УКР РУС  


 Головна > Цей день в історії > Цей день в історії  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 104 відвідувачів

Теги
Археологія та реставрація Києво-Печерська Лавра комуністи та Церква Мазепа педагогіка монастирі та храми України забобони Патріарх Алексій II краєзнавство Католицька Церква УПЦ КП молодь розкол в Україні Приїзд Патріарха Кирила в Україну милосердя церковна журналістика українська християнська культура конфлікти Доброчинність секти Церква і політика Священний Синод УПЦ церква та політика постать у Церкві УГКЦ Голодомор іконопис 1020-річчя Хрещення Русі Предстоятелі Помісних Церков вибори Президент Віктор Ющенко Церква і медицина шляхи єднання Митрополит Володимир (Сабодан) Церква і влада автокефалія Ющенко церква і суспільство діаспора Вселенський Патріархат


Рейтинг@Mail.ru


26 грудня 1927 року народилась архітектор-реставратор Пламеницька Євгенія МихайлівнаПослідовною невпинною працею можна досягнути великих результатів
Січинський Володимир Юхимович

Пламеницькій Євгенії Михайлівні судилося стати видатним українським реставратором ХХ століття. Вона стояла ще при початках повоєнної реставрації в Україні, обстежуючи, обмірюючи і досліджуючи сотні поруйнованих і занедбаних після війни пам'яток, рушаючи в експедиції за екстремальних умов, але з романтичною вірою в те, що краса врятує світ.

Народилася Євгенія Пламеницька (Філоненко) 26 грудня 1927 року в м.Харкові. З дитинства вона постійно хотіла малювати. Тож згодом дівчина навчається на архітектурному факультеті Київського державного художнього інституту, і закінчує його з дипломом архітекта-художника.

Життєва дорога привела її до Республіканських науково-реставраційних виробничих майстерень. Першим проектом архітекта Є.Пламеницької стала огорожа з брамою церкви Спаса на Берестові Києво-Печерської Лаври, а першим суто реставраційним об'єктом - Микільська шпитальна церква Києво-Печерської Лаври. Реставраційна діяльність Є.Пламеницької продовжувалася на об'єктах Лаври: уже як керівник бригади архітектів, вона присвятила кілька років реставрації Митрополичого будинку, а також Ковнірівського корпусу, проект реставрації якого опрацьовувала у співавторстві з Маріонілою Говденко.

Євгенія Пламеницька брала також участь у багаторічній грандіозній акції обстеження пам'яток архітектури, що її започаткував Держбуд України. Тож з 1953 по 1963 рік вона обстежила й зафіксувала 460 пам'яток у Львівській, Хмельницькій, Тернопільській, Волинській, Івано-Франківській, Закарпатській, Кримській, Луганській та Полтавській областях. Набутий тоді досвід збагатив її як дослідника, адже сотні обстежених пам'яток призвичаїли з першого погляду помічати особливості споруди, зважати на щонайменші нюанси, які часом мають першорядне значення.

Євгенія Михайлівна досліджувала Одеський замок на Галичині. Проте, з усіх куточків України до душі їй припало неповторне своїми краєвидами і пам'ятками Поділля. Робота над подільськими фортифікаційними спорудами стала згодом справою її життя.

Євгенії Михайлівні пощастило сформувати колектив, який упродовж кількох років являв собою гурт однодумців і друзів. Усіх вона вміла зацікавити роботою, всім передавався її дослідницький запал. З нею завжди було цікаво працювати на об'єкті. Сама надзвичайно працьовита, вимагала того ж і від своїх співробітників.

Реставрації Євгенії Михайлівни Пламеницької було відзначено 1977 року дипломом І ступеня Спілки архітекторів СРСР.