УКР РУС  


 Головна > Українські новини > По єпархіях > Львівська  
ОпитуванняНаш банер

 Подивитися варіанти
 банерів і отримати код

Електронна пошта редакцiї: info@orthodoxy.org.uaЗараз на сайті 168 відвідувачів


Рейтинг@Mail.ru


ЛЬВІВ. У Музеї історії релігії відкрилася виставка, присвячена народним цілителям Михайлу та Івану Носалям

 

У середу, 9 серпня, в день святого великомученика Пантелеїмона, котрого називають цілителем, у львівському Музеї історії релігії відкрилася виставка «Про життєпис фундаторів народного цілительства Волині Михайла та Івана Носалів». В експозиції вже другої виставки про батька і сина Носалів (перша виставка відбулася минулого року під час музейного фестивалю у Донецьку) представлено сімейні фотографії, особисті документи (про евакуацію сім'ї Носалів у Росію в 1915 році, свідоцтво про нагородження отця Михаїла золотим наперсним хрестом у 1925 році за рішенням Священного Синоду православної митрополії в Польщі), рукописи про лікарські рослини, а також особисті речі.

Багато цікавого можна розповісти про подвижницьке життя священнослужителя і цілителя. Народився 12 квітня 1886 року на Люблінщині у багатодітній родині. У 1903 році закінчив духовне училище у Варшаві, а згодом - православну семінарію у Холмі. Він був високоосвіченою (володів окрім української та російської, польською, німецькою, французькою, латинською мовами) та дуже чуйною людиною. Свою першу парафію молодий священик отримав у 1911 році на Холмщині, а з 1922 по 1929 рік отець Михаїл був на сільських парафіях Волині. Одружився з Катериною Гурінович, вірною його супутницею і матір'ю їхніх чотирьох дітей. Куди б не закидало життя його родину, наполегливо займався вивченням і збором лікарських рослин. За його благословенням та цілющим зелом їхали люди з усіх-усюд, і він з глибокою вірою допомагав кожному, хто звертався до нього. І хоча радянська влада негативно ставилася до служителів церкви, отця Михаїла поважали і навіть надавали йому всіляку допомогу в збиранні лікарських рослин.

 

У листі від 20 березня 1942 року до видавництва «Волинь» він писав: «У моєму житті настає старість, і вже недалекий той час, коли доведеться відходити. Щоб не забрати з собою всього того, що я знаю про свої зілля, з одної сторони, а з другої, щоб це святе знання учинити насліддям усього народу, а не поодиноких осіб, я написав книгу про лікарські рослини, умістив у неї можливу кількість свого знання, популярно її склав і намірююсь її пустити в загал нашого народу, щоденно живущого серед тих же лікарських рослин». Тоді книга не вийшла, але журнал «Сільський хлібороб» у кількох номерах друкував матеріали Носаля «Скарби Волині - лікарські рослини».

За життя Михайло Носаль не мав ні слави, ні почестей і не шукав їх. Служив Богу і людям, як належить чесній і порядній людині. У 1950 році він помер. Та залишились його рукописи, сотні рецептів, порад та застережень. Батькову науку, мудрість і досвід успадкували і продовжили його син Іван, онук Костянтин, правнуки Павло та Кирило. Іван Носаль (1913-1996) у 1939 році закінчив аграрно-лісовий факультет Львівського політехнічного інституту, після чого до кінця життя жив і працював на Рівненщині - спочатку на загальному факультеті КДУ, а згодом у Рівненському інституті культури. Останнє десятиліття свого життя Іван Носаль віддав написанню оновленої власної книги «Від рослини - до людини», що вийшла у Києві в 1995 році.

«Природа - це мати, яку треба поважати, любити і, уважно вивчаючи її системний уклад, користуватись кожним її дарунком для всього живого, тому що в Божому світі немає нічого випадкового: усе даровано нам для спільного блага», - занотував батюшка у передмові рукопису задуманої ним першої книги з народної медицини. У 1958 році, через вісім років по смерті отця Михаїла, вийшла перша книга батька і сина Носалів «Лікарські рослини і способи їхнього застосування в народі».