мови в Полтавській гімназії, потім працював у кадетському корпусі, інституті бібліотекарем.

Віддаючи багато часу педагогічній роботі, Степан Пономарьов створює ряд посібників з російської літератури для середніх шкіл, а потім із захопленням віддається бібліографії. В цей час він почав збирати особисту бібліотеку, витрачаючи на це весь свій заробіток. У 1863 році його бібліотека вже складалася із 3000 томів.

У 1868 році Степан Іванович захворів і вийшов у відставку, переїхав до Києва, куди перевіз свою бібліотеку із 5000 томів. В Києві він прожив до 1872 року, а потім остаточно переїхав до Конотопа (його батьківщина), де жив до самої смерті, займаючись літературно-науковою роботою.

Старожили Конотопа, які знали свого земляка, свідчили, що Степан Іванович щодня одержував поштою стільки книжок, а також і газет, що одному листоноші не під силу було доставляти усе відразу на його квартиру по вул.Варваринській (нині вул.Фрунзе).

На сторінках багатьох журналів, таких, як «Современник», «Отечественные записки», «Новое время», «Киевская старина» та інших, постійно друкувалися змістовні літературознавчі та бібліографічні наукові праці Степана Пономарьова. Він мав близько сорока псевдонімів, якими підписував свої статті та нариси, в тому числі «Граф бібліо», «Книжник», «Одинокий», «Руський», «Залізняк», які мають певний професійно-біографічний зв'язок.

З любов'ю ставився Пономарьов до творчості Т.Г.Шевченка і популяризував її на сторінках періодики. За життя Степан Іванович Пономарьов склав, відредагував і видав понад 750 праць, багато з яких є суто бібліографічними. У Пономарьова була величезна бібліотека, яка під кінець його життя складалася із 15000 книг.

У 1900 році Степан Іванович Пономарьов відсвяткував 50-літній ювілей своєї літературно-наукової діяльності, отримав багато привітань. Але поступово його здоров'я погіршується, згодом він втрачає слух, а потім і зір. В цей час він вирішує подарувати свою бібліотеку конотопському земству і власними руками перевозить її на санчатах у приміщення земства.

В жовтні 1913 року Степана Івановича помістили у земську лікарню, де 31 жовтня 1913 року о 5-й годині ранку на 86 році життя він скінчив свої дні. А 1 листопада його було поховано на цвинтарі парафіяльної Успенської церкви м. Конотопа, якій він у свій час надавав благодійну допомогу. Нині в Конотопському краєзнавчому музеї зберігається невелика частина книг із бібліотеки Пономарьова.

Життєвий і творчий шлях Пономарьова - гідний поваги і визнання сучасників.