УКР РУС  


 Головна > Цей день в історії > Цей день в історії  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 65 відвідувачів

Теги
Церква і медицина вибори церковна журналістика Католицька Церква церква і суспільство Церква і влада Доброчинність Патріарх Алексій II секти милосердя Священний Синод УПЦ постать у Церкві Києво-Печерська Лавра Президент Віктор Ющенко діаспора автокефалія монастирі та храми України розкол в Україні церква та політика забобони комуністи та Церква 1020-річчя Хрещення Русі молодь українська християнська культура Митрополит Володимир (Сабодан) Ющенко Вселенський Патріархат шляхи єднання краєзнавство Приїзд Патріарха Кирила в Україну Предстоятелі Помісних Церков Церква і політика педагогіка іконопис УГКЦ Голодомор Археологія та реставрація УПЦ КП конфлікти Мазепа


Рейтинг@Mail.ru


5 січня 1964 року помер вчений Микола Миколайович ГришкоЧисту, умиротворену радість дає завжди спілкування з природою
Микола Пєстов

Микола Гришко - видатний генетик, селекціонер і ботанік, засновник та перший директор Центрального ботанічного саду АН УРСР. Він багато й успішно працював над одержанням нових високопродуктивних форм і сортів та увійшов в історію біології як автор багатьох праць із генетики, селекції, інтродукції та акліматизації рослин.

Саме краса квітучої Полтави, де народився та виріс Микола Миколайович, вплинула на вибір ним життєвого шляху. Тут побачив він красу рослинного світу і прилучився до його плекання. Закінчивши з відзнакою Полтавський сільськогосподарський інститут, Микола Гришко розпочав педагогічну та наукову діяльність у Маймінському сільськогосподарському технікумі на Чернігівщині. Молодий вчений був переконаний, що навчальний заклад повинен брати участь у наукових дослідженнях, тож у технікумі він заснував «навчально-дослідне поле» площею 11 га, на якому розмістив 400 ділянок.

Різнобічні наукові інтереси Миколи Гришка були сконцентровані перш за все у галузі генетики. Він підготував і видав два підручники: «Курс загальної генетики» - перший оригінальний підручник з генетики, написаний українською мовою, та у співавторстві з Л.М.Делоне «Курс генетики», який пізніше було перевидано в Югославії сербською мовою. За майже піввікову діяльність академік Микола Гришко збагатив біологічну та сільськогосподарську науки понад 150 науковими працями. Він був першим вітчизняним вченим, який описав культурну форму північного лісостепу, зокрема зернові та овочеві культури. Діяльність ученого була відзначена багатьма державними нагородами, дипломами Всесоюзної сільськогосподарської виставки. Миколу Миколайовича був дійсним членом Академії наук УРСР та директором Інституту ботаніки АН УРСР.

У березні 1944 року Рада Народних Комісарів України прийняла постанову про відновлення будівництва й наукової роботи Ботанічного саду. Директором призначили М.Гришка. І хоча Ботанічний сад АН УРСР почали створювати раніше, зібрані колекції під час окупації Києва фашистами були повністю знищені. Тож почалися відновлювальні роботи. Микола Миколайович став автором наукової частини генерального плану Ботанічного саду, ним опрацьований принцип закладання його насаджень. За його особистої участі з-за кордону було привезено понад 800 сортів троянд, бузку та інших рослин.

Лише кілька місяців не дожив Микола Миколайович до відкриття Ботанічного саду, організації якого віддав кращі роки свого життя, енергію, досвід, знання. Залишилися незавершеними наукові роботи, творчі плани... Та у 1991 році Центральний ботанічний сад Національної академії наук України отримав ім'я свого засновника - Миколи Миколайовича Гришка.