УКР РУС  


 Головна > Цей день в історії > Цей день в історії  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 192 відвідувачів

Теги
автокефалія секти молодь Патріарх Алексій II Католицька Церква забобони Мазепа іконопис Предстоятелі Помісних Церков вибори Доброчинність Президент Віктор Ющенко УГКЦ Митрополит Володимир (Сабодан) Церква і медицина УПЦ КП Приїзд Патріарха Кирила в Україну милосердя Священний Синод УПЦ церква і суспільство монастирі та храми України конфлікти Голодомор діаспора Церква і політика 1020-річчя Хрещення Русі Вселенський Патріархат українська християнська культура педагогіка комуністи та Церква Ющенко краєзнавство Києво-Печерська Лавра постать у Церкві шляхи єднання церква та політика розкол в Україні Археологія та реставрація Церква і влада церковна журналістика


Рейтинг@Mail.ru


19 грудня 1919 року народився український перекладач і лінґвіст Лукаш Микола Олексійович«Такі, як Лукаш, народжуються, напевно, раз на декілька століть»
Григорій Кочур

Ім'я Миколи Лукаша стало одним із символів вершинних здобутків української школи художнього перекладу. Йому судилося втілити у своїх перекладах з 18 мов прагнення народу бути рівноправним у діалозі культур. Спосіб і стиль його перекладів наочно поєднали в собі мовно-літературний досвід української класики та живомовні процеси.

Народився український перекладач і лінґвіст Лукаш Микола Олексійович 19 грудня 1919 року в місті Кролевець, Сумської області. Зростав вiн у збiднiлiй родинi. Його батько - колишнiй прикажчик купця Риндiна, а мати була колишньою служницею пана Рудзинського. Хоча у роду Лукашiв та Оникiєнкiв (дiвоче прiзвище матерi) були й козацькi, й дворянськi коренi; наприклад, дiд по батьковi Якiв Iллiч Лукаш мав сан диякона, викладав у школi церковнослов'янську мову i був регентом хору Покровської церкви.

Микола до чотирьох років зовсім не говорив. Як він згодом згадував: «Я все розумів, але сказати нічого не міг». Його врятував від німоти хрещений батько, який щодня читав дитині заманливі книжечки, розмовляв з нею, бавився... Коли дитина заговорила, то швидко наздогнала ровесникiв. Читати Микола навчився також ще до школи i дядько Дмитро продовжував керувати тим читанням, даруючи хлопчиковi книжки.

Потяг до оволодiння мовами мав певну пiдтримку в родинному побутi. Тут добре пам'ятали бабусю i прабабусю родом з польської шляхти, старший брат у школi вивчав не нiмецьку, як Микола, а французьку, i брати «взаємно збагачувалися». Мову ромiв Лукаш вивчив у циганському таборi, який розбив шатри на околицi мiста, навiть переклав для прибульцiв українську пiсню i проспiвав її.

Тож Микола Лукаш цiлком природно звернувся до перекладацької діяльності. Як він сам розповілав у своїй автобiографiї: «Вiршi писати почав досить рано. Запопавши до рук Карамзiнову «Историю государства российского» десь у п'ятому класi, я зробив для себе велике вiдкриття: виявляється, Пушкiн не сам «видумав» свого вiщого Олега, а черпав iз «преданий старины глубокой». Натхнувшись тим же джерелом, я й написав свою першу баладу - про ослiплення князя Василька. В шостому-сьомому класах переклав кiлька дрiбних вiршiв Гейне, в дев'ятому з якоїсь читанки пiсеньку Гретхен... В останнiх класах школи та в студентськi роки я багато перекладав росiйських поетiв «срiбного вiку» - Блока, Брюсова, Бальмонта, Вяч. Iванова, Балтрушайтiса, Бєлого - то було для мене неабиякою школою осягнення поетичного ремесла»....

Навчався Микола Олексійович на історичному факультеті Київського держуніверситету, але навчання перервала Друга світова війна. Та у 1947 році Лукаш закінчив інститут іноземних мов у Харкові і почав викладати. Потім завідував відділом поезії в журналі «Всесвіт».

Микола Лукаш вважається одним із найвидатніших українських перекладачів. Йому властиве феноменальне лінґвістичне обдарування і дивовижна ерудиція в галузі зарубіжної літератури.