УКР РУС  


 Головна > Цей день в історії > Цей день в історії  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 175 відвідувачів

Теги
розкол в Україні монастирі та храми України Ющенко Археологія та реставрація Предстоятелі Помісних Церков автокефалія Києво-Печерська Лавра Церква і політика педагогіка забобони Мазепа Католицька Церква церковна журналістика УПЦ КП комуністи та Церква Церква і медицина діаспора молодь українська християнська культура церква і суспільство конфлікти УГКЦ 1020-річчя Хрещення Русі краєзнавство Голодомор Церква і влада шляхи єднання Священний Синод УПЦ Вселенський Патріархат Митрополит Володимир (Сабодан) Доброчинність Президент Віктор Ющенко вибори милосердя Патріарх Алексій II церква та політика секти іконопис Приїзд Патріарха Кирила в Україну постать у Церкві


Рейтинг@Mail.ru


30 грудня 1876 року народився вчений-терапевт Стражеско Микола ДмитровичЗнання лікаря піднесе його голову, і поміж вельможами він буде в пошані
Книга Сирах

1901 року у пресі з'явилося скромне повідомлення про те, що в Олександрівській лікарні молодий лікар уперше в світі діагностував у пацієнта гостру серцеву хворобу, яку раніше визначали тільки після смерті. Названа згодом інфарктом міокарда, ця недуга стане хворобою століття. Тоді століття тільки починалося. На його тлі лише загоралася зірка молодого київського лікаря - Миколи Стражеска.

До Миколи Дмитровича в родині Стражесків не було лікарів. Закінчивши з відзнакою Рішельєвську гімназію в Одесі, Микола стає студентом медичного факультету Київського університету. Там доля дарує юному Стражеску зустріч з людиною, яка вплинула на все його подальше життя, з Василем Образцовим.

Працювати поруч з професором було мрією кожного студента. Але щоб стати учнем Василя Парменовича, треба було відповідати його високим вимогам. Навчання на медичному факультеті вважалося тоді одним з найскладніших в університеті, і щоб отримати диплом з відзнакою, треба було скласти на «відмінно» державний іспит з двадцяти чотирьох предметів. Серед кількох студентів, яким вдалося подолати такий бар'єр, був і молодий Стражеско.

Микола Дмитрович починає працювати в терапевтичній клініці професора Образцова, який у той час активно працював над діагностикою серцевих хвороб. Дуже швидко Стажеско перейняв науку свого вчителя і сам досягав усе нових успіхів.

Образцов і Стражеско розуміли, що вони на шляху до важливого відкриття, але одного випадку для будь-яких узагальнень - мало. Щоб ознайомитися з досвідом зарубіжних клінік, Василь Парменович відряджає свого улюбленого і перспективного учня на стажування до Парижа, Берліна та Мюнхена.

Повернувшись, Микола Стражеско їде в Санкт-Петербург і блискуче захищає там докторську дисертацію. Він дедалі частіше розпізнає в пацієнтів ту загадкову для медиків хворобу серця. І тисяча дев'ятсот дев'ятого року на Першому всеросійському з'їзді терапевтів вони роблять сенсаційне повідомлення про клінічну картину, за якою можна діагностувати тромбоз коронарних судин. (Роботи на цю тему з'явилися за кордоном лише через кілька років).

Наукові роботи Стражеска з діагностики серця друкуються в Німеччині і викликають там інтерес. Приват-доцент, професор університету, завідувач терапевтичного відділення Олександрівської лікарні...

Сорокарічний професор Стражеско був одним із найбільш високооплачуваних лікарів Києва. А серед нагород, якими відзначено заслуги лікаря, були навіть імператорські ордени Святих Святослава та Анни. У тридцятих роках його було визнано і фахівцем номер один з ревматизму серця. Тоді ця хвороба була дуже поширеною і спричиняла інвалідність у тисяч людей. Система профілактики, яку розробив Микола Стражеско, дала змогу поступово знизити рівень захворюваності.

Скільки людських життів вдалося вберегти з того часу не підрахує жодна статистика. Заслуга вченого також полягала у тому, що він вперше в світі представили чіткий та розгорнутий опис клінічної картини недуги, що відкрило практикуючим лікарям шлях до своєчасного розпізнавання хвороби.